Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-10-27 | Geodezja, GIS, Firma, Instytucje

GGK odkrywa karty ws. zasilania PRG przez Geo-System

Częstotliwość aktualizacji Państwowego rejestru granic danymi adresowymi przez firmę Geo-System jest nie do zaakceptowania, do tego spółka niesłusznie zrzuca winę za ten stan rzeczy na system PRG – można przeczytać w liście głównego geodety kraju do gmin, który ujawnił właśnie GUGiK.


Ilustracja: GGK odkrywa karty ws. zasilania PRG przez Geo-System

Opublikowanie treści tego listu to reakcja na wczorajsze pismo prezesa Geo-Systemu do ponad 1,5 tys. gmin korzystających z jego oprogramowania. Powołując się właśnie na ten dokument, Waldemar Izdebski zarzucał GUGiK-owi, że ten formułuje fałszywe zarzuty w stosunku do jego spółki. Uspokajał jednocześnie gminy, że mają zagwarantowane wypełnienie wszelkich zobowiązań prawnych, jakie ciążą na gminach w związku z prowadzeniem numeracji adresowej.

Co więc znajdziemy w krytykowanym przez Geo-System liście GUGiK-u? „Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na częstotliwość aktualizacji przez firmę Geo-System danych adresowych w PRG, która w naszej ocenie jest nie do zaakceptowania i może skutkować narażeniem Państwa na zarzut niewywiązywania się z obowiązków nałożonych przepisami prawa” – pisze GGK. Jak czytamy w tabeli, Geo-System przekazał do GUGiK-u upoważnienia do zasilania PRG od 1220 gmin, inicjalne zasilenie wykonano jednak tylko dla 2/3 z nich (785). Co więcej, dla 1/3 (387) samorządów nie wykonano żadnego zasilenia przyrostowego.

„Powyżej zaprezentowana sytuacja jest niezrozumiała i bardzo niepokojąca, gdyż w czasie ostatnich miesięcy wielokrotnie prosiliśmy firmę Geo-System o zwiększenie tempa aktualizacji danych. Z danych adresowych zgromadzonych na poziomie centralnym w PRG korzysta wiele instytucji publicznych, w tym służby ratownicze i wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego. Poprzez zaniedbania związane z bieżącą aktualizacją danych adresowych w PRG może dojść do przypadków zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzkiego, a sprawy odszkodowawcze w tym zakresie mogą być kierowane do gmin odpowiedzialnych za aktualizację danych” – ostrzega dalej GUGiK.

GGK odnosi się również do zarzutów Geo-Systemu, że opóźnienia w zasilaniu spowodowane są wadliwie działającym systemem PRG. W ocenie Kazimierza Bujakowskiego system faktycznie miewa awarie, ale nawet mimo to zasilenie PRG danymi 1200 gmin nie powinno zająć więcej niż 3-4 dni.

Na koniec GGK przypomina, że jeśli gminy nie są zadowolone z usług świadczonych przez Geo-System, mogą skorzystać z darmowego oprogramowania oferowanego przez GUGiK.

Pełna treść listu GGK do gmin
Załącznik

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do Andrzej tylko mi nie mów, że sobie Pan Jacek podśpiewuje pod nosem "z kim tak Ci będzie źle jak ze mną..." :)
    1 
pismo trochę czepianie się, ale w sumie i rację ma Pan Waldemar, że nie wiadomo po co gugik wysyła do gmin, które robią co trzeba. Tzn wiadomo po co, ale chyba takie sztuczki nie licują z powagą urzedu.
    1 
nowe pismo tak jest pismo na punktyadresowe.pl, ale to dopiero poczatek, bo izdebski napisał, ze będzie się odnosił w odcinkach. Czyli bedzie cały sezon na "Wspolnej 2":-)
  
podobno do GGK miało trafić nowe pismo w sprawie otwartych kart
  
bo gugik myli pojęcie troska z obawą o wskaźnik, to wiele wyjaśnia.
    1 
 2 
pojawia się CZYTELNIK i nagle wszystkie niesprzyjające komentarze zyskują minusy. Przypadek?
    2 
 1 
DO REDKACJI DROGA REDAKCJI PODŁĄCZYCIE TEN ZAŁĄCZNIK - BEZ TEGO INFO NIE MA SENSU.
    2 
 3 
gugik odkrywa karty gdyby gugik nie próbował pokątnie przesyłać pism próbując podebrać gminy izdebskiemu to pewnie nie byłoby tematu. A tak chcieli dobrze a wyszło jak zwykle. Troskę o zasilanie prg można spokojnie włożyć między bajki:)
    4 
 3 
hohoho to nie widziałem tego myku z marszałkiem mazowieckim, gugik i systemem podgik. Myślałem, że to gugik go robi, a tu się okazuje, żę to Pan Struzik z Panem Mączewskim cośtam też dłubią. Coraz bardziej wybornie.
    2 
 1 
@Józefa S. Jak to się nikt nie interesuje. Jak widziałem sprawa tez jest w prokuraturze (http://niezalezna.pl/70767-miliony-wyrzucone-na-program-widmo)
    1 
 3 
DO REDAKCJI DROGA REDAKCJO NIE PODŁĄCZYLIŚCIE DRUGIEGO PLIKU ZAWIERAJĄCEGO LISTĘ GMIN WRAZ Z DATAMI AKTUALIZACJI. LISTA OBECNIE ZAŁĄCZONA JEST LISTĄ ADRESATÓW. SENS KORESPONDENCJI JEST W ZAŁĄCZNIKU, KTÓREGO NIE MA. BARDZO PROSZĘ O UZUPEŁNIENIE.
    2 
 2 
szkoda że takich Izdebskich jest tak mało. bez cienia wątpliwości cisną swoje interesy, ale przy okazji zmuszają gugik do pracy i nieudacznej próby realizowania tego do czego się zobowiązali. Idę o zakład, że gdyby nie konkurencja GS to w życiu nawet pierwszej aplikacji by nie oddali. Tak jest z tajemniczym systemem podgik - nikt sie nie itneresuje to i systemu nie ma. A Pan Kazimierz obiecał na łamach miesięcznika.
    3 
 7 
nie strasz nie strasz... Andrzeju. Pożyjemy zobaczymy. A póki co nie ma co straszyć. Proponuję licencje obecnie nam panujące nazwać "licencją Bujakowskiego" tak jak kiedyś Pan Belka wprowadził podatek od oszczędności który nazwano jego nazwiskiem. Dziś Pana Belki nie ma w parlamencie a pamięć pozostała. Niech i to zapadnie w pamięci geodetów kto to wymyślił.
    1 
 5 
Andrzejku zależy jak kto i z kim podskakuje i co w tym podskakiwaniu potrafi. Nie strasz. Nie jesteś straszny tylko śmieszny.
    3 
 7 
Już niedługo będzie nowy GGK i zaczną się porządki. Tylko coś mi się wydaje, że nie zawsze będą one takie, na jakie tu niektórzy liczą ? za podskakiwanie urzędowi państwowemu pojawia się dokuczliwe kontrole, które coś znajdą dla prokuratora. Już to kiedyś przerabialiśmy... I będzie wtedy tęskne wzdychanie, jak to jednak za Jarząbka dobrze było, można było listy pisać, spierać się i do pudła za to nie wsadzali. Ale to se ne vrati
    3 
 4 
Czy ten taniec Chochoła będzie trwał bez końca? Czy jest to zgodne z Konstytucją, że centralny organ rządowy konkuruje z firmą komercyjną wprowadzając za darmo konkurencyjny program, który powstał z funduszu publicznych! Dlaczego Prezes GUGiK zabrał się za sprawy które poza tym, że zostały włączone do Prawa geodezyjnego, to w realizacji należą do samorządów terytorialnych jako zadania własne? Natomiast to co leży w kompetencjach bezpośrednich i obowiązkach, czyli prowadzenie i administrowanie Państwowym Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, to od dziesiątków lat jest puszczone na żywioł, i GUGiK nie starał się stworzyć jednolitego systemu do prowadzenia zasobu, o co rzesze geodetów dopominają się od lat. Czas najwyższy by Nowy Rząd wreszcie rozliczył GUGiK z efektywności wydawanych setek milionów pieniędzy publicznych i zakończył ingerowanie tego organu rządowego w wolny rynek działalności gospodarczej.
    4 
 13 
"troska" "Na koniec GGK przypomina, że jeśli gminy nie są zadowolone z usług świadczonych przez Geo-System, mogą skorzystać z darmowego oprogramowania oferowanego przez GUGiK." i tyle w temacie troski o zasilanie prg.
    2 
 3 
ale ale panie Rafale:) Przecież to tak musi być, bo t nie soft jest do sprzedania, tylko te porozumienia:) GUGIK ma 1300 porozumień.
    1 
 3 
całkowicie z boku patrząc jeśli jestem potencjalnym klientem i klikam w baner zobacz jaki to proste to spodziewam się zobaczyć demo aplikacji a nie informacje że zobaczę jak podpiszę porozumienie. W ten sposób nikt by softu na rynku nie sprzedał. Pokażcie co macie a potem można rozmawiać o porozumieniach.
    1 
 4 
ktoś wam dysk zabrał ? :):)
    1 
 2 
http://www.emuia.gugik.gov.pl/ Strona internetowa "http://www.emuia.gugik.gov.pl/" jest niedostępna ERR_CONNECTION_RESET
  
 1 
GGK Już niedługo podziękują za współprace Głównemu Geodecie Kraju czas najwyższy :). Na tym stanowisku potrzebny jest geodeta a nie ...
    3 
 7 
polecam OS i adresy tam zwarte. Przynajmniej się nie kłócą między sobą za nasze podatki tylko weryfikują w terenie jakość danych.
  
 1 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVI w. szlachta zagrodowa na Mazowszu uprawiała gospodarstwa o średniej powierzchni 8,4 ha?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mirosław Żak (1936-2025)

Mirosław Żak (1936-2025)
Mirosław Żak urodził się 10 września 1936 r. w Katowicach. Był absolwentem Technikum Geodezyjnego w Katowicach (1953 r.) oraz Wydziału Geodezji Górniczej i Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1958 r.). Przez lata pozostawał związany...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1250

ok. 1250
Mateusz z Paryża (ok. 1195-1259), angielski kronikarz, mnich, sporządził Mapę Świata, na której po raz pierwszy w historii użyto nazwy Polonia dla oznaczenia obszaru Polski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2