Jak czytamy w sentencji, „opatrzenie dokumentów przeznaczonych dla podmiotu na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych realizuje prace geodezyjne odpowiednimi klauzulami urzędowymi, o których mowa w art. 40 ust. 8 ustawy [Prawo geodezyjne i kartograficzne – przyp. red.] jest oczywistą i nieobwarowaną żadnymi warunkami konsekwencją pozytywnego wyniku weryfikacji i przyjęcia zbiorów danych lub innych materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego. Ustawodawca nie uzależnił dokonania takiej czynności od uiszczenia jakichkolwiek opłat”.
Dodajmy, że podobne rozstrzygnięcia zapadły również w WSA w: Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Warszawie i niedawno w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawą z Lublina zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając 28 sierpnia br. wyrok niższej instancji. Swoją decyzję sędziowie tłumaczyli tym, że z przedstawionych przez jedną ze stron dokumentów jasno wynika, iż od początku intencją ustawodawców było wprowadzenie płatnego klauzulowania dokumentów geodezyjnych.
Warto podkreślić, że wymienione orzeczenia WSA i NSA odnoszą się do porządku prawnego obowiązującego do 30 czerwca br. Tego dnia weszła w życie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która jednoznacznie uzależniła klauzulowanie dokumentów geodezyjnych od złożenia wniosku o uwierzytelnienie oraz wniesienia odpowiedniej opłaty.