Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-11-30 | Geodezja, Firma, Prawo

Wnioski z Konferencji w Jachrance u pani premier

Waldemar Izdebski przekazał dziś (30 listopada) premier Beacie Szydło kopie 770 deklaracji poparcia dla wniosków z konferencji w Jachrance (8 września 2014 r.) dotyczących likwidacji licencji i przywrócenia opłat ryczałtowych.


Ilustracja: Wnioski z Konferencji w Jachrance u pani premier <br />
fot. KPRM
fot. KPRM
Zwracaliśmy się już wielokrotnie z apelami o ich uwzględnienie do głównego geodety kraju, ministra administracji i cyfryzacji, marszałka Senatu, marszałka Sejmu – pisze w piśmie przewodnim Waldemar Izdebski – i albo nie uzyskiwaliśmy żadnej odpowiedzi albo uzyskiwaliśmy odpowiedź, że w przyszłości podjęte zostaną w tej sprawie odpowiednie kroki. Ostatecznie wszystko było grą na zwłokę i przejawem arogancji władzy w stosunku do środowiska geodezyjnego.

Przypomnijmy, że we wnioskach z Jachranki zaproponowano:
„1. Usunięcie z zapisów prawa wymogu wydawania dokumentów licencji dla udostępnianych materiałów. Najlepiej dla wszystkich, a przynajmniej dla tych służących realizacji prac geodezyjnych. Funkcjonowanie tych zapisów zwiększa biurokrację, podnosi koszty funkcjonowania PODGiK i jest niezrozumiałe dla naszych klientów.
2. Wprowadzenie dla zgłaszanej pracy prostej opłaty ryczałtowej. Jeśli zasób prowadzony jest numerycznie i udostępniany w internecie, to w ramach tej opłaty geodeta powinien mieć dostęp do wszystkich materiałów zasobu pozwalających mu na profesjonalne wykonanie pracy geodezyjnej. W przypadku zasobu tradycyjnego geodeta powinien ponosić jedynie koszty sporządzenia kopii udostępnianych materiałów. Dzięki prostej opłacie ryczałtowej obejmującej wszystkie niezbędne materiały zapisy prawa będą jasne i nie będzie potrzeby ich interpretowania, a jakość prac nie będzie obniżana z powodów ekonomicznych.”

W uzasadnieniu Waldemar Izdebski pisze, że realizacja pierwszego postulatu powinna usprawnić pracę ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a także obniży koszty ich funkcjonowania. Rocznie muszą one bowiem wystawiać nawet 3 mln dokumentów licencji. Również drugi postulat powinien uprościć procedury obowiązujące w PODGiK-ach. Dodatkowo – jak przekonuje prezes Geo-Systemu – propozycja ta może być rozwiązaniem problemu uwierzytelniania. Opłata ta byłaby bowiem włączona do ryczałtu.

Liczymy na życzliwe przyjęcie przedstawionej propozycji – pisze dalej Izdebski – bo obecne regulacje prawne, zamiast obiecanej w 2014 r. przez Głównego Geodetę Kraju poprawy, skutkują wieloma wspomnianymi problemami przekładającymi się niestety na duże opóźnienie procesów inwestycyjnych. Realizacja przedstawionych wniosków pozwoli także na odzyskanie wiary, że instytucje państwa dbają o jego unkcjonowanie w warunkach racjonalności, sprawiedliwości, logiki i gospodarności.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kij w mrowisko Dzień Dobry, Narzekania PODGiKów są mocno nieuzasadnione, parząc obiektywnie jest to grupa niezbyt chętna do pracy i zmian, która tylko patrzy jak wyciągnąć od społeczeństwa pieniądze, oczywiście znajdziemy jakieś wyjątki ale są one w znaczącej mniejszości. Uważam tak przede wszystkim dlatego, dla około 70% kraju brak pokrycia mapą cyfrową. Oprogramowanie do prowadzenia zasobu np: EWMAPA jest już na rynku jakieś 15 lat. Zakładając, że towarzystwo PODGiKowe wprowadzałoby do sytemu i czyściło codziennie kilka działek, to po 15 latach czyli dziś mielibyśmy jakiś efekt, czyli wartościowe cyfrowe materiały. Nieróbstwo i niekompetencje próbuje się leczyć kasą unijną, czyli projektami typu ZSIN, a obywatel nadal za każdym razem płaci kasę, gdy potrzebuje nibyaktualną mapę, gdyż musi korzystać z usług geodety, który rzekomo "dokonuje weryfikacji w terenie". Totalne bezhołowie i arogancja. Pozdawiam
    1 
 3 
czytelniczko ja się odnosiłem do postu geodety, rozpoczynającego się od niesamowite i ogólnego narzekania, jakie wkoło słyszę po zmianach prawa. Łącznie z narzekaniem na nowe symbole kierunków napowietrznych linii energetycznych, gdy jako te stare i dobre wskazuje się te z K1 z 95r. A ja jeszcze pamiętam, jak narzekano na K1 w 1995, w tym na zmianę tych symboli (teraz są bardziej podobne do tych dawniejszych). Nie odnosiłem się konkretnie do pisma, całkiem moim skromnym i niewiele znaczącym zdaniem sensownego i popartego konkretną statystyką. Fakt, licencje w obecnym wydaniu to czysta makulatura, nie wiem, po co muszą być drukowane w czasach e-faktur. Nikt ich nie czyta, szczególnie odbiorcy naszych opracowań w ogóle się nimi nie przejmują i traktują kupione mapy jak swoje.
  
 1 
rozmarzony owszem, w tych kwestiach zapewne masz rację, po prostu szukam tych zapisów o powrocie starych czasów i sposobu opłat, a nie widzę tego w piśmie. Dla odmiany dodam, iż uważam, że wprowadzona konieczność zapłacenia na wstępie jest lepsza, niż płacenie po (mimo utyskiwania części kolegów wykonawców) bo to daje gwarancję, że ośrodek swoje dostanie - tu ich rozumiem. Ale też chcę wiedzieć, że płacę jedną kwotę (a niech nawet 150zł), ale mam full wypas i mogę zajrzeć do czego chcę. Przykład z pisma z operatami to przegięcie, ale bez problemu dochodzę do połowy tego w co drugiej pracy. Kwota jest z księżyca i mówię o prostej pracy, nie jakiejś liniówce.
  
 1 
czytelniczko, rzeczywiście ten postulat nie jest ściśle za przywróceniem opłat poprzednich, choć w dyskusjach w ośrodkach itd. stale podnoszone jest, jak to zepsuto pisaniem w pośpiechu dobre prawo, którego, na marginesie, często nie przestrzegano i które niby nie podobało się tylko kilku furiatom, piszącym skargi. Może jestem ograniczony, ale jednak nie wyobrażam sobie uczciwej, nie stwarzającej okazji do nadużyć po obu stronach opłaty bez uwzględnienia jakichś zmiennych. Moja wyobraźnia zostałaby może rozbudzona, gdybym taki system testowy zobaczył. Podobnie, przystałbym na wiele innych pomysłów, np na wolny rynek oprogramowania zamiast jednolitego systemu do PZGIK, gdybym zobaczył oddolną inicjatywę wszystkich wolnych producentów oprogramowania w stworzeniu wspólnego formatu wymiany danych i tworzenia plików różnicowych do zmian w bazach. Bo na razie czuję się raczej zniewolony obowiązkiem pracowania w oprogramowaniu, który kupił mój ODGIK i sąsiednie.
  
 2 
rozmarzony hmm, a czy pan WI nie napisał "Wprowadzenie dla zgłaszanej pracy prostej opłaty ryczałtowej."? Ja tam słowa powrót nie widzę:)
    1 
 1 
niesamowite, ale ja znów jako zwykły user, który ani nie pracuje w GUGIK, ani nie handluje sprzętem, ani oprogramowaniem, muszę stwierdzić, że propaganda to narzędzie wszystkich. Jak można pisać, że poprzedni cennik był ryczałtowy, skoro opłata była czasem trudna do wyliczenia z góry. Bo była uzależniona od ilości zainwentaryzowanych przyłączy, budynków, długości i rodzajów sieci, ilości wydzielonych działek, ilości wznowionych znaków. Był obowiązek wpłaty części opłaty z góry, gdy przewidywany termin przekraczał pół roku. Była opłata częściowa w przypadku zaniechania prac. Był obowiązek przekazania do PZGIK wszelkich wyników pomiarów, nawet w przypadku zaniechania roboty. Był obowiązek informowania ośrodka o wszelkich zmianach, mających wpływ na opłatę i sankcje za przekroczenie terminu zakończenia roboty. Czasem naliczano opłaty za kserokopie a nawet za wprowadzenie zmian do mapy numerycznej. Były inne stawki za brak zmian na mapie. To było takie dobre, że warto się cofać?
    1 
 4 
czy to jest element promocyjny kampanii teryt3 za 531 tysięcy? Chwalenie działalności GUGIK? Ktoś tu już wcześniej napisał, że to kawał wykonanej roboty ... nikomu niepotrzebnej.
    4 
 3 
Z narzekania zrobiliście sobie religię, kto nie narzeka pracuje w GUGiKu albo się nie zna. Narzekanie uwiarygadnia, narzekanie usprawiedliwia, narzekanie uświęca. Narzekam więc jestem!
    2 
 4 
geodeta no właśnie! A może po prostu dział PR siedzi tutaj:)
    3 
 2 
Niesamowite!!!! czytam te posty i widzę że wielu z tym co zrobił GUGiK (przede wszystkim chodzi mi o nowelizacja PGiK ) jest dobrze i nie chcą żadnych zmian
    2 
 3 
dot.Jachranki Może Pan Waldemar włączy się w obronę Muzeum Geodezji w Opatowie. Może wystosujemy petycję do Pani Premier o obronę naszego dorobku, pomożemy kustoszowi Muzeum naszemu koledze po fachu Mirkowi Roszczypale obronić zgromadzone tam eksponaty. Władza samorządowa lokalna ma nas w nosie. Może to by się nam udało. Obronić konkret dla przyszłych pokoleń a nie warczeć, po to żeby warczeć.
  
 5 
jachranka Panowie do roboty, a nie do kontestowania wszystkiego. Pan Waldemar ma takie parcie na szkło,że aż robi się niedobrze.Może od razu do Obamy. Czy ktoś robi tyle szumu wśród notariuszy, projektantów itp profesji. Dbajcie wszyscy o prestiż tego zawodu sami swoją pracą a nie szumem medialnym, złej baletnicy to przeszkadza nawet rombek u spódnicy
    5 
 4 
do Maciej Patrząc, że mamią powiaty ZSINami na dwudniowych konferencjach to się nie dziwię, że im niewygodnie jak tu Pan Izdebski w międzyczasie pisze do Pani Premier. Czekać tylko na list pochwalny drugiego Pana Waldemara i geodetek żywicielek, że gugik tworzy potrzebne środowisku projektu i znajduje dla nich pracę. Pytanie, czy powinien realizować zadania PUP?
    4 
 1 
ja tam nie zazdroszczę naszym odchodzącym. Mieli zostawić po sobie glorię chwałę i pomniki trwalsze niż ze spiżu, a tu taki klops.
  
 2 
todo? Vamos tradutores Waldek!
    1 
 1 
smacznego Drogi Zakręcony, piszesz że . Jest taki dowcip - ludzie jedzcie #$%!!o, w końcu miliard much nie może się mylić. A zatem SMACZNEGO
    2 
 1 
@;-)) Por favor, traduzir um todo.
    4 
 2 
tłumaczenie na brazylijski Waldemar Izdebski entregue hoje (30 de Novembro), o primeiro-ministro Beata Awl (Szydło) 770 cópias de declaraç?es de apoio ?s conclus?es da confer?ncia em Jachranka (8 de setembro de 2014). Em relaç?o ? eliminaç?o de licenciamento e restaurar as taxas de montante fixo. Panie Waldku, czekamy na nowe odcinki!
    8 
 3 
czytam i prostuje czytając : pan Prezes Izdebski przekazał pismo do kancelarii premiera a nie na ręce pani premier. W piśmie Pana Izdebskiego (uzasadnienie) jest zapis który wnioskuje o likwidację licencji jedynie dla wykonawców prac geodezyjnych a nie wszystkich licencji jak można wnioskować czytając ten artykuł. Trochę się dziwię że dość oczywiste niektóre postulaty jak np zapewnienie całości materiałów wykonawcy pracy trafiały i trafiają na taki opór GUGiKu. Jak dla mnie nie wygląda to na spór o konkretny zapis tylko spór ambicjonalny. Tak napisaliśmy i tak ma być. Bo tak.
    2 
 7 
Na Wspolnej A "wspolnicy" sfrustrowani, że cho, cho.
  
 3 
Trzymam kciuki Mam nadzieję, że w końcu uda się zmienić te biurokratyczne przepisy.
  
 5 
Czyli zgoda na ryczałt i uwierzytelnianie. Ale okoliczność, że kopia jest udostępniana do wykonania prac geodezyjnych przez geodetę - też jest tak naprawdę związana z "licencją". Inna kwestia, czy musi to być dodatkowa kartka papieru.
  
 2 
zakręcony masz absolutną rację. Tylko dlaczego nie działałeś jak była możliwość?:) A było zrobić od razu dobrze, bo teraz tylko kabareton uprawiasz.
    2 
 5 
Ja bym raczej wręczył to ministrowi Maciarewiczowi, mógłby to włączyć do śledztwa smoleńskiego. Kto wie czy sprawa licencji nie ma powiązania z trotylem, w każdym razie nie da się temu zaprzeczyć bez analiz i rzucania parówkami, w końcu 700 osób nie może się mylić .
    9 
 8 
jak to mówią w przedszkolu - jesteś u Pani !!!!!
    1 
 5 
po komentarzach widać 1.że decyzja słuszna, 2.kogo i gdzie buli;)
    3 
 5 
kropla drąży skałę. Szacunek dla Pana Waldemara.
    5 
 9 
. "... udał się kawał roboty..." zapomniałeś dodać nikomu niepotrzebnej roboty.
    6 
 7 
Olaboga, żenada, kolaboracja z brunatną zarazą dla dobra geodezji, od razu można się z tymi petycjami udać do Putina, ten sam poziom.
    7 
 6 
kupa roboty z przewagą k.... a czyją ambicją jest ZSiN po kilka obrębów w powiecie, aby nie można było wymagać konkretnych efektów.
    4 
 8 
@geodeta Jacku, proszę...
    4 
 10 
I po co to ? Komu to służy ? Tak brawo tylko za co ? Za populistyczne hasła bo ktoś się uparł ? - a może warto zajrzeć na seminarium dot. ZSiN. Zajrzyjcie chociaż na gugikowego twittera ile roboty zostało zrobione i ile jeszcze pozostało !!! To są prawdziwe problemy a nie ambicjonalna walka z licencjami !!! Brawo uczestnicy ZSiN - brawo administracja geodezyjna i wykonawcy. Udał się kawał roboty.
    17 
 7 
zobaczymy Brawo dla Pana trzeba z uporem walczyć o nasze. Zobaczymy czy nowa władza choć trochę przejmie się głosami płynącymi od obywateli, postulowałbym w najbliższym czasie powrócić do tematu samorządu zawodowego, może teraz uda się coś wywalczyć.
    9 
 10 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1964 r. w gospodarce uspołecznionej pracowało 2389 geodetów z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Sanecki (1936-2022)

Józef Sanecki (1936-2022)
Józef Jan Sanecki (ur. 1936 r.) był absolwentem (1957 r.) Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu (budowa i eksploatacja maszyn inżynieryjnych). W latach 1957–1964 dowodził pododdziałami w 6. Pomorskiej Dywizji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1931
Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i S-ka została przekształcona w Polskie Zakłady Optyczne S.A.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2