Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-22| Geodezja, Prawo

GGK o zgodności obiektu budowlanego z projektem

Prawie pół roku po wejściu w życie nowelizacji Prawa budowlanego główny geodeta kraju wyjaśnia budzący wątpliwości interpretacyjne zapis o obowiązku sporządzania dokumentacji zawierającej informację o zgodności obiektu budowlanego z projektem.


GGK o zgodności obiektu budowlanego z projektem

Art. 57 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego po 28 czerwca 2015 r. otrzymał brzmienie: „Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć: (…) dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe”. W przepisie tym nie sprecyzowano jednak, według jakich kryteriów geodeta ma stwierdzić zgodność z projektem lub też ewentualne odstępstwo. Nie wiadomo także, jak „informacja o zgodności…” miałaby wyglądać – czy np. potrzebne jest podanie wartości odchyłek.

Zdaniem GGK przez dokumentację geodezyjną – w kontekście § 61 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie standardów technicznych… – należy rozumieć mapę „obrazującą położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego”.
Do tej mapy należy dołączyć informację o zgodności, którą to zgodność – w ocenie GUGiK – można stwierdzić poprzez sprawdzenie czy „różnice między odległościami (długościami odcinków) wykazywanymi na tym projekcie w postaci liczbowej a odległościami z pomiaru wykonanego w ramach geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, a także odchylenia liniowe między matematycznymi położeniami charakterystycznych punktów obiektu, ustalonymi na podstawie danych wynikających z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz danych pozyskanych z projektu zagospodarowania działki lub terenu w drodze geodezyjnego pomiaru kartograficznego, nie przekraczają odchyleń dopuszczalnych (OD)”.

Dalej prezes GUGiK – mając na uwadze normy ISO z zakresu pomiarów geodezyjnych – proponuje, w jaki sposób obliczyć wartość OD:
• w przypadku porównywania odległości (długości odcinków):
OD = 2,5 x md,
gdzie md oznacza błąd średni pomiaru odległości (odcinka);
• w przypadku porównywania położenia charakterystycznych punktów obiektu budowlanego:
OD = 2,5 x √(mpk2+mpt2),
gdzie:
mpk oznacza błąd średni wyznaczenia położenia charakterystycznego punktu obiektu budowlanego w drodze geodezyjnego pomiaru kartometrycznego na projekcie zagospodarowania działki lub terenu,
mpt oznacza błąd średni wyznaczenia położenia charakterystycznego punktu obiektu budowlanego w drodze geodezyjnego pomiaru terenowego.

Ponadto GGK wyraża pogląd, że informacja o zgodności lub stwierdzeniu odstępstw powinna mieć formę adnotacji zamieszczonej na mapie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej w polu niezajętym przez rysunek mapy.
List tradycyjnie kończy adnotacja, że „niniejsze pismo stanowi odpowiedź na kwestie zgłoszone przez Pana do rozpatrzenia, lecz nie jest wiążące dla organów administracji rozstrzygających w sprawach indywidualnych”.

Przypomnijmy, że już 19 czerwca 2015 r. w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odbyło się robocze spotkanie dotyczące stosowania art. 57 ust. 1 pkt 5 ustawy. Obok pracowników GUGiK uczestniczyli w nim przedstawiciele GINB. Jego owocem miało być wspólne stanowisko, które jednak do tej pory nie ujrzało światła dziennego.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS