wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-12| Teledetekcja

DARPA pracuje nad LiDAR-em o wielkości DVD

Mimo że możliwości skanerów laserowych szybko rosną, wciąż są one duże, ciężkie i drogie. Problem chce rozwiązać amerykańska agencja DARPA, która właśnie ogłosiła projekt MOABB.


DARPA pracuje nad LiDAR-em o wielkości DVD <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Celem przedsięwzięcia „Modular Optical Aperture Building Blocks” wartego 58 mln dolarów i rozpisanego na pięć lat jest zbudowanie ultrakompaktowego skanera laserowego. Kluczem do jego miniaturyzacji będzie zastąpienie elementów optycznych płaskim układem półprzewodników.

Jak obrazowo wyjaśnia to przedsięwzięcie DARPA, plan naukowców polega na usunięciu ze skanera soczewek, luster, przestrzeni, gdzie skupiana jest wiązka światła, a także wielu elementów mechanicznych sterujących sensorem i zastąpieniu ich 10 tys. miniaturowych półprzewodników emitujących i wykrywających światło, które zmieszczą się na powierzchni porównywanej z płytą DVD. Co ważne, wynikowe urządzenie ma mierzyć przynajmniej tak dokładnie jak współczesne skanery lub nawet lepiej.

Do czego posłuży taki sensor? DARPA rozwija technologie obronne, nie powinno więc dziwić, że skupia się nad zastosowaniami dla wojska. Proponuje na przykład zbudować sensor, który zamontowany na dronie lub śmigłowcu będzie wykrywać obiekty schowane pod gęstą roślinnością. Jak wyjaśnia Joshua Conway z DARPA, takie urządzenie pozwoliłoby z jednej pozycji śledzić obszar o wielkości boiska piłkarskiego.

Na liście potencjalnych zastosowań inżynierowie z DARPA wymieniają również: systemy unikania kolizji dla dronów, sterowanie maszynami, transmisję danych czy nawet zaawansowane systemy szkoleniowe dla żołnierzy. – Każda maszyna, która ma do czynienia z danymi 3D: samochód, bezzałogowiec, smartfon czy urządzenia fabryczne, mogłaby mieć taki niewielki LiDAR – prognozuje Conway.

Wynalazek ma być rozwijany w trzech etapach. Celem pierwszego będzie zbudowanie pojedynczego sensora półprzewodnikowego emitującego i odbierającego impulsy światła. W drugiej fazie inżynierowie skoncentrują się na zintegrowaniu setki tych sensorów na płycie o wielkości około 10 cm kw., a w trzeciej chcą upakować ich już 10 tys. Jeśli się to uda, powstanie najbardziej złożony układ elektro-fotonowy świata – podsumowuje DARPA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS