Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-08| Geodezja, Prawo, Instytucje

GINB o obowiÄ…zku uwierzytelniania

Czy dokumentacja geodezyjna na potrzeby budownictwa musi być uwierzytelniania? Do wątpliwości Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego w tym zakresie ustosunkował się główny inspektor nadzoru budowlanego.


GINB o obowiÄ…zku uwierzytelniania

Powodem wysłania do GINB pytań ws. uwierzytelniania była ekspertyza prawna sporządzona na zlecenie PTG przez konstytucjonalistę prof. Marka Chmaja. Jednym z wniosków z tej analizy jest stanowisko, że w świetle obowiązujących przepisów dokumentacja geodezyjna na potrzeby budownictwa (mapa do celów projektowych czy inwentaryzacja powykonawcza) nie może podlegać uwierzytelnianiu, które przewiduje Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Prof. Chmaj powoÅ‚uje siÄ™ tu na art. 2. Pgik, w którym rozróżniono dwa odrÄ™bne zbiory dokumentów: • dokumentacjÄ™ geodezyjnÄ… dotyczÄ…ca nieruchomoÅ›ci na potrzeby postÄ™powaÅ„ administracyjnych lub sÄ…dowych oraz czynnoÅ›ci cywilnoprawnych, a także • opracowania geodezyjno-kartograficzne na potrzeby budownictwa. Jak zauważa, w Pgik jest mowa wyÅ‚Ä…cznie o uwierzytelnianiu tej pierwszej kategorii materiałów, a wiÄ™c – logicznie rzecz biorÄ…c – te drugie nie mogÄ… podlegać tej czynnoÅ›ci. W jego ocenie uwierzytelnianie dokumentacji geodezyjnej dla budownictwa mijaÅ‚oby siÄ™ zresztÄ… z celem, bo przecież niejednokrotnie podlega ona modyfikacjom – projektanci nanoszÄ… na nie np. dodatkowe elementy wymagane projektem budowlanym. Tymczasem – jak podkreÅ›lono w ekspertyzie – „zmiana treÅ›ci dokumentu urzÄ™dowego zaprzeczaÅ‚aby istocie uwierzytelniania”, co w postÄ™powaniach sÄ…dowych, administracyjnych czy czynnoÅ›ciach cywilnoprawnych należaÅ‚oby poczytywać jako dokument niezgody z prawdÄ…, a wiÄ™c ze wzorcem uwierzytelnienia. Trzecim argumentem przeciwko uwierzytelnianiu map na potrzeby budownictwa jest fakt, że nie istnieje akt wykonawczy warunkujÄ…cy takÄ… konieczność – podkreÅ›lono w ekspertyzie.

Co na te argumenty GINB? „Zarówno przepisy ustawy – Prawo budowlane, jak i ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficznie nie przewidujÄ… wprost, aby mapy powstaÅ‚e w wyniku prac geodezyjnych, doÅ‚Ä…czane do zawiadomienia o zakoÅ„czeniu budowy lub wniosku o pozwoleniu na użytkowanie, miaÅ‚y być opatrywane jakimikolwiek klauzulami. RównoczeÅ›nie organ nadzoru budowlanego nie może żądać uwierzytelnienia dokumentów zgodnie z art. 12b ust. 5 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne, ponieważ uwierzytelnienie takie odbywa siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na wniosek zainteresowanego” – twierdzi Robert DziwiÅ„ski.

GINB zaznacza jednoczeÅ›nie, że poprosiÅ‚ głównego geodetÄ™ kraju o przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie. Ten w odpowiedzi „poruszyÅ‚ szereg kwestii zwiÄ…zanych z funkcjonowaniem PZGiK, potrzebie respektowania kompetencji wÅ‚aÅ›ciwych organów sÅ‚użby geodezyjnej i kartograficznej, zasad modyfikacji danych EGiB, GESUT i BDOT500”. Nie rozwiÄ…zaÅ‚ jednak wÄ…tpliwoÅ›ci dotyczÄ…cych podstawy prawnej, która pozwalaÅ‚aby żądać przez organy nadzoru budowlanego uwierzytelnionych dokumentów, a tym bardziej traktować to jako warunek podjÄ™cia przewidzianych prawem decyzji. Dlatego GINB raz jeszcze wystÄ…piÅ‚ do GGK z proÅ›bÄ… o zajÄ™cie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

W krótkim komentarzu do wyjaśnień GINB Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwraca uwagę, że Robert Dziwiński nie ustosunkował się do wszystkich przesłanych mu pytań. Dlatego PTG będzie się domagało dodatkowych wyjaśnień.

Pismo GINB do PTG

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS