Istotą projektu „Polska 3D+” jest wspieranie rozwoju innowacyjnych zastosowań trójwymiarowej informacji przestrzennej poprzez:
• uruchomienie geoportalu 3D, gdzie publikowane będą innowacyjne e-usługi wspierające działania administracji publicznej, obywateli i przedsiębiorców w sektorach gospodarki przestrzennej, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, odnawialnych źródeł energii, nawigacji, telekomunikacji, ochrony środowiska, geologii i badań naukowych;
• uruchomienie międzyresortowej platformy obejmującej cykl szkoleń i konferencji oraz portalu informacyjno-edukacyjnego służącej wymianie wiedzy, doświadczeń i informacji o korzyściach związanych z zastosowaniami przestrzennych danych 3D we wszystkich sektorach gospodarki;
• zapewnienie aktualnych, jednolitych i kompletnych dla obszaru całego kraju przestrzennych danych 3D, w szczególności przestrzennych modeli 3D budynków, ale również danych pomiarowych, numerycznego modelu terenu i numerycznego modelu pokrycia terenu opracowanych w technologii lotniczego skanowania laserowego.
GUGiK podkreśla, że przedsięwzięcie „Polska 3D+” ma charakter międzyresortowy i przeznaczone jest dla szerokiego grona odbiorców, a kluczem do osiągnięcia sukcesu będzie działanie zgodne z potrzebami przyszłych odbiorców projektu. Zaplanowane spotkanie ma służyć właśnie ich zidentyfikowaniu. Będzie ono punktem wyjścia do dyskusji nad szczegółowymi potrzebami i oczekiwaniami w zakresie „Polski 3D+”. W jego trakcie przybliżone zostaną założenia projektu oraz możliwości efektywnego wykorzystywania przestrzennych danych i usług 3D w różnych sektorach gospodarki, na przykładach pochodzących z innych krajów europejskich.
GUGiK przesłał zaproszenie na to spotkanie 169 instytucjom. Pozostałe mogą się na nie zapisać, kontaktując się z Urzędem (szczegóły).