Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-10-09| GNSS, Sprzęt

Minizegary atomowe niebawem na polu walki

Armia amerykańska zaczęła produkcję prototypu niewielkiego zegara atomowego, który pozwoli na dokładne podanie lokalizacji w przypadku tymczasowego braku sygnału GPS.


Minizegary atomowe niebawem na polu walki <br />
army.mil
army.mil
Zapewnić ma to miniaturowy zegar atomowy (CSAC, Chip Scale Atomic Clock), o objętości 15 cm sześciennych i wadze poniżej 40 gramów. Typowy zegar atomowy ma spore wymiary, jest ciężki (rubidowy waży np. ok. 4 kg) i wymaga dużego zasilania. Tym samym jest mało przydatny na polu walki. Zminiaturyzowany zegar można za to zintegrować z bronią, platformą lub jakimś urządzeniem noszonym przez żołnierza. Celem jest zapewnienie w każdych warunkach nawigacji dla każdej jednostki bojowej armii amerykańskiej. Superprecyzyjne zegary atomowe mogą także podnieść dokładność inercyjnych systemów nawigacyjnych oraz pozwolą na tworzenie lokalnych sieci nawigacyjnych.

CSAC może stać się kluczowym narzędziem tam, gdzie wymagana jest precyzyjna synchronizacji czasu, czyli w komunikacji, nawigacji, systemach radarowych, systemach bojowych. Jeśli sygnał GPS zostałby zakłócony, to CSAC dostarczy dokładny czas do odbiornika GPS, umożliwiając szybkie przywrócenie pracy urządzenia lub ochronę przez fałszywymi sygnałami wysyłanymi przez przeciwnika.

Trzech producentów ma dostarczyć armii 500 prototypów CSAC, centrum badawczo-rozwojowe armii USA ma nadzieję, że każda z firm będzie w stanie wyprodukować rocznie 20 tys. takich zegarów w cenie poniżej 300 dolarów za sztukę.

Program budowy CSAC zainicjowała w 2002 roku DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych), zadanie jakie postawiła to skonstruowanie zegara 100 razy mniejszego niż istniejące.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama