wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skaning lotniczy Nysy
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-10-30| Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Instytucje

Izdebski o zasilaniu PRG: nie przyszła góra do Mahometa?

Po 20 miesiącach czekania, aż GUGiK udostępni mechanizm umożliwiający gminom zasilanie PRG swoimi danymi adresowymi, firma Geo-System zdecydowała się przygotować własną usługę tego typu.


Izdebski o zasilaniu PRG: nie przyszła góra do Mahometa?

O przeciągających się pracach nad uruchomieniem tej usługi prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski pisze od wielu miesięcy w swoich listach otwartych. Jak wynika z tłumaczeń GUGiK-u jeszcze z maja br., mechanizm ten już działa, a opóźnienie w jego pełnym wdrożeniu wynika jedynie z konieczności przeprowadzenia uzgodnień z dostawcami aplikacji do prowadzenia ewidencji adresów (do maja br. zakończono je tylko z firmami Geo-System i Geobid).

Z opublikowanego dziś (30 października) pisma Waldemara Izdebskiego do głównego geodety kraju wynika, że jego firma zebrała od gmin już 350 upoważnień, które umożliwiają zasilanie PRG za pośrednictwem jej systemu iMPA. Prezes Geo-Systemu deklaruje jednak, że w związku z brakiem postępu w rozwiązaniu tego problemu zaprzestaje już zbierania kolejnych oświadczeń. Zamiast tego udostępnia własny mechanizm, za pomocą którego GUGiK może samodzielnie zasilić PRG danymi adresowymi z iMPA.

„Wypełniamy ciążące na nas zobowiązania i proces zasilania PRG zależy już tylko od Pana. Mam jednocześnie nadzieje, że przedstawione rozwiązanie pomoże Panu w skutecznej realizacji procesu zasilania PRG danymi adresowymi” – kończy swój list do Kazimierza Bujakowskiego Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wesole rozmowy cd a TOR tez sie liczy? ;) nie chodzi o robienie zaslony dymnej, ale o zasade..pozdrawiam

wesołe rozmowy 10/10:)

spece od bezpieczenstwa a ilu was pobrało dokument z serwera geosystemu zostawiając tam swoje ip ?

programista czytam poniższe komentarze i przyznam, że zasłona dymna na problem niezasilania od dwóch lat PRG jest na naprawdę wysokim poziomie. Instytucja centralna nie realizuje wymogu ustawowego od dwóch lat (sama sobie napisała prawo) i wszystko jest dobrze, a dostaje się (słusznie) geosystems za zabezpieczenia. Ot polska (przez małe p)

security first Panie Waldemarze haslo GETem bez szyfrowania? to dopiero tam sie smietnik zacznie... mam nadzieje ze panstwa system jest na wyzszym poziomie bezpieczenstwa niz to co zostalo zaprezentowane,a link jest jedynie przykladem?

@mm może lepiej tak niż wcale

http i login i haslo w url. No coz, bezpieczenstwo przede wszystkim

http http://...?login=xxx

Sprostowanie Zanim wnikliwi czytelnicy pisma wytkną mi nieścisłość, chcę poinformować, że data 1.03.2012r. w piśmie jest błędna. Powinno być 1.03.2013r. Za pomyłkę serdecznie przepraszam.

navigo bez problemu dostanę te dane w trybie dostępu do informacji publicznej ale skoro ma być nowocześnie to może jest jakiś sposób żeby te dane dostać z tych wszystkich gmin obsługiwanych przez system pana Izdebskiego (wms mnie nie interesują). Mało mnie interesują te wojenki Gugikowo-Geosystemowe - chcę pobrać dane i je u siebie lokalnie aktualizować, podobno idziemy z czasem postepem i osiągnięciami. Twoje opinie o świecie szczególnie te mało sensowne sobie możesz darować. Nie interesują mnie.

miki zgadza się. Ty masz brać z GUGIK adresy z PRG i tyle. Tak prawo wymyślono. Nie doszukuj się w tym logiki, bo życia zabraknie:) A że gugik nie potrafi ich pozyskać z gmin to chyba jego (a zatem twój) problem. Ach życie życie, zależność od kogoś rządzi światem.

navigo nie ma adresów "od (pana) Izdebskiego" to są adresy z gmin które prowadzą swoje dane w "systemie pana Izdebskiego" - te dane z mocy prawa są bezpłatne. Więc pytanie brzmi czy w ramach tego co napisał pan Izdebski są jakieś interfejsy lub dostęp do danych gmin dla zwykłych normalnych użytkowników którzy chcieliby dane GUGiK sobie zaktualizować i mieć to czego GUGiK jak można domniemywać po tym liście wyprodukować nie może. Rozumiem że pan Izdebski próbuje wykonać zobowiązanie wobec gmin (klientów) i jakoś ten temat rozwiązać ale nie rozwiązuje to problemu dostępu do danych dla zwykłego użytkownika.

micki Pobierasz za darmo adresy z PRG od gugik. Tylko sęk w tym, że gugik nie informuje cię, że nie ma tam aktualnych adresów tylko jakieś śmietniki. OSM, UMP już wcześniej o tym pisało jak uwolniono dane. To jest nie do użytku. Teraz przynajmniej wiem dlaczego, skoro adresy od Izdebskiego i innych systemów tam nie wpadają bo nie działa.

do ~~~ ty chyba z wenus jesteś?

mogę mieć jedno pytanie czy dane aktualne z prg o których pisze Pan Izdebski z poszczególnych gmin mogę gdzieś pobrać czy też potrzebuję hasła i loginu ? Coś mi się obiło o uszy że PRG jest darmowe więc po co w tym piśmie mowa o haśle i loginie przy pobieraniu danych - rozumiem że dla aktualizacji potrzebne ale dlaczego przy pobieraniu ?

Karze podlega tylko i wyłącznie wykonawca prac geodezyjnych lub kartograficznych W każdym zakresie, za błędy popełnione świadomie i nieświadomie, za nieskontrolowaną sieć ASG-EUPOS każdego dnia pomiaru - czy działa poprawnie. Czy przypadkiem w nocy nie przestała działać i poprawek nie dostarcza. A wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych za popełnione błędy świadomie i nieświadomie i za niedziałającą siec stacji referencyjnych i za nieuzupełnione bazy danych wymienione w art 4. ścigany będzie po wsze czasy i do piątego pokolenia włącznie, kary pieniężne płacić będzie. Bo PZGIK za darmo powstać musi.

Panie Waldku Czekamy na system do prowadzenia zasobu pzgik made by ggk od maja 2013 roku (a w sumie duużo wcześniej obiecany przez imć wiceprezesa na spotkaniach) - co da zdecydowanie więcej niż 20 miesięcy. Niepotrzebnie traci Pan cierpliwość:) Pozdrawiam i życzę sukcesów.

przy kolejnej nowelizacji pgik proponuje dodać artykuł 46z - Z przestrzegania obowiązującego prawa geodezyjnego i kartograficznego zwolnieni są na mocy niniejszej ustawy Główny Geodeta Kraju w zakresie zadań określonych w art 7a. Marszałek w zakresie określonym w art. 7c. Starosta w zakresie określonym w art 7d. Karze podlega tylko i wyłącznie wykonawca prac geodezyjnych lub kartograficznych wymieniony w art. 11.

mówiłem! kolejny projekt PRG nie działa. TAK DZIAŁA GUGIK! Nikt nie ma jak się nawet upomnieć, a Pan Izdebski może co najwyżej pisać pisma. W geodezji nie będzie dobrze do czasu jak gwardia agencyjna robi projekty.

19 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt