wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-13| Geodezja

Z życia regionów: zawinięta mapa przyczyną złego projektu?

Dopiero stanowcza interwencja mieszkańców Płyty Redłowskiej w Gdyni wymusiła na urzędnikach zmiany w projekcie budowlanym remontu ulicy Heweliusza. Gdyby nie ona, części z protestujących groziło regularne zalewanie posesji – donosi portal Trójmiasto.pl. W tle całej sprawy pojawia się geodezja.


Z życia regionów: zawinięta mapa przyczyną złego projektu?

W ramach prac o wartości 4,6 mln zł robotnicy mieli m.in. wybudować chodniki oraz kanalizację deszczową i sanitarną. Początkowo mieszkańcy byli zadowoleni z rozpoczęcia robót. Śledząc ich postęp, zaczęli mieć jednak coraz więcej obaw. Szczególnie zaniepokoiło ich podwyższenie terenu, co rodziło ryzyko podtapiania okolicznych posesji podczas roztopów czy intensywnych opadów deszczu.

Początkowo mieszkańcy próbowali zainteresować sprawą wykonawcę inwestycji i urzędników. Pomogła jednak dopiero interwencja u inspektora nadzoru budowlanego oraz wizja lokalna. Okazało się wówczas, że inwestycja została źle zaprojektowana. Według mieszkańców projekt powstał na starych, nieaktualnych mapach geodezyjnych, bez inwentaryzacji w terenie i wykonania aktualnych pomiarów geodezyjnych. Powołując się na tłumaczenie projektanta, urzędnik z gdyńskiego ratusza przyznał z kolei, że cała sytuacja spowodowana jest tym, iż podczas skanowania map zawinął się kawałek jednej z nich.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie znam sprawy, dla ścisłości. Ale pozwolę sobie wkleić cytat z jednego z komentarzy na Trójmiasto.pl: "Jestem twórca tej mapy geodezyjnej. #$%!!....się od geodety, jeśli nie macie na Kogo zwalać. Na życzenie projektanta został zamierzony każdy szczegół terenowy w ulicy i przylegający do niej wjazd do posesji, każdy legalny oraz nielegalny garaż czy wiata, każda brama wjazdowa i rzędna terenu przy niej. Sprawdzono poprawność przebiegu sieci i domierzono brakujące rzędne wysokości wlotów legalnych i nielegalnych podłączeń. Geodeta" Gdzie jest WINGiK, który natychmiast obroni geodety? Łatwo sprawdzić mapy, są w zasobie zapewne. A może jest tylko taki WINGiK, co pomoże kopać kolegę po fachu, bo to lepszy PR?
 3 
odpowiedz zgłoś
Raczej PINB.
 2 
odpowiedz zgłoś
WINGiK? Dobre pytanie.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
a gdzie jest WINGiK Moim zdaniem sprawą powinien zająć się gdański WINGiK, który powinien kontrolować nie tylko geodetów ale też inne podmioty które pracują na mapach. W obecnej chwili niektórzy projektanci pracują na conajmniej "dziwnych" mapach.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
napewno mapa była zrobiona za 300 zł w biurze bez wyjazdu w teren , bo liczy się najniższa cena za usługę . Ponadto zcedowanie wykonania mapy dc. projektowych i poszukanie geodety na projektanta. Geodeci , którzy uczciwie robią w terenie nie są wstanie przebić się z ceną za usługi. Powszechne u mnie to jest dla projektantów Energa i Gazowni Łodzkiej
 3 
odpowiedz zgłoś
Fil zawinął .
 1 
odpowiedz zgłoś
Do tej pory geodezja pilnowała, by była mapa, by był ZUD itd. A teraz zawiniła ... mapa, bo "się zawinęła"?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Być może nie wykonano aktualizacji mapy do celów projektowych. Często nadzory budowlane i PINB nie egzekwują tego obowiązku. Dlaczego nie wypowiada sie wykonawca mapy? Jest taki? Zlecenie aktualizaji jest obowiązkiem projektanta, no ale tak mapa się zawinęła.
 2 
odpowiedz zgłoś
Czy w ogóle była zrobiona mapa dc. projektowych??
 2 
odpowiedz zgłoś
Kto robił mapę dc.projektowych? A projektant na czym zrobił projekt? Kto dał zgodę budowlaną? Co ma do tego GGK?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Niech żyje i umacnia się państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny - gwarant bezpieczeństwa państwa i narodu. Niech żyją jego Wielcy Strażnicy, Główny Geodeta Kraju i Jego Najwyższy Urząd.
 6 
odpowiedz zgłoś
Pewnie m.d.c.p. za 500 zł.
 8 
odpowiedz zgłoś
urzędnik czy urzędniczka? jak w temacie
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Oj tam, oj tam. Takich " zawiniętych" map mapy w zasobie całe mnóstwo i takie krzyki, z powodu jednej z wielu....
 3 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS