wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-15| Prawo

Gdańskie orzeczenie ws. klauzulowania już prawomocne

Klauzulowanie dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego pracę geodezyjną ma się odbywać bez opłat oraz z urzędu – ten wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z czerwca br. (sygn. akt III SAB/Gd 15/15) stał się prawomocny.


Gdańskie orzeczenie ws. klauzulowania już prawomocne

Jak czytamy w sentencji, „opatrzenie dokumentów przeznaczonych dla podmiotu na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych realizuje prace geodezyjne odpowiednimi klauzulami urzędowymi, o których mowa w art. 40 ust. 8 ustawy [Prawo geodezyjne i kartograficzne – przyp. red.] jest oczywistą i nieobwarowaną żadnymi warunkami konsekwencją pozytywnego wyniku weryfikacji i przyjęcia zbiorów danych lub innych materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego. Ustawodawca nie uzależnił dokonania takiej czynności od uiszczenia jakichkolwiek opłat”.

Dodajmy, że podobne rozstrzygnięcia zapadły również w WSA w: Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Warszawie i niedawno w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawą z Lublina zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając 28 sierpnia br. wyrok niższej instancji. Swoją decyzję sędziowie tłumaczyli tym, że z przedstawionych przez jedną ze stron dokumentów jasno wynika, iż od początku intencją ustawodawców było wprowadzenie płatnego klauzulowania dokumentów geodezyjnych.

Warto podkreślić, że wymienione orzeczenia WSA i NSA odnoszą się do porządku prawnego obowiązującego do 30 czerwca br. Tego dnia weszła w życie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która jednoznacznie uzależniła klauzulowanie dokumentów geodezyjnych od złożenia wniosku o uwierzytelnienie oraz wniesienia odpowiedniej opłaty.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Prawdziwy- przecież za PO i PSL sędzia Gdesz z NSA orzekł w sprawie uwierzytelniania, że nie ważne jest to co zapisano w ustawie PGiK, ważne jest jakie były intencje ustawodawcy, więc co się czepiasz nowego rządu
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
Sędziowie Niedługo w Sądach zacznie rządzić nasz wspaniały rząd Sędzia będzie tylko marionetka. I to jest fakt !
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
drobny błąd - do korekty adm powinno być: ... do porządku prawnego obowiązującego do 30 czerwca br.. Od 1 lipca br. ... Datę 12 lipca kojarzymy z czymś innym.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS