Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-10-26 | Geodezja, GIS, Ludzie

Izdebski uspokaja gminy ws. zasilania PRG

„Główny geodeta kraju powinien nam podziękować za zmobilizowanie do uruchomienia usługi zasilania PRG, zamiast pisać pisma do gmin, w których próbuje stawiać naszą firmę w złym świetle” – pisze prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski do gmin korzystających z jego oprogramowania.


Ilustracja: Izdebski uspokaja gminy ws. zasilania PRG

To kolejna odsłona korespondencji w sprawie zasilania Państwowego rejestru granic (PRG) gminnymi danymi adresowymi. Wcześniej Waldemar Izdebski zarzucał GUGiK-owi, że jego usługa umożliwiająca tę czynność jest niedostępna, a gdy już ruszyła, że nękają ją awarie. Z kolei główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski ripostował, że poziom dostępności tego serwisu jest na tyle wysoki, że nie tłumaczy opóźnień w zasilaniu PRG danymi z gmin korzystających z oprogramowania Geo-Systemu.

„GGK formułuje fałszywe zarzuty w stosunku do naszej firmy i straszy gminy niewypełnianiem obowiązków związanych z zasilaniem PRG, w tym nawet sprawami odszkodowawczymi z powodu karetki, która miałaby pomylić drogę. Chciałbym Państwa uspokoić i zapewnić, że współpracując z firmą Geo-System Sp. z o.o., macie zagwarantowane wypełnienie wszelkich zobowiązań prawnych, jakie ciążą na gminach w związku z prowadzeniem numeracji adresowej” – zapewnia w liście do gmin Waldemar Izdebski.

Jak przypuszcza, listy ponaglające kierowane przez GGK do samorządów korzystających z oprogramowania Geo-Systemu wynikają z niepowodzenia projektu, w ramach którego powstała darmowa aplikacja GUGiK-u do prowadzenia ewidencji adresowej. Przypomina jednocześnie, że o niegospodarności związanej z tym przedsięwzięciem informował już Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, premiera oraz NIK. Od czerwca br. podejrzenia prezesa Geo-Systemu bada zaś Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Odnosząc się do ostatnich zarzutów GGK, Waldemar Izdebski podkreśla, że za 99% zasileń PRG z komercyjnego oprogramowania odpowiada właśnie firma Geo-System. Chybiony jest też zarzut o brak zasileń różnicowych, bo – tłumaczy prezes Geo-Systemu – w niektórych gminach po prostu nie stworzono dotychczas żadnych nowych punktów adresowych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

tak tak, naprawdę jeszcze napiszcie, że Jacek Wiśniewski padł.
  
najpierw zajmą się poprzednikami a potem już im czasu zabraknie. :):)
    1 
 2 
Będzie zaraz Budapeszt , na co wielu tu liczyło, i będzie zrobiony porządek. Tylko proponuje posprawdzać jak na Węgrzech kończą się jakiekolwiek dyskusje z urzędami, podważanie ich wiarygodności, itp. Za napisanie takiego listu otwartego, niezależnie jak zasadnego, to już z firmą będzie można się pożegnać (odpowiednie kontrole fiskusa to załatwią), a i tak będzie się trzeba cieszyć, że za kratkami się nie skończyło. I skończą się dyskusje, co GGK może, a co nie może, czy komuś szkodzi, czy nie. Chcieliście porządek, do go dostaniecie.
    2 
zmartwiony samym martwieniem człowiek nie żyje. Bierzemy się do pracy za lepszą Polskę! Prawą i Sprawidliwą. Ups, sorry, zapomniałem, że ciebie to może ominąć:)
  
 2 
konsternacja Jacy to męczennicy :) jak im wywaliło wysypkę o 22.00 to się prawie do północy nie mogli uspokoić :) to nerwusy nie męczennicy :) Brawo GUGiK - dobre, rzeczowe pismo a fakty mówią same za siebie. Przykro, że zamiast wykonywać prace do której gminy upoważniły bawicie się w komentowanie na forum i pisanie pism.
  
ale osochozi z tym harmonogramem? Czy to jest jakieś tajemne rozwiązanie problemu? Coś jak masoni?
  
z twittera Pytania z twittera: "Dlaczego dane adresowe nie są aktualizowane - to przecież proste i bardzo ważne ! Dlaczego tak trudno uzyskać jakikolwiek harmonogram ? " Może trzeba po prostu aktualizować rejestr PRG, przekazać harmonogram a nie robić z siebie męczennika ?
  
Cisza Przestali twitować pewnie się juz pakują?
  
 1 
do minsistra Pierwsze doświadczenia już są, przedstawiciele Mołdawii na pewno śmigają już na aplikacji emuia po tym jak zobaczyli praktyczne jej zastosowanie w Tarczynie. I to są fakty mili Państwo!!
  
ekspansja Widzę, że dla GUGIK twitter to za mało i na geoforum zamęt sieją. Niech redaktorzy uważają, bo zaraz im portal przejmą i właczą do EMUJI
    1 
 2 
ttw bis dokładnie, dlatego czas już, w Brukseli na ciebie czekają:) podobno szukają komisarza do spraw wdrażania numeracji adresowej w krajach EU.
  
jeśli się klientowi nie podoba to kończy umowę. Możesz mi przypomnieć komu gminy wypowiadają umowy ?
  
 1 
9875 To się nazywa szacunek dla klienta. Średnio 250 dni poślizgu a oni piszą że jest "zagwarantowane wypełnienie wszelkich zobowiązań prawnych jakie ciążą na gminach w związku z prowadzeniem numeracji adresowej". Kolejny przykład manipulacji i jawnego wprowadzania w błąd. Ale ciemny lud to kupi. Sorry taki mamy klimat :(
  
 1 
twitowanie Ostatnie podrygi zdychajacej ostrygi
    2 
 2 
patrząc na twity to jest szansa, że zobaczymy zarówno pełną listę zasileń inicjalnych i przyrostowych z aplikacji gugik-emuia jak i listę aktualizacji warstwy egib w geoportalu. Twitter w gugiku działa szybko i do późnych godzin.
  
 1 
To proste Gmin przybyło bo GUGIK dla potrzeb projektu potrzebował więcej, więc wykreował;-)
  
 1 
@GUGiK Co tam na twiterze?
  
 1 
Zgadzam się w 100% Z tym co pisze WI "Podsumowując sytuację jest nam przykro z powodu zachowań państwowego urzędu, który mimo wielu krytycznych uwag na temat realizowanych projektów, na każdym kroku dalej przejawia arogancję, niekompetencję i niegospodarność, tym bardziej, że utrzymujemy go z naszych podatków"
    2 
 3 
to oczywiste bo wskaźniki projektu muszą być zrealizowane. A potem premia.
  
 1 
Liczba gmin sie nie zgadza A może GUGiK nam wyjaśni dlaczego w Polsce liczba gmin się nie zgadza bo 1348 ma porozumienie z GUGiK, a 1220 dało upoważneinie GS do aktualizacji? To mamy drobną nadwyżkę.
    1 
jastrząb i czytelnik mają rację. gdzie można zobaczyć wykaz aktualnych działań gugik? Patrząc na listę zasileń na stronie emuia mam nieodparte wrażenie, że jest tam praktycznie tylko geosystem. Czy to znaczy, że inni producenci nie zasilają? A pamiętam, że gugik w zeszłym roku okło lipca informował, że nie uruchomił jeszcze usług zasilania PRG bo czeka na ustalenia formatu GMLz innymi dostawcami. To co, ustalił czy nie?
  
 1 
drugi problem - rozumiem że karetki nie jeżdzą po nocy z poniedziałku na wtorek bo odbywa się aktualizacja systemów przez 10 godzin ? Rozumiem że skoro dane dostarczane przez GS są "żenująco" wplno aktualizowane to np. miasto oława w dolnośląskim od maja 2015kiedy w raporcie GUGiK jest zaznaczone jako załadowane powinno być w systemach GUGiK w tym w usługach słownikowych. No to informuję że xml z adresami dla tego miasta jest pusty. Mogę liczyć na odpowiedź w tej materii ?
  
 1 
@ttw Masz wymagania do GS, ale to nie chyba GS zwinął miliony z projektu.
  
 1 
niesamowite gugik publikuje twiterki o 23 w sprawie adresów! Atmosfera musi być gorąca, skoro na oficjalnym profilu pojawiają się wycieczki osobiste!
  
 1 
a możemy porównać ten żenujący poziom aktualizacji do poziomu aktualizacji ewidencji gruntów w geoportalu czyli "centralnym punkcie dostępowym" ? Jestem ciekaw jak to się tam przedstawia. Czy koledzy z GUGiKu mogliby opublikować kiedy aktualizowali dane na geoportalu z tej materii ? Z góry dziękuję.
  
 1 
a lista zasileń aplikacji-emuia? To może dla równowagi GUGIK udostępni na stronie emuia.gugik.gov.pl aktualną listę zasileń PRG z aplikacji emuia?(zgodnie z czerwoną informacją wszystko dzieje się online). Pokazanie tysięcy zasileń różnicowych niewątpliwie dałoby argumenty merytoryczne głównemu urzędowi, tym bardziej, że strona poświęcona jest aplikacji-emuia, a nie aplikacjom komercyjnym i umieszczanie listy w takim miejscu mogłoby powodować niepotrzebne przecież skojarzenie, że gugik kieruje gminy na stronę, aby je zachęcić do swojego projektu. I pytanie do pana WI: z jakiego pisma pochodzi cytat o wskaźnikach?
  
warto przeczytać pismo GUGiK No właśnie z pisma, które publikuje GUGiK wynika, że poziom aktualizacji jest żenujący i zamiast pisać inwektywy, koledzy z komercji powinni po prostu aktualizować dane. A co do przekonań kolegi emuj'a to na szczęście prokuratorzy badają fakty a nie czyjeś przekonania. I rzucanie bezpodstawnych oskarżeń również podlega badaniu przez prokuraturę. W końcu mamy Państwo prawa
    2 
 2 
co ma piernik do wiatraka? GUGiK podaje fakty dotyczące żenująco niskiego poziomu aktualności PRG przez gminy korzystające z GS (ponad 400 gmin czeka na aktualizacje 2/3 roku), a GS odpowiada jakimiś bez związku ze sprawą informacjami o problemach projektu GUGiK. Co ma jedno wspólne z drugim? Gdybym nie znał autora pisma to bym nie uwierzył, że podpisł je doktor habilitowany inżynier
    2 
 2 
Obawy Ja jestem przekonany o ogromnej niegospodarności w GUGIK ale czy prokuratura podzieli moje zdanie to mam obawy. Widze tez wiele innych tematow godnych zainteresowania.
    1 
 4 
a co to za strona ta emuja.gugik.gov.pl? Czy to ta gdzie się trzeba do wszystkiego zalogować? Czy można wejść do tej aplikacji?
  
 1 
A oże to real world? A może przed wydaniem wyroku warto wejść na stronę emuia.gugik.gov.pl i zobaczyć jaki jest stan aktualizacji ? GUGiK opublikujcie pismo, które wysłaliście do gmin ! Trudno obiektywnie ocenić znając tylko odpowiedź.
  
Walka z lewiatanem. Postawa GGK w tej sprawie przypomina postawę pani z urzędu, która jest zdziwiona, że ktoś coś od niej wymaga i śmie podważać jej nieomylność. Podziwiam Pana Izdebskiego za jego upór w walce z tym "Państwowym" Lewiatanem. Szkoda że w Polsce zazwyczaj polskie firmy są niszczone i traktowane gorzej niż firmy zagraniczne, jak np. wielka firma zza oceanu niejakiego jacka. Urzędnik powinien służyć. ?W wolnej Polsce, ci ludzie staną przed sądem?.
    2 
 6 
oooo widzę, że na NIKu się jednak nie skończyło. Czekam niecierpliwie na wyniki postępowania, licząc, że będą jawne.
    2 
 4 
to nie ma co uspokajać trzeba lać i patrzeć czy równo puchnie. Aż dziwne, że gugik nie pisze do powiatów, żeby na gwałt jego system PODGIK wdrażały:) I gdzie można te słynne moduły SDI zobaczyć. Pewnie stąd taka nerwowość.
    1 
 3 



zobacz też:

GGK odbija piłeczkę ws. zasilania PRG

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski odniósł się do zarzutów Waldemara Izdebskiego dotyczących wadliwego...

GGK ponagla gminy, ale czy słusznie?

Główny geodeta kraju przypomina listownie gminom, by zgodnie z wymogami prawa zasiliły Państwowy rejestr granic...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszym kosmonautą, który nie był Amerykaninem albo Rosjaninem, był Vladimir Remek z Czechosłowacji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Naronowicz-Naroński (ok. 1610-1678)
Urodził się prawdopodobnie na Litwie około 1610 roku. Losy jego są mało znane. Kształcił się w Kiejdanach, a jego nauczycielem był Adam Freitag z Torunia (medyk i matematyk). Był na służbie u Radziwiłłów gdzie zajmował się pomiarami dóbr i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1546

1546
Portugalczyk Pedro Salaciense Nunes (1502-78), profesor matematyki, geograf, w dziele "De arte atque ratione navigandi" przedstawił teorię loksodromy - linii łączącej dwa punkty na kuli. Jest wynalazcą noniusza - ruchomej podziałki (dołączonej do...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2