Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-01-07 | Geodezja

Z życia regionów: o opóźnieniach w kieleckim PODGiK-u

W kieleckim PODGiK-u na przyjęcie pracy geodezyjnej do zasobu trzeba czekać nawet miesiąc – zbulwersowani geodeci zwrócili się z prośbą o interwencję do lokalnego wydania „Gazety Wyborczej”.


Ilustracja: Z życia regionów: o opóźnieniach w kieleckim PODGiK-u

W sprawę zaangażowany jest również świętokrzyski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Jak mówi w rozmowie z dziennikiem jego prezes Jerzy Barański, powolna praca ośrodka w Kielcach jest problemem nie tylko geodetów, ale także inwestorów, którzy z niecierpliwością oczekują na możliwość formalnego zakończenia inwestycji. Co istotne, sąsiednie ODGiK-i nie mają problemów z terminową obsługą interesantów.

Zdaniem Jerzego Barańskiego problem tkwi w niewielkiej liczbie urzędników zajmujących się weryfikacją prac. Do kontrolowania około 8 tys. operatów rocznie oddelegowanych jest tylko dwóch urzędników pracujących na łącznie 1,5 etatu.

Starosta kielecki odpiera jednak zarzuty, twierdząc, że opóźnienia wcale nie są aż tak duże, jak skarżą się geodeci. Tłumaczy jednocześnie, że urząd pracuje tak szybko, jak pozwalają możliwości kadrowe i finansowe. Winę za opóźnienia zrzuca także na nowe przepisy, które zwiększyły ilość formalności niezbędnych przy przyjmowaniu prac do zasobu. Starosta zapewnia jednocześnie, że do sprawdzania operatów oddeleguje dodatkowego urzędnika.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Składnica Kiedyś PODGiK nazywał się "składnica" i taka rola była jedynie zasadna i słuszna, - to geodeta odpowiada za zgodność i prawidłowość dokumentacji i od tego ma uprawnienia, odpowiada cywilnie i zawodowo za swoja pracę. Rola tzw. ośrodków powinna sprowadzać się jedynie do weryfikacji kompletności operatu według spisu treści i nadania numeru - to można robić w ciągu 24g jeśli nie od ręki. Dalej niech się starostwa pastwią nad tym ile chcą i robią zasób, kartowanie, mapę cokolwiek.... ale niech nie mieszają w swój bajzel wykonawców. Na prawdę w innych krajach da się żyć bez "ośrodków" i całkiem dobrze im to wychodzi ;)
  
Brak etatów? Akurat! Urzędników jest wystarczająco, niedługo przestaną się mieścić w pokojach. Szkoda tylko, że w pierwszej kolejności latają za swoimi robotami a dopiero później zajmują się obsługą geodetów. Gdyby Ci urzędnicy zajmowali się tym, co do nich należy, żadnych opóźnień by nie było... I wszyscy dobrze wiedzą, że ten problem dotyczy całej Polski, ale nikt nic nie mówi, bo to sprawa nieco kontrowersyjna.
  
Fajne te czasy Witam Państwa. Ciekawostką jest, że wszystkie komentarze pisali koledzy, którzy nie znają specyfiki miejsca. Wnioski są dwa: komentarze piszą ludzie, którzy chcą się wypowiadać nie zawsze mądrze, ale chcą; kieleccy geodeci nawet na forum siedzą cicho, bo nie wiadomo kto info na forum czyta. Czas weryfikacji w kieleckim PODGiK to 2-2,5 miesiąca, a redakcja pozwoliła sobie spłycić te informacje. Weryfikacja polega na pełnej kontroli opracowań, w tym poprawę nie tylko według standardów, ale tzw. "widzi mi się" osób które tego nie powinny robić, bo dopiero zaczęły pracę i nie doczytały par. 72 o standardach i innych tam #$%!!ereli o rozporządzeniu w sprawie rozgraniczeń, etc. Nie mamy też żadnego poparcia ze strony nadzoru, bo od czasu odejścia legendarnego w środowisku WINGiKa AD wykonawcy są kwalifikowani jako wielce podejrzani, a przynajmniej niewiadygodni. Ogólnie dobrze żyje nam się Kielcach, bo wszyscy się znają i pomimo sporów darzymy się sympatią. Z szacunkiem jest już trochę gorzej.
  
braki kadrowe - niech starosta poprosi PSL o pomoc. Oni mają nieprzebrane kadry szeroko wykwalifikowane i chętne na państwowe posady! Wszystkie zmiany przepisów mają na celu jedno - zwiększanie zatrudnienia swojego elektoratu w administracji państwowej. Stąd te wyniki wyborcze PSL.
  
weryfikacja Przepisy są pisane na kolanie co powoduje różną ich interpretacje. dlatego można trochę rozgrzeszyć urzędników. Czas weryfikacji opracowań Bytom 40 dni, Ruda Śląska 50 dni, Lubliniec 40 dni itd.
    1 
 2 
tak powinno być wszędzie Przepisy przepisami. Dużo zależy od ludzi , którzy je realizują. U mnie zgłoszenie przez neta. Dane otrzymuje też netem - 1-2 dni. Praca w terenie. Operat do ODGiK. Dane do uzupełnienia baz netem. Uzupełnienie baz przez ODGiK - 1-3 dni. Weryfikacja 1-2 dni. Można?
    1 
 1 
Odkryliście Amerykę To, co dzieje się w kieleckim - wcale nie jest nowością. My mieliśmy raz czy 2 sytuacje, że operat leżał (uwaga!) pół roku. Dlaczego? Pierwsza sprawa - operat "musi odleżeć" przynajmniej tydzień. Inną sprawą było to, że w danych robotach robiliśmy po zastępcy inspektora, który zwyczajnie te x lat temu zrobił na #$%!!ziel i ujawniliśmy źle wykonane pomiary.
    1 
 2 
to samo jest w powiecie gostynińskim ponad 30 dni na weryfikację z rejestracją . Jescze kilka ustaw zwiękaszjących zakres obowiązków bez srodków na etaty doprowadzi do blokady PODGIK ów w całym kraju .
  
 5 
za mało ludzi już dawno to pisałem , na przepisy które powstały w lipcu jest za mało ludzi w ośrodkach,do kartowania, do aktualizacji baz, po prostu,było tak i wcześniej , teraz jest gorzej bo jeszcze doszły licencje i inne papierki,przez to że, geodeci nie wiedzą jak zamawiać materiały, to drugie tyle zgłoszeń jest uzupełniającymi do robót , a to powoduje frustracje jednych i drugich, dodatkowe koszty, dojazdu po materiały, już nie wspomnę o bandyckich cenach za uwierzytelnienie map,klienci nie wierzą że, geodeci tyle płacą w ośrodkach , mało tego że,płacą gotówką przed robotą, a cena za mapę, nie odzwierciedla wydatków geodety na jej wytworzenie
  
 2 
do ~geodetKa Tak jest w wielu ODGiKach, również w tych co napisałaś, ale i sąsiednich. Braki kadrowe swoją drogą, ale jeśli operaty weryfikują osoby bez uprawnień, a pracownicy robią fuchy na boku to czego się spodziewać? Opóźnienia mają miejsce bo są roboty ważne i ważniejsze, a uwagi są dziwne bo jest to widzimisie weryfikatorów. Teraz były Święta, ludzie pobrali i urlopy i Ośrodki praktycznie stały w miejscu- to samo powtarza się co roku także w ferie i wakacje. Ot co.
    1 
 7 
Weryfikacja jest najważniejsza Chciałem tylko zauważyć, że cały ten problem zniknąłby w mgnieniu oka, gdyby tej weryfikacji w ogóle nie było, tak jak to ma miejsce w rozwiniętych krajach. To geodeta sporządza mapy i odpowiada za nie. Ale takie mamy prawo, że pracę licencjonowanego geodety kwestionuje weryfikator - to jest ewenement na skalę europejską. Co tam opóźnienia w inwestycjach, ważne, żeby tysiące weryfikatorów miało ciepły stołek.
    1 
 14 
Nie tylko w kieleckim Nie tylko w kieleckim taki czas oczekiwania, w pow. tarnogórskim minimum 30 dni, to samo w powiecie będzińskim tu rekord to 40 dni do pierwszej kontroli!! Wszędzie tłumaczenie, że za mało pracowników, za dużo zmian itd. Ciekawe jakby wyglądały kontrole operatów, gdybywypłaty sprawdzających były od tego uzależnione?
    2 
 5 
XYZ analogiczna sytuacja jest w Radomiu, to już chyba patologia
  
 2 
blablabla -guzik mnie to interesuje ilu jest urzedników ! ma byc w terminie i koniec.Inwestor nie chce juz sluchac o braku urzedników i wali we mnie jak w beben,Co to za gadka?ech #$%!! po prostu
    1 
 6 
ale większość tego czasu weryfikacji to nie kontrola, tylko oczekiwanie na wprowadzenie operatu do bazy, to część weryfikacji poprawności pomiarów i obliczeń. Kto jest winny, że zakupiono oprogramowanie wymagające tak żmudnej pracy wielu osób? Dlaczego to oprogramowanie nie jest jednolite w kraju? Do tego pracy powielanej, bo wykonawcy przecież sami także wprowadzają wyniki swoich pomiarów do swoich baz i przekazują projektantom robocze mapy, ale w zupełnie innym formacie niż do PZGiK (papierowe szkice pikiety). Tylko nie ma działającego standardu wymiany danych. Co ciekawe, projektanci wierzą nam, że to dobre mapy, Bez magicznej pieczęci urzędnika projektują w ciągu tego miesiąca oczekiwania. Śmiechu warte zatem te kontrole, nie mają znaczenia dla zleceniodawcy i końcowego użytkownika map. Nie jest nim PZGiK, jak się niektórym wydaje.
  
 10 
PODGiK w Ostrowcu Św. Gdyby w PODGiK Ostrowcu Św. geodeci czekali miesiąc na przyjęcie operatów do zasobu, toby całowali ośrodek po rękach. Tutaj dwa miesiące to norma.
  
 5 
Brak etatów Trzeba zawiązać "porozumienie kieleckie" .Statystycznie wypada 24 operaty do weryfikacji na dzień nie uwzględniając ewentualnie chorobowego.
  
 5 



zobacz też:

Z życia regionów: kolor spreju ma znaczenie

Radna z warszawskiej Ochoty alarmuje: ktoś szykuje wycinkę starych drzew owocowych na Polu Mokotowskim;...

Z życia regionów: zawinięta mapa przyczyną złego projektu?

Dopiero stanowcza interwencja mieszkańców Płyty Redłowskiej w Gdyni wymusiła na...

Z życia regionów: miliony na geodezję potrzebne od zaraz

Znacznie więcej, niż wydano na budowę ośrodka narciarskiego i ponad jedna trzecia tego...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prof. Józef Wędzony z AGH był jednym z inicjatorów „Konkursu wiedzy geodezyjnej i kartograficznej”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Wilkowski (1939-2025)

Wojciech Wilkowski (1939-2025)
Wojciech Wilkowski urodził się 30 stycznia 1939 r. w Umieninie-Żelazkach (obecny powiat płocki). W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując stopień magistra inżyniera geodety (specjalność...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2007
ESA zawiera umowę z firmą Thales Alenia Space na budowę pierwszego satelity obserwacyjnego z konstelacji Sentinel.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2