Przypomnijmy, że usługa GUGiK-u ma służyć gminom do obowiązkowego przekazywania swoich danych z ewidencji miejscowości ulic i adresów (EMUiA) do centralnego rejestru, jakim jest PRG. W praktyce wymóg ten na ogół realizuje dostawca oprogramowania do prowadzenia EMUiA, który otrzymał od samorządu stosowne upoważnienie. Jednym z twórców takiej aplikacji jest stołeczna firma Geo-System. Jej prezes, Waldemar Izdebski, już od dłuższego czasu krytykuje GUGiK za sposób wdrażania tej usługi – najpierw za zwlekanie z jej uruchomieniem, a później za jej częste awarie.
Ostatnio spór rozgorzał na nowo, gdy GGK wystosował do gmin, które zwlekają z zasilaniem PRG, list ponaglający. Co istotne, ponad 30 z tych samorządów korzysta z oprogramowania firmy Geo-System. Wywołany do tablicy Waldemar Izdebski wysłał wówczas do Kazimierza Bujakowskiego list otwarty, w którym podkreślił, że spora część z obsługiwanych przez niego gmin już dawno wywiązała się z obowiązków zasilenia PRG. Poza tym wolne tempo zasilania tłumaczył częstymi awariami systemu GUGiK-u.
Zdaniem GGK argumenty Waldemara Izdebskiego nie są przekonujące. Dostępność usługi zasilania GUGiK-u wynosi bowiem 93%, a przekazanie za jej pomocą przeciętnego pliku nie zajmuje dłużej niż 10 minut. Poziom niezawodności serwisu nie może być więc traktowany jako przyczyna wstrzymywania przez firmę Geo-System procesu zasilania. „Proszę w związku z tym o wyjaśnienie, czy celowe opóźnianie działań z Państwa strony było ustalone z gminami, które udzieliły Państwu upoważnienia do realizacji działań w ich imieniu?” – pyta Kazimierz Bujakowski.
Zwraca ponadto uwagę, że Geo-System zwleka z zasileniem PRG już dla aż 519 gmin, przy czym czas od przesłania upoważnienia do zasilenia wynosi średnio 73 dni, a maksymalnie nawet ponad 200 dni. „Czy za powyższe też Państwo obwinią niedostępność usługi aktualizacji?” – docieka GGK.
Kazimierz Bujakowski odniósł się także do zarzutu, że ponagla gminy, które już zasiliły PRG. Przypomina, że czym innym jest inicjalne zasilenie tej bazy, a czym innym bieżąca aktualizacja, z czego firma Geo-System w niektórych przypadkach wywiązuje się z opóźnieniem. „Czy proces przekazywania danych do PRG jest u Państwa zautomatyzowany? Dlaczego dla jednych gmin aktualizacja jest wykonywana, a dla innych nie? Dla pozostałych gmin z wykazu [zawartego w ostatnim liście Waldemara Izdebskiego – red.] średni czas aktualizacji od momentu pojawienia się nowych adresów wynosi ponad 9 dni. Z czego to wynika? W aplikacji opracowanej przez GUGiK proces ten jest wykonywany codziennie, i tak należy rozumieć aktualizację na bieżąco” – kończy swój list GGK.
List GGK do Waldemara Izdebskiego