wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2013-01-30| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

1,8 Gigapiksela dla drona

Działająca przy Departamencie Obrony USA Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA) zaprezentowała szczegóły programu ARGUS-IS, którego celem było stworzenie systemu obrazującego o bardzo wysokiej rozdzielczości.


1,8 Gigapiksela dla drona

O programie tym wiadomo było już od 3 lat, choć rząd USA unikał podawania detali. Rąbka tajemnicy uchylił wyemitowany w zeszłym tygodniu reportaż w telewizji PBS z serii Nova zatytułowany „Rise of Drones”.

ARGUS-IS (Autonomous Real-Time Ground Ubiquitous Surveillance Imaging System) to 1,8-gigapikselowa kamera składająca się 368 matryc o wielkości 5 Mpx. Zaprojektowano ją przede wszystkim z myślą o bezpilotowych maszynach latających. Z wykorzystaniem tego sensora są one w stanie wykonywać zdjęcia w rozdzielczości przestrzennej 15 cm dla 25 km kw., lecąc na wysokości 6 km nad ziemią. Poszczególne fragmenty obrazu mogą być na bieżąco analizowane w 65 odrębnych oknach.

Według zapewnień twórców instrumentu sześć dronów z ARGUS-IS może efektywnie monitorować cały Waszyngton, a cztery maszyny – cały Paryż. Zaletą rozwiązania jest także wysoka częstotliwość wykonywania zdjęć. Urządzenie może bowiem generować do 12 obrazów na sekundę, co przekłada się na 600 GB danych. Według ekspertów niemożliwością jednak jest, by wszystkie te obrazy mogły być na bieżąco przesyłane na ziemię, stąd część z nich zapisywana jest w pamięci sensora.

Jak wynika z filmu dokumentalnego, system był już używany przez amerykańskie wojsko.


Przykład zdjęć z sensora DARPA wykonanych z pułapu 5,3 km (fot. BAe)

Źródło: RT.com, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt