wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-27| Geodezja, GIS, Firma, Instytucje

GGK odkrywa karty ws. zasilania PRG przez Geo-System

Częstotliwość aktualizacji Państwowego rejestru granic danymi adresowymi przez firmę Geo-System jest nie do zaakceptowania, do tego spółka niesłusznie zrzuca winę za ten stan rzeczy na system PRG – można przeczytać w liście głównego geodety kraju do gmin, który ujawnił właśnie GUGiK.


GGK odkrywa karty ws. zasilania PRG przez Geo-System

Opublikowanie treści tego listu to reakcja na wczorajsze pismo prezesa Geo-Systemu do ponad 1,5 tys. gmin korzystających z jego oprogramowania. Powołując się właśnie na ten dokument, Waldemar Izdebski zarzucał GUGiK-owi, że ten formułuje fałszywe zarzuty w stosunku do jego spółki. Uspokajał jednocześnie gminy, że mają zagwarantowane wypełnienie wszelkich zobowiązań prawnych, jakie ciążą na gminach w związku z prowadzeniem numeracji adresowej.

Co więc znajdziemy w krytykowanym przez Geo-System liście GUGiK-u? „Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na częstotliwość aktualizacji przez firmę Geo-System danych adresowych w PRG, która w naszej ocenie jest nie do zaakceptowania i może skutkować narażeniem Państwa na zarzut niewywiązywania się z obowiązków nałożonych przepisami prawa” – pisze GGK. Jak czytamy w tabeli, Geo-System przekazał do GUGiK-u upoważnienia do zasilania PRG od 1220 gmin, inicjalne zasilenie wykonano jednak tylko dla 2/3 z nich (785). Co więcej, dla 1/3 (387) samorządów nie wykonano żadnego zasilenia przyrostowego.

„Powyżej zaprezentowana sytuacja jest niezrozumiała i bardzo niepokojąca, gdyż w czasie ostatnich miesięcy wielokrotnie prosiliśmy firmę Geo-System o zwiększenie tempa aktualizacji danych. Z danych adresowych zgromadzonych na poziomie centralnym w PRG korzysta wiele instytucji publicznych, w tym służby ratownicze i wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego. Poprzez zaniedbania związane z bieżącą aktualizacją danych adresowych w PRG może dojść do przypadków zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzkiego, a sprawy odszkodowawcze w tym zakresie mogą być kierowane do gmin odpowiedzialnych za aktualizację danych” – ostrzega dalej GUGiK.

GGK odnosi się również do zarzutów Geo-Systemu, że opóźnienia w zasilaniu spowodowane są wadliwie działającym systemem PRG. W ocenie Kazimierza Bujakowskiego system faktycznie miewa awarie, ale nawet mimo to zasilenie PRG danymi 1200 gmin nie powinno zająć więcej niż 3-4 dni.

Na koniec GGK przypomina, że jeśli gminy nie są zadowolone z usług świadczonych przez Geo-System, mogą skorzystać z darmowego oprogramowania oferowanego przez GUGiK.

Pełna treść listu GGK do gmin
Załącznik

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do Andrzej tylko mi nie mów, że sobie Pan Jacek podśpiewuje pod nosem "z kim tak Ci będzie źle jak ze mną..." :)
 1 
odpowiedz zgłoś
pismo trochę czepianie się, ale w sumie i rację ma Pan Waldemar, że nie wiadomo po co gugik wysyła do gmin, które robią co trzeba. Tzn wiadomo po co, ale chyba takie sztuczki nie licują z powagą urzedu.
 1 
odpowiedz zgłoś
nowe pismo tak jest pismo na punktyadresowe.pl, ale to dopiero poczatek, bo izdebski napisał, ze będzie się odnosił w odcinkach. Czyli bedzie cały sezon na "Wspolnej 2":-)
odpowiedz zgłoś
podobno do GGK miało trafić nowe pismo w sprawie otwartych kart
odpowiedz zgłoś
bo gugik myli pojęcie troska z obawą o wskaźnik, to wiele wyjaśnia.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
pojawia się CZYTELNIK i nagle wszystkie niesprzyjające komentarze zyskują minusy. Przypadek?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
DO REDKACJI DROGA REDAKCJI PODŁĄCZYCIE TEN ZAŁĄCZNIK - BEZ TEGO INFO NIE MA SENSU.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
gugik odkrywa karty gdyby gugik nie próbował pokątnie przesyłać pism próbując podebrać gminy izdebskiemu to pewnie nie byłoby tematu. A tak chcieli dobrze a wyszło jak zwykle. Troskę o zasilanie prg można spokojnie włożyć między bajki:)
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
hohoho to nie widziałem tego myku z marszałkiem mazowieckim, gugik i systemem podgik. Myślałem, że to gugik go robi, a tu się okazuje, żę to Pan Struzik z Panem Mączewskim cośtam też dłubią. Coraz bardziej wybornie.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
@Józefa S. Jak to się nikt nie interesuje. Jak widziałem sprawa tez jest w prokuraturze (http://niezalezna.pl/70767-miliony-wyrzucone-na-p rogram-widmo)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
DO REDAKCJI DROGA REDAKCJO NIE PODŁĄCZYLIŚCIE DRUGIEGO PLIKU ZAWIERAJĄCEGO LISTĘ GMIN WRAZ Z DATAMI AKTUALIZACJI. LISTA OBECNIE ZAŁĄCZONA JEST LISTĄ ADRESATÓW. SENS KORESPONDENCJI JEST W ZAŁĄCZNIKU, KTÓREGO NIE MA. BARDZO PROSZĘ O UZUPEŁNIENIE.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
szkoda że takich Izdebskich jest tak mało. bez cienia wątpliwości cisną swoje interesy, ale przy okazji zmuszają gugik do pracy i nieudacznej próby realizowania tego do czego się zobowiązali. Idę o zakład, że gdyby nie konkurencja GS to w życiu nawet pierwszej aplikacji by nie oddali. Tak jest z tajemniczym systemem podgik - nikt sie nie itneresuje to i systemu nie ma. A Pan Kazimierz obiecał na łamach miesięcznika.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
nie strasz nie strasz... Andrzeju. Pożyjemy zobaczymy. A póki co nie ma co straszyć. Proponuję licencje obecnie nam panujące nazwać "licencją Bujakowskiego" tak jak kiedyś Pan Belka wprowadził podatek od oszczędności który nazwano jego nazwiskiem. Dziś Pana Belki nie ma w parlamencie a pamięć pozostała. Niech i to zapadnie w pamięci geodetów kto to wymyślił.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Andrzejku zależy jak kto i z kim podskakuje i co w tym podskakiwaniu potrafi. Nie strasz. Nie jesteś straszny tylko śmieszny.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Już niedługo będzie nowy GGK i zaczną się porządki. Tylko coś mi się wydaje, że nie zawsze będą one takie, na jakie tu niektórzy liczą ? za podskakiwanie urzędowi państwowemu pojawia się dokuczliwe kontrole, które coś znajdą dla prokuratora. Już to kiedyś przerabialiśmy... I będzie wtedy tęskne wzdychanie, jak to jednak za Jarząbka dobrze było, można było listy pisać, spierać się i do pudła za to nie wsadzali. Ale to se ne vrati
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Czy ten taniec Chochoła będzie trwał bez końca? Czy jest to zgodne z Konstytucją, że centralny organ rządowy konkuruje z firmą komercyjną wprowadzając za darmo konkurencyjny program, który powstał z funduszu publicznych! Dlaczego Prezes GUGiK zabrał się za sprawy które poza tym, że zostały włączone do Prawa geodezyjnego, to w realizacji należą do samorządów terytorialnych jako zadania własne? Natomiast to co leży w kompetencjach bezpośrednich i obowiązkach, czyli prowadzenie i administrowanie Państwowym Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, to od dziesiątków lat jest puszczone na żywioł, i GUGiK nie starał się stworzyć jednolitego systemu do prowadzenia zasobu, o co rzesze geodetów dopominają się od lat. Czas najwyższy by Nowy Rząd wreszcie rozliczył GUGiK z efektywności wydawanych setek milionów pieniędzy publicznych i zakończył ingerowanie tego organu rządowego w wolny rynek działalności gospodarczej.
 4 
 13 
odpowiedz zgłoś
"troska" "Na koniec GGK przypomina, że jeśli gminy nie są zadowolone z usług świadczonych przez Geo-System, mogą skorzystać z darmowego oprogramowania oferowanego przez GUGiK." i tyle w temacie troski o zasilanie prg.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
ale ale panie Rafale:) Przecież to tak musi być, bo t nie soft jest do sprzedania, tylko te porozumienia:) GUGIK ma 1300 porozumień.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
całkowicie z boku patrząc jeśli jestem potencjalnym klientem i klikam w baner zobacz jaki to proste to spodziewam się zobaczyć demo aplikacji a nie informacje że zobaczę jak podpiszę porozumienie. W ten sposób nikt by softu na rynku nie sprzedał. Pokażcie co macie a potem można rozmawiać o porozumieniach.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
ktoś wam dysk zabrał ? :):)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
http://www.emuia.gugik.gov.pl/ Strona internetowa "http://www.emuia.gugik.gov.pl/" jest niedostępna ERR_CONNECTION_RESET
 1 
odpowiedz zgłoś
GGK Już niedługo podziękują za współprace Głównemu Geodecie Kraju czas najwyższy :). Na tym stanowisku potrzebny jest geodeta a nie ...
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
polecam OS i adresy tam zwarte. Przynajmniej się nie kłócą między sobą za nasze podatki tylko weryfikują w terenie jakość danych.
 1 
odpowiedz zgłoś
23 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS