wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-01-30| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

1,8 Gigapiksela dla drona

Działająca przy Departamencie Obrony USA Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA) zaprezentowała szczegóły programu ARGUS-IS, którego celem było stworzenie systemu obrazującego o bardzo wysokiej rozdzielczości.


1,8 Gigapiksela dla drona

O programie tym wiadomo było już od 3 lat, choć rząd USA unikał podawania detali. Rąbka tajemnicy uchylił wyemitowany w zeszłym tygodniu reportaż w telewizji PBS z serii Nova zatytułowany „Rise of Drones”.

ARGUS-IS (Autonomous Real-Time Ground Ubiquitous Surveillance Imaging System) to 1,8-gigapikselowa kamera składająca się 368 matryc o wielkości 5 Mpx. Zaprojektowano ją przede wszystkim z myślą o bezpilotowych maszynach latających. Z wykorzystaniem tego sensora są one w stanie wykonywać zdjęcia w rozdzielczości przestrzennej 15 cm dla 25 km kw., lecąc na wysokości 6 km nad ziemią. Poszczególne fragmenty obrazu mogą być na bieżąco analizowane w 65 odrębnych oknach.

Według zapewnień twórców instrumentu sześć dronów z ARGUS-IS może efektywnie monitorować cały Waszyngton, a cztery maszyny – cały Paryż. Zaletą rozwiązania jest także wysoka częstotliwość wykonywania zdjęć. Urządzenie może bowiem generować do 12 obrazów na sekundę, co przekłada się na 600 GB danych. Według ekspertów niemożliwością jednak jest, by wszystkie te obrazy mogły być na bieżąco przesyłane na ziemię, stąd część z nich zapisywana jest w pamięci sensora.

Jak wynika z filmu dokumentalnego, system był już używany przez amerykańskie wojsko.


Przykład zdjęć z sensora DARPA wykonanych z pułapu 5,3 km (fot. BAe)

Źródło: RT.com, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS