wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-25| GNSS

Pozycjonowanie bez GPS w wersji mini

Amerykańscy naukowcy z wojskowego laboratorium DARPA opracowali miniaturowy czip, który będzie umożliwiał wyznaczanie pozycji nawet mimo tymczasowej utraty sygnałów GPS, i to bez dużych, nieporęcznych urządzeń.


Pozycjonowanie bez GPS w wersji mini

Jak podkreślają przedstawiciele DARPA, obecnie Armia Stanów Zjednoczonych polega na satelitach GPS zarówno w misjach morskich, lądowych, jak i powietrznych. Celowe lub przypadkowe zakłócanie sygnałów tego systemu bądź utrata łączności może oznaczać katastrofalne konsekwencje dla operacji militarnych. Stąd zrodziła się konieczność opracowania rozwiązania, które pozwoli na wyznaczanie pozycji bez systemu GPS.

Zaletą instrumentu zbudowanego w DARPA jest przede wszystkim miniaturyzacja – jego wymiary nie przekraczają rozmiarów monety jednocentowej. W czipie zmieszczono inercyjną jednostkę pomiarową wyposażoną w 3 akcelerometry i 3 żyroskopy, a także precyzyjny zegar. Połączenie w jednym urządzeniu tych elementów pozwala dokładnie wyznaczać trzy parametry niezbędne do określenia współrzędnych: czas, orientacja i przyspieszenie. Jednocześnie w czipie użyto na tyle solidnych materiałów, że instrument będzie można integrować z ręcznymi odbiornikami czy platformami lotniczymi. Ma także wspomagać śledzenie personelu.

Źródło: DARPA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS