Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-10-28 | Geodezja, GIS, Firma, Ludzie, Instytucje

Izdebski: GGK dezinformuje ws. zasilania PRG

W kolejnej odsłonie sporu o zasilanie Państwowego rejestru granic (PRG) gminnymi danymi adresowymi prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski zarzuca GUGiK-owi podawanie nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji.


Ilustracja: Izdebski: GGK dezinformuje ws. zasilania PRG

Przypomnijmy, że wymiana korespondencji między Waldemarem Izdebskim a głównym geodetą kraju nasiliła się po tym, gdy GUGiK wystosował pismo do gmin korzystających z oprogramowania Geo-Systemu. Przestrzegał w nim samorządy, że firma ta, która w ich imieniu powinna zasilać PRG danymi adresowymi, nie wywiązuje się z obowiązku. Na 1220 gmin, które upoważniły Geo-System do zasilania, czynność tę wykonano tylko w 2/3 przypadków, a tam, gdzie się to udało, często nie jest prowadzona bieżąca aktualizacja – utrzymuje GUGiK.

Waldemar Izdebski twierdzi, że wyliczenia te są nieaktualne. W liście wysłanym 22 października GUGiK załącza bowiem informacje z 14 października, a w tym czasie udało się wykonać zasilenie dla kolejnych 59 gmin. Co więcej, list wystosowano również do tych samorządów, dla których Geo-System już dawno wywiązał się z obowiązku zasilenia PRG. „Zmusza Pan te gminy do zapoznania się z tematem, który już dawno mają zrealizowany. Powoduje Pan, że urzędnicy muszą poświęcać czas, aby przebrnąć przez 53-stronicowy załącznik i przekonać się w końcu, że u nich jest wszystko w porządku. Gorzej, jeśli ktoś nie zauważy załącznika lub do niego nie zajrzy, to wtedy jego wnioski bazują jedynie na piśmie przewodnim, które wprost sugeruje niewypełnienie obowiązków” – zarzuca głównemu geodecie kraju Waldemar Izdebski.

„Zdajemy sobie sprawę, że ma Pan trudność w dotarciu do wielu gmin ze swoim bezpłatnym (podwójnie zrobionym) systemem, do którego usilnie zachęca Pan w ostatnim akapicie swojego pisma, ale powodowanie sztucznego zamieszania w 1200 samorządach nie przysporzy Panu kolejnych porozumień, gdyż gminy już dawno przekonały się o sile Pańskich obietnic” – kończy swój list prezes Geo-Systemu.

List Waldemara Izdebskiego do GGK

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

. a ja upierałbym się przy formacie danych i przy założeniu, że państwu nie są potrzebne informacje o drzewach, furtkach itp. minimalistycznie, że tak powiem. NO i porównanie nie trafione, Google to prywaciarz, a tu właścicielem byłoby państwo co robi ogromną różnicę.A co ośrodków to tak przekształcić w archiwa i tyle. Każdy geodeta prowadziłby własne repozytorium, a branżowcy swoje.
  
 2 
brawo jestem za Indiami lub Pakistanem. Wiele takich prac już zrobili dla różnych administratorów w Europie, to i z pzgk sobie poradzą :-) Do tego doprowadzi GUGiK swoimi działaniami, że w końcu ktoś pomyśli poważnie o poniższym pomyśle... Pod hasłem prywatyzacji pzgk. Zastanawiam się poważnie, czy przyniosłoby to więcej pożytku, czy szkody? Szkodników już mamy, więc...?
  
A ja jako prosty user, trochę nie na temat przy całej sympatii dla Geo-Map-y od Geosystemu, który uważam za jeden z lepszych programów, nadający się do prowadzenia zasobu i dla wykonawców, chętnie przez nich kupowany, to jednak uważam, że rozdrobnienie oprogramowania do obsługi tego typu baz jest fatalne. Cieszę się, że np. w przypadku NKW nie mamy 380 wersji księgi wieczystej w każdym powiecie prowadzonej inaczej itd. Prędzej czy później naszą wirtualną mapę zasadniczą też musi przejąć jedna serwerownia, co nie oznacza likwidacji powiatowych archiwów dokumentów papierowych. Może, jak w przypadku notariuszy, dokumenty powinny zostać u geodetów, a do PZGiK powinny trafiać tylko elektroniczne odpisy operatów. Technicznie to betka, nie takimi ilościami danych operuje choćby Google. A wtedy zamiast powiatowych weryfikatorów danych wystarczy jakieś jedno call-center nadzorujące wprowadzanie zmian i naliczające opłaty. Może wyłaniane w corocznym przetargu spośród naszych "opgk-ów", a może gdzieś w Indiach.
    3 
 8 
. i słusznie..Nie jest rolą państwa konkurować na rynku oprogramowania!!!
    2 
 5 
popkorn już zrobiony, zaczyna się widowisko. W nierównym pojedynku zawsze kibicuje słabszemu. Jack i Panowie ze Wspólnej, nie dajcie się!
    2 
 4 



zobacz też:

GGK odkrywa karty ws. zasilania PRG przez Geo-System

Częstotliwość aktualizacji Państwowego rejestru granic danymi adresowymi przez firmę Geo-System...

Izdebski uspokaja gminy ws. zasilania PRG

„Główny geodeta kraju powinien nam podziękować za zmobilizowanie do uruchomienia usługi zasilania...

GGK odbija piłeczkę ws. zasilania PRG

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski odniósł się do zarzutów Waldemara Izdebskiego dotyczących wadliwego...

GGK ponagla gminy, ale czy słusznie?

Główny geodeta kraju przypomina listownie gminom, by zgodnie z wymogami prawa zasiliły Państwowy rejestr granic...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Izaak Newton otrzymał w 1705 roku szlachectwo?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 60

ok. 60
Grecki mechanik, matematyk i wynalazca Heron z Aleksandrii (ok. 10-70) w dziele "Dioptrica" zajmuje się instrumentami mierniczymi i pomiarami odległości. Jego dzieło "Metrica" zawiera wzory na obliczanie pól i objętości, w tym znany wzór na pole...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama