Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-01| Geodezja, GIS, Firma, Ludzie, Instytucje

GGK odbija piłeczkę ws. zasilania PRG

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski odniósł się do zarzutów Waldemara Izdebskiego dotyczących wadliwego działania usługi do zasilania Państwowego rejestru granic (PRG) gminnymi danymi adresowymi.


GGK odbija piłeczkę ws. zasilania PRG

Przypomnijmy, że usługa GUGiK-u ma służyć gminom do obowiązkowego przekazywania swoich danych z ewidencji miejscowości ulic i adresów (EMUiA) do centralnego rejestru, jakim jest PRG. W praktyce wymóg ten na ogół realizuje dostawca oprogramowania do prowadzenia EMUiA, który otrzymał od samorządu stosowne upoważnienie. Jednym z twórców takiej aplikacji jest stołeczna firma Geo-System. Jej prezes, Waldemar Izdebski, już od dłuższego czasu krytykuje GUGiK za sposób wdrażania tej usługi – najpierw za zwlekanie z jej uruchomieniem, a później za jej częste awarie.

Ostatnio spór rozgorzał na nowo, gdy GGK wystosował do gmin, które zwlekają z zasilaniem PRG, list ponaglający. Co istotne, ponad 30 z tych samorządów korzysta z oprogramowania firmy Geo-System. Wywołany do tablicy Waldemar Izdebski wysłał wówczas do Kazimierza Bujakowskiego list otwarty, w którym podkreślił, że spora część z obsługiwanych przez niego gmin już dawno wywiązała się z obowiązków zasilenia PRG. Poza tym wolne tempo zasilania tłumaczył częstymi awariami systemu GUGiK-u.

Zdaniem GGK argumenty Waldemara Izdebskiego nie są przekonujące. Dostępność usługi zasilania GUGiK-u wynosi bowiem 93%, a przekazanie za jej pomocą przeciętnego pliku nie zajmuje dłużej niż 10 minut. Poziom niezawodności serwisu nie może być więc traktowany jako przyczyna wstrzymywania przez firmę Geo-System procesu zasilania. „Proszę w związku z tym o wyjaśnienie, czy celowe opóźnianie działań z Państwa strony było ustalone z gminami, które udzieliły Państwu upoważnienia do realizacji działań w ich imieniu?” – pyta Kazimierz Bujakowski.

Zwraca ponadto uwagę, że Geo-System zwleka z zasileniem PRG już dla aż 519 gmin, przy czym czas od przesłania upoważnienia do zasilenia wynosi średnio 73 dni, a maksymalnie nawet ponad 200 dni. „Czy za powyższe też Państwo obwinią niedostępność usługi aktualizacji?” – docieka GGK.

Kazimierz Bujakowski odniósł się także do zarzutu, że ponagla gminy, które już zasiliły PRG. Przypomina, że czym innym jest inicjalne zasilenie tej bazy, a czym innym bieżąca aktualizacja, z czego firma Geo-System w niektórych przypadkach wywiązuje się z opóźnieniem. „Czy proces przekazywania danych do PRG jest u Państwa zautomatyzowany? Dlaczego dla jednych gmin aktualizacja jest wykonywana, a dla innych nie? Dla pozostałych gmin z wykazu [zawartego w ostatnim liście Waldemara Izdebskiego – red.] średni czas aktualizacji od momentu pojawienia się nowych adresów wynosi ponad 9 dni. Z czego to wynika? W aplikacji opracowanej przez GUGiK proces ten jest wykonywany codziennie, i tak należy rozumieć aktualizację na bieżąco” – kończy swój list GGK.

List GGK do Waldemara Izdebskiego

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS