Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-01-30| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

1,8 Gigapiksela dla drona

Działająca przy Departamencie Obrony USA Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA) zaprezentowała szczegóły programu ARGUS-IS, którego celem było stworzenie systemu obrazującego o bardzo wysokiej rozdzielczości.


1,8 Gigapiksela dla drona

O programie tym wiadomo było już od 3 lat, choć rząd USA unikał podawania detali. Rąbka tajemnicy uchylił wyemitowany w zeszłym tygodniu reportaż w telewizji PBS z serii Nova zatytułowany „Rise of Drones”.

ARGUS-IS (Autonomous Real-Time Ground Ubiquitous Surveillance Imaging System) to 1,8-gigapikselowa kamera składająca się 368 matryc o wielkości 5 Mpx. Zaprojektowano ją przede wszystkim z myślą o bezpilotowych maszynach latających. Z wykorzystaniem tego sensora są one w stanie wykonywać zdjęcia w rozdzielczości przestrzennej 15 cm dla 25 km kw., lecąc na wysokości 6 km nad ziemią. Poszczególne fragmenty obrazu mogą być na bieżąco analizowane w 65 odrębnych oknach.

Według zapewnień twórców instrumentu sześć dronów z ARGUS-IS może efektywnie monitorować cały Waszyngton, a cztery maszyny – cały Paryż. Zaletą rozwiązania jest także wysoka częstotliwość wykonywania zdjęć. Urządzenie może bowiem generować do 12 obrazów na sekundę, co przekłada się na 600 GB danych. Według ekspertów niemożliwością jednak jest, by wszystkie te obrazy mogły być na bieżąco przesyłane na ziemię, stąd część z nich zapisywana jest w pamięci sensora.

Jak wynika z filmu dokumentalnego, system był już używany przez amerykańskie wojsko.


Przykład zdjęć z sensora DARPA wykonanych z pułapu 5,3 km (fot. BAe)

Źródło: RT.com, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS