wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-09| GNSS, Sprzęt

Minizegary atomowe niebawem na polu walki

Armia amerykańska zaczęła produkcję prototypu niewielkiego zegara atomowego, który pozwoli na dokładne podanie lokalizacji w przypadku tymczasowego braku sygnału GPS.


Minizegary atomowe niebawem na polu walki <br />
army.mil
army.mil
Zapewnić ma to miniaturowy zegar atomowy (CSAC, Chip Scale Atomic Clock), o objętości 15 cm sześciennych i wadze poniżej 40 gramów. Typowy zegar atomowy ma spore wymiary, jest ciężki (rubidowy waży np. ok. 4 kg) i wymaga dużego zasilania. Tym samym jest mało przydatny na polu walki. Zminiaturyzowany zegar można za to zintegrować z bronią, platformą lub jakimś urządzeniem noszonym przez żołnierza. Celem jest zapewnienie w każdych warunkach nawigacji dla każdej jednostki bojowej armii amerykańskiej. Superprecyzyjne zegary atomowe mogą także podnieść dokładność inercyjnych systemów nawigacyjnych oraz pozwolą na tworzenie lokalnych sieci nawigacyjnych.

CSAC może stać się kluczowym narzędziem tam, gdzie wymagana jest precyzyjna synchronizacji czasu, czyli w komunikacji, nawigacji, systemach radarowych, systemach bojowych. Jeśli sygnał GPS zostałby zakłócony, to CSAC dostarczy dokładny czas do odbiornika GPS, umożliwiając szybkie przywrócenie pracy urządzenia lub ochronę przez fałszywymi sygnałami wysyłanymi przez przeciwnika.

Trzech producentów ma dostarczyć armii 500 prototypów CSAC, centrum badawczo-rozwojowe armii USA ma nadzieję, że każda z firm będzie w stanie wyprodukować rocznie 20 tys. takich zegarów w cenie poniżej 300 dolarów za sztukę.

Program budowy CSAC zainicjowała w 2002 roku DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych), zadanie jakie postawiła to skonstruowanie zegara 100 razy mniejszego niż istniejące.

AB


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS