Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-10-30 | Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Instytucje

Izdebski o zasilaniu PRG: nie przyszła góra do Mahometa?

Po 20 miesiącach czekania, aż GUGiK udostępni mechanizm umożliwiający gminom zasilanie PRG swoimi danymi adresowymi, firma Geo-System zdecydowała się przygotować własną usługę tego typu.


Ilustracja: Izdebski o zasilaniu PRG: nie przyszła góra do Mahometa?

O przeciągających się pracach nad uruchomieniem tej usługi prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski pisze od wielu miesięcy w swoich listach otwartych. Jak wynika z tłumaczeń GUGiK-u jeszcze z maja br., mechanizm ten już działa, a opóźnienie w jego pełnym wdrożeniu wynika jedynie z konieczności przeprowadzenia uzgodnień z dostawcami aplikacji do prowadzenia ewidencji adresów (do maja br. zakończono je tylko z firmami Geo-System i Geobid).

Z opublikowanego dziś (30 października) pisma Waldemara Izdebskiego do głównego geodety kraju wynika, że jego firma zebrała od gmin już 350 upoważnień, które umożliwiają zasilanie PRG za pośrednictwem jej systemu iMPA. Prezes Geo-Systemu deklaruje jednak, że w związku z brakiem postępu w rozwiązaniu tego problemu zaprzestaje już zbierania kolejnych oświadczeń. Zamiast tego udostępnia własny mechanizm, za pomocą którego GUGiK może samodzielnie zasilić PRG danymi adresowymi z iMPA.

„Wypełniamy ciążące na nas zobowiązania i proces zasilania PRG zależy już tylko od Pana. Mam jednocześnie nadzieje, że przedstawione rozwiązanie pomoże Panu w skutecznej realizacji procesu zasilania PRG danymi adresowymi” – kończy swój list do Kazimierza Bujakowskiego Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wesole rozmowy cd a TOR tez sie liczy? ;) nie chodzi o robienie zaslony dymnej, ale o zasade..pozdrawiam
  
wesołe rozmowy 10/10:)
  
spece od bezpieczenstwa a ilu was pobrało dokument z serwera geosystemu zostawiając tam swoje ip ?
  
programista czytam poniższe komentarze i przyznam, że zasłona dymna na problem niezasilania od dwóch lat PRG jest na naprawdę wysokim poziomie. Instytucja centralna nie realizuje wymogu ustawowego od dwóch lat (sama sobie napisała prawo) i wszystko jest dobrze, a dostaje się (słusznie) geosystems za zabezpieczenia. Ot polska (przez małe p)
  
 1 
security first Panie Waldemarze haslo GETem bez szyfrowania? to dopiero tam sie smietnik zacznie... mam nadzieje ze panstwa system jest na wyzszym poziomie bezpieczenstwa niz to co zostalo zaprezentowane,a link jest jedynie przykladem?
  
@mm może lepiej tak niż wcale
    3 
http i login i haslo w url. No coz, bezpieczenstwo przede wszystkim
    1 
 2 
http http://...?login=xxx
  
 3 
Sprostowanie Zanim wnikliwi czytelnicy pisma wytkną mi nieścisłość, chcę poinformować, że data 1.03.2012r. w piśmie jest błędna. Powinno być 1.03.2013r. Za pomyłkę serdecznie przepraszam.
  
 3 
navigo bez problemu dostanę te dane w trybie dostępu do informacji publicznej ale skoro ma być nowocześnie to może jest jakiś sposób żeby te dane dostać z tych wszystkich gmin obsługiwanych przez system pana Izdebskiego (wms mnie nie interesują). Mało mnie interesują te wojenki Gugikowo-Geosystemowe - chcę pobrać dane i je u siebie lokalnie aktualizować, podobno idziemy z czasem postepem i osiągnięciami. Twoje opinie o świecie szczególnie te mało sensowne sobie możesz darować. Nie interesują mnie.
  
 1 
miki zgadza się. Ty masz brać z GUGIK adresy z PRG i tyle. Tak prawo wymyślono. Nie doszukuj się w tym logiki, bo życia zabraknie:) A że gugik nie potrafi ich pozyskać z gmin to chyba jego (a zatem twój) problem. Ach życie życie, zależność od kogoś rządzi światem.
  
 1 
navigo nie ma adresów "od (pana) Izdebskiego" to są adresy z gmin które prowadzą swoje dane w "systemie pana Izdebskiego" - te dane z mocy prawa są bezpłatne. Więc pytanie brzmi czy w ramach tego co napisał pan Izdebski są jakieś interfejsy lub dostęp do danych gmin dla zwykłych normalnych użytkowników którzy chcieliby dane GUGiK sobie zaktualizować i mieć to czego GUGiK jak można domniemywać po tym liście wyprodukować nie może. Rozumiem że pan Izdebski próbuje wykonać zobowiązanie wobec gmin (klientów) i jakoś ten temat rozwiązać ale nie rozwiązuje to problemu dostępu do danych dla zwykłego użytkownika.
    1 
 1 
micki Pobierasz za darmo adresy z PRG od gugik. Tylko sęk w tym, że gugik nie informuje cię, że nie ma tam aktualnych adresów tylko jakieś śmietniki. OSM, UMP już wcześniej o tym pisało jak uwolniono dane. To jest nie do użytku. Teraz przynajmniej wiem dlaczego, skoro adresy od Izdebskiego i innych systemów tam nie wpadają bo nie działa.
    2 
 3 
do ~~~ ty chyba z wenus jesteś?
    1 
mogę mieć jedno pytanie czy dane aktualne z prg o których pisze Pan Izdebski z poszczególnych gmin mogę gdzieś pobrać czy też potrzebuję hasła i loginu ? Coś mi się obiło o uszy że PRG jest darmowe więc po co w tym piśmie mowa o haśle i loginie przy pobieraniu danych - rozumiem że dla aktualizacji potrzebne ale dlaczego przy pobieraniu ?
  
Karze podlega tylko i wyłącznie wykonawca prac geodezyjnych lub kartograficznych W każdym zakresie, za błędy popełnione świadomie i nieświadomie, za nieskontrolowaną sieć ASG-EUPOS każdego dnia pomiaru - czy działa poprawnie. Czy przypadkiem w nocy nie przestała działać i poprawek nie dostarcza. A wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych za popełnione błędy świadomie i nieświadomie i za niedziałającą siec stacji referencyjnych i za nieuzupełnione bazy danych wymienione w art 4. ścigany będzie po wsze czasy i do piątego pokolenia włącznie, kary pieniężne płacić będzie. Bo PZGIK za darmo powstać musi.
  
 5 
Panie Waldku Czekamy na system do prowadzenia zasobu pzgik made by ggk od maja 2013 roku (a w sumie duużo wcześniej obiecany przez imć wiceprezesa na spotkaniach) - co da zdecydowanie więcej niż 20 miesięcy. Niepotrzebnie traci Pan cierpliwość:) Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  
 4 
przy kolejnej nowelizacji pgik proponuje dodać artykuł 46z - Z przestrzegania obowiązującego prawa geodezyjnego i kartograficznego zwolnieni są na mocy niniejszej ustawy Główny Geodeta Kraju w zakresie zadań określonych w art 7a. Marszałek w zakresie określonym w art. 7c. Starosta w zakresie określonym w art 7d. Karze podlega tylko i wyłącznie wykonawca prac geodezyjnych lub kartograficznych wymieniony w art. 11.
  
 11 
mówiłem! kolejny projekt PRG nie działa. TAK DZIAŁA GUGIK! Nikt nie ma jak się nawet upomnieć, a Pan Izdebski może co najwyżej pisać pisma. W geodezji nie będzie dobrze do czasu jak gwardia agencyjna robi projekty.
    1 
 6 



zobacz też:

Opłata 30 zł: norma czy rzadkość?

Od 12 lipca, czyli po wejściu w życie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, minimalna opłata za...

14. list otwarty Waldemara Izdebskiego do GGK

O niespełnionych obietnicach, marnotrawstwie publicznych pieniędzy i proteście geodetów ? Waldemar...

Nowe Pgik, czyli jak zjeść tę żabę

Żadne oprogramowanie do prowadzenia zasobu nie rozwiąże wszystkich problemów, które przysporzyła ośrodkom i...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"ojciec" fotogrametrii Aimee Laussedat przeprowadził pierwsze próby z wykorzystaniem rysunków perspektywicznych do rysowania mapy w Pirenejach, kiedy stwierdził, że tradycyjne metody pomiaru są nazbyt męczące?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1464

ok. 1464
Mapy w Kodeksie Sędziwoja z Czechła - szkice Pomorza - przestawione w czasie rokowań polsko-krzyżackich w Toruniu (dwa lata później podpisano Pokój Toruński); pierwszy polski dokument kartograficzny, który przetrwał do naszych...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama