Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-06-27 | Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

Czy potrzebne nam Centrum Analiz Przestrzennych?

Przygotowywany przez GUGiK projekt Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) ma być ukoronowaniem wdrażania dyrektywy INSPIRE w Polsce. Wśród części członków Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej budzi on jednak wątpliwości.


Ilustracja: Czy potrzebne nam Centrum Analiz Przestrzennych? <br />
fot. materiały GUGiK
fot. materiały GUGiK

Przedsięwzięcie to było tematem wczorajszego (26 czerwca), XIII posiedzenia Rady IIP, a przedstawił je zastępca głównego geodety kraju Jacek Jarząbek. Główną ideą projektu jest zwiększenie wykorzystania państwowych danych przestrzennych, przede wszystkim wśród pracowników administracji publicznej. Wbrew nazwie Centrum nie będzie jednak nową jednostką organizacyjną, ale „wspólnym dla administracji publicznej środowiskiem kompetencyjno-analitycznym, które umożliwi udostępnianie zaawansowanych usług związanych z informacją przestrzenną”. Mówiąc prościej, dzięki CAPAP urzędnik będzie mógł np. przeprowadzać przez internet predefiniowane analizy przestrzenne z wykorzystaniem państwowych zbiorów danych przestrzennych. Nie będzie jednak potrzebował do tego celu ani oprogramowania GIS-owego, ani danych na swoim dysku. Jeśli natomiast użytkownik nie będzie czuł się na siłach, określoną analizę mają wykonywać na jego zlecenie członkowie zespołu CAPAP.

Ponadto dzięki infrastrukturze informatycznej Centrum urzędy będą mogły publikować własne zbiory danych oraz związane z nimi usługi. GUGiK liczy, że CAPAP pozwoli również podnosić jakość państwowych rejestrów m.in. dzięki możliwości korzystania z baz danych przestrzennych innych instytucji. Projekt zakłada także stworzenie zintegrowanych modułów mapowych, coś na kształt użytkowanego obecnie przez policję, straż czy pogotowie Uniwersalnego Modułu Mapowego, tyle że w tym przypadku narzędzie nie będzie się ograniczać wyłącznie do danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Jak podkreślał Jacek Jarząbek, choć projekt będzie realizowany przez GUGiK, to ma być przedsięwzięciem ponadresortowym, w który zaangażują się inne instytucje odpowiedzialne za budowę krajowej IIP. Koszt prac szacowany jest na 154 mln zł. Część tej kwoty ma być pokryta ze środków unijnych w ramach nowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W niedawnej preselekcji projektów do tego mechanizmu finansowego CAPAP zostało ocenione wysoko, co dobrze rokuje na uzyskanie dotacji. Na razie GUGiK prowadzi prace analityczne dotyczące m.in. identyfikacji użytkowników Centrum oraz ich potrzeb. Zasadnicze prace powinny ruszyć pod koniec 2015 roku i potrwają do roku 2019.

Podczas posiedzenia RIIP samą ideę Centrum chwalono jako przydatną i pożyteczną. Jednak ku zaskoczeniu GUGiK szczegóły projektu zostały przez niektórych członków Rady mocno skrytykowane. Wątpliwości budził m.in. harmonogram. Projekt ma być bowiem zakończony w roku 2019, a wtedy na pewno nie będą jeszcze gotowe wszystkie zbiory danych i węzły IIP w jakości wymaganej przez INSPIRE. Może więc stać się tak, że CAPAP zamiast promować ideę IIP, skompromituje ją np. dziwnymi wynikami analiz bazującymi na wadliwych danych. To jak jeżdżenie ferrari po dziurawych drogach – skomentował założenia CAPAP Tomasz Nałęcz z Państwowego Instytutu Geologicznego. Padały więc propozycje, by realizację projektu odłożyć, a teraz zająć się bardziej pilnymi potrzebami związanymi z INSPIRE, których przecież nie brakuje i to na nie należy w pierwszej kolejności kierować środki z Polski Cyfrowej.

Wątpliwości niektórych członków Rady budził także pomysł oferowania usług przeprowadzania analiz przestrzennych. Jeśli będą one specjalistyczne i złożone, np. z zakresu geologii, to czy GUGiK będzie w stanie zagwarantować ich poprawność? W odpowiedzi Jacek Jarząbek przypominał, że projekt ma mieć charakter ponadresortowy. Urząd liczy więc, że zaangażują się w niego inne instytucje współtworzące polską IIP, w szczególności organy zasiadające w Radzie IIP.

To wyjaśnienie wywołało jednak kolejne uwagi. Przedstawiciele m.in. GDOŚ, MŚ i PIG-u podkreślili, że mimo prezentacji Jacka Jarząbka idea CAPAP wciąż wygląda mgliście. Co więcej, niektórzy członkowie Rady wyrazili zaskoczenie, że mieliby uczestniczyć w projekcie, o którym nikt ich wcześniej nie informował. Padło nawet pytanie, czy aby idea CAPAP nie wykracza poza kompetencje GUGiK. Z kolei Janusz Dygaszewicz z Głównego Urzędu Statystycznego stwierdził, że pomysł powołania Centrum jest sprzeczny z ideą INSPIRE, bo zakłada centralizację krajowej IIP. Ewa Madej-Popiel z MŚ przestrzegała z kolei przed ryzykiem niewielkiego zainteresowania Centrum. Jak stwierdziła, serwisy mapowe resortu środowiska również oferują proste narzędzia analityczne, ale mało kto z nich korzysta, głównie przez brak wiedzy użytkowników.

Wątpliwości członków Rady wyjaśniali GGK Kazimierz Bujakowski oraz jego zastępca Jacek Jarząbek. Podkreślali, że założenia CAPAP były już konsultowane z kilkudziesięcioma instytucjami, a te wyraziły duże zainteresowanie takim przedsięwzięciem. Bez wątpienia Centrum jest więc potrzebne i będzie przydatnym narzędziem w pracy administracji publicznej, nawet gdyby na początku działalności miało oferować tylko proste narzędzie i dostęp wyłącznie do wybranych zbiorów krajowej IIP. Jacek Jarząbek zapewnił także, że Centrum będzie zasilane wyłącznie danymi o wysokiej jakości, zresztą ich harmonizacja jest wpisana jako jeden z celów projektu. W odpowiedzi na zarzuty Janusza Dygaszewicza uspokajał natomiast, że projekt nie będzie nikomu zabierać żadnych kompetencji. Może być natomiast szansą na efektywniejsze wydawanie środków przeznaczonych na wdrażanie INSPIRE. Zastępca GGK zapewniał ponadto, że w ramach przedsięwzięcia przewidziano również szeroko zakrojone szkolenia urzędników, co powinno zapewnić Centrum odpowiednie grono użytkowników.

Na zakończenie posiedzenia przewodniczący RIIP prof. Jerzy Gaździcki zaproponował podjęcie uchwały, w której Rada deklarowałaby chęć zaangażowania się w projekt CAPAP. Wśród członków spotkania dominował jednak pogląd, że wobec licznych wątpliwości, które właśnie wyrażono, jest na to zbyt wcześnie. Temat Centrum Analiz Przestrzennych wróci więc na kolejnym posiedzeniu Rady, najprawdopodobniej we wrześniu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

gis praktyk no to skoro tak wszyscy na powaznie, to może warto zbierać pomysły, jak wpłynąć na MAiC, żeby jednak zweryfikowało swoją wstępną ocenę i nie tak od razu przyznawało ponad 150 milionów złotych na przedsięwzięcie, które budzi tyle uzasadnionych wątpliwości. Może to dobre pole do popisu dla GEODETY?
  
do administratora Są to jak rzadko komentarze na poziomie, szkoda tylko, że administrator z uporem prezentuje linki do komentarzy do prawa geodezyjnego jak do musztardy po obiedzie, tam nic już nie zmienimy, musimy mieć nadzieję, że to samo się rozleci jak wyjda wszystkie błędy. Tu nanomiast mamy ciekawe uwagi, ale jak widać bez obelg i złośliwości to materiał dla GEOFORUM nic nie wart.
  
do wszystkich No to mamy 16 komentarzy i wszystkie jednomyślne. A poza tym info już w archiwum, a komentarzy przybywa. Może jeszcze nie wszystko stracone?
    1 
 2 
smarować tryby trzeba. A tryby są w kzdej instytucji Panowie, więc wiecie.
    1 
 2 
do gis praktyk masz rację, tylko że wtedy nie zarobią ci, którzy teraz szykują się na tę kasę. Musimy zrozumieć, że nie chodzi o to, żeby coś było dobrze i z sensem zrobione, ale o to, żeby kilku panów mogło się podzielić... Co prawda to na razie jeszcze tylko przymiarki do tych pieniędzy. Jest wciąż szanasa na to, że MAiC pójdzie po rozum do głowy i weźmie pod uwagę to, co tu piszemy.
    1 
 2 
do flea Trzeba zrobić to samo co z majątkiem Skarbu Państwa poddanym komunalizacji. Wystarczy zobaczyć co zrobiły gminy z majątkiem z komunalizacji i jak dzisiaj wyglądają inwestycje na tych nieruchomościach zrealizowane, zupełnie inaczej niż wtedy gdy był to majątek SP czyli niczyj. Problem jednak w tym, że gmina dzisiaj nie może się doprosić Powiatu aby udostępnił jej bazy danych EGiB, GESUT czy BDOT500 dla własnych celów m.in. do planowania przestrzennego i publikacji ich na budowanych przez siebie geoportalach czy dalszego udostępniania społeczeństwu. Ile takich portali można by zbudować za 154 mln. Wystarczy spojrzeć na obecne już istniejące od dużych miast po małe gminy. Zasób powinien być własnością tego, kto w niego inwestuje. A gminy zadbałyby też o ich aktualizację i harmonizację z innymi swoimi zasobami.A GUGIK niech zajmie się jedynie tworzeniem dobrego prawa i standardów, gdyż na dzisiaj nie ma ani jednego ani drugiego. Inaczej to z CAPAP wyjdzie CAP Administracji Publicznej.
    1 
 1 
flea ci, którzxy te pieniądze przejadają bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, co robią. Ich działania są dobrze zaplanowane, umieją też dobrze lobbować. Nie przejmują się tym, że są to pieniądze z naszych podatków. Im chodzi przede wszystkiom o to, że te pieniądze trafiły do ich kieszeni. Jedyny ratunek, żeby to zmienić, to uświadomić decydentów, którzy rozdzielają publiczne środki z UE, że są nabijani w butelkę i że dobrze byłoby, żeby poprosili o radę prawdziwych profesjonalistów i nie poddawali się wyłącznie tym, którym zależy tylko na pieniązach.
  
 1 
tak oto wraca socjalizm marnujemy pieniądze unijne (znaczy ten kto potrafi), gdyż są to pieniądze darmowe i nie należą do nikogo. I albo ci którzy te pieniądze przejadają nie rozumieją, albo tego rozumieć nie chcą - ze są to pieniądze z naszych podatków. Tworzymy kolejną szafę i nie mam do niej co włożyć. Socjalizm upadnie sam z siebie, ale ogromnie dużym kosztem. Jak to zmienić?
  
 1 
Brawo yankee, trafiłeś w punkt. Problem w tym, że ktoś kto nie zna specyfiki GIS np. MAiC, daje się łatwo wkręcić kolorowym slajdom. Trzeba zwrócić uwagę że Urzędzie pracują urzędnicy - prawdziwi profesjonaliści od ... papierów. Niezależnie co bezmyślnego wykoncypują, to papiery są tak perfekcyjnie przygotowane, że CBA, NIK, itp . mogą im naskoczyć. Nie ważne, że większość koncpecji powstałych w Urzędzie jest miałka, i często destrukcyjna, ważne żeby papiery były w porządku - i są.
    2 
 3 
brawo gugik Koledzy od Środowiska równajcie do liderów a nie narzekacie leniuchy.
    4 
 2 
~yankee tak, jest to wyciąganie kasy na swoją działalność ustawową. GUGiK nie wpadł w żadną pułapkę, tylko konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia. A przecież na swoją działalność GUGiK dostaje pieniądze z budżetu i to powinno wystarczyć. Nie ma potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy z dotacji i programów unijnych, które powinny być wykorzystywane na rozwój informatyzacji administracji lokalnej, na rozwój społeczeństwa informacyjnego, a nie na rozwój jakichś wymyślonych ośrodków, czy środowisk. Trzeba wreszcie z tym skończyć, dosyć marnowania publicznych pieniędzy na nikomu niepotrzebne przedsięwzięcia. Jak MAiC może pozwalać na realizację takich przedsięwzięć???
    2 
 3 
Pułapka GUGiK wpadł we własną pułapkę. Od początku powtarzam, że GUGiK żyje we własnym świecie. Urojonym. Uwierzyli, że kilka slajdów pokazywanych na seminariach, konferencjach itp. olśni wiedzą i świadomością uczestników, a ci powtórzą reszcie. Otóż nie. Sprawy GIS są trudne i kosztowne na początku Efekt ich realizacji jest jednak bardzo opłacalny. Ale to trzeba wszystko elementarnie przekazać ludziom. Na każdym szczeblu. Jeśli urzędnicy równoległych urzędów nie zrozumieli, to proszę odpowiedzieć, co wiedzą o GIS-ie zwykli ludzie, którzy mają też z nigo korzystać. Ano g..no wiedzą. Sprawdziłem - wiedza z e r o w a. Tak więc znowu Panowie zaczynacie od d..y strony. Odłóżcie z tych 154ln te 14mln na edukację społeczną. Wtedy będzie dużo łatwiej. Swoją drogą robi Centrum Analiz, to chyba sztuka dla sztuki. Przecież SIP działają/mają działać lokalnie. GGK ma to synchronizować i gromadzić bazy danych. Wtedy Centrum nie będzie potrzebne poza GUGiK-iem. Wyciąganie kasy na swoją działalność ustawową
    1 
 1 
zauważmy jedną rzecz - udostępnianie usług o których mowa w ustawie o IIP bo to jest implementacja INSPIRE na polskim gruncie załatwia sprawę. Każdy może te usługi wziąć i przetworzyć / użyć. Tworzenie bliżej nie sprecyzowanego środowiska kompetencyjno - analitycznego - cokolwiek to znaczy powoduje że usługi nie są potrzebne. Ideą ustawy o IIP są usługi nie jakiś twór przetwarzający dane.
  
 3 
analizy środowiskowe Może najpierw dostarczmy poprawne zasoby referencyjne (adresy, drogi itp), sprawnie działający geoportal i wtedy będzie można zająć się analizami w zakresie danych środowiskowych - temu ma służyć INSPIRE !!!!!!!!!!. 154 mln polskich złotych powinno wystarczyć na realizację dwóch pierwszych punktów
  
 4 
czy dobrze rozumiem? "Wątpliwości niektórych członków Rady budził także pomysł oferowania usług przeprowadzania analiz przestrzennych. Jeśli będą one specjalistyczne i złożone, np. z zakresu geologii, to czy GUGiK będzie w stanie zagwarantować ich poprawność?...... Urząd liczy więc, że zaangażują się w niego inne instytucje współtworzące polską IIP, w szczególności organy zasiadające w Radzie IIP." Czy to znaczy, że GUGiK liczy na to, że instytucje, których przedstawiciele zasiadają w Radzie IIP (czyli urzędy centralne, ministerstwa, komisja wspólna rządu i samorządu itp.) będą świadczyły usługi z zakresu analiz przestrzennych na przykład dla gmin? Kto to wymyślił?
    4 
 1 
i znowu to samo I fajnie jest. Kilku panów już podzieliło między sobą pieniądze. I taki będzie efekt przyznania środkow na CAPAP, a to, że w wyniku powołania CAPAP nic nie powstanie, nie ma najmniejszego znaczenia. Grunt, żeby publiczne pieniądze trafiły do prywatnej kieszeni. Komu potrzebny jest CAPAP? Dlaczego CAPAPem ma kierować GUGiK? Nadszedł wreszcie czas, by dopuścić nowych ludzi, którzy chcieliby zrobić coś naprawde pożytecznego, a nie tylko martwić się o swoje stołki?
    4 
 2 
psztyczek w nos "Bez wątpienia Centrum jest więc potrzebne..." retoryka rodem z Jarkacza. Może wreszcie buta naszych włodarzy boleśnie zderzy się z rzeczywistością.
    3 
 4 
Po co jest ten CAPAP? Miś: Powiedz mi po co jest ten miś? Hochwander: Właśnie, po co? Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten CAPAP? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym CAPAPem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest CAPAP społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Hochwander: Protokół zniszczenia...
    3 
 12 
gwoli ścisłości GGK Kazimierz Bujakowski oraz jego zastępca Jacek Jarząbek [...] podkreślali, że założenia CAPAP były już konsultowane z kilkudziesięcioma instytucjami, a te wyraziły duże zainteresowanie takim przedsięwzięciem. Gdzie mogę znaleźć listę tych instytucji?
    1 
 7 



zobacz też:

Projekty GUGiK dobrze wpisują się w Polskę Cyfrową

Zakończyła się ocena propozycji projektów e-usług publicznych, które miałyby być realizowane w...

Jakie projekty mogą walczyć o dotacje z Polski Cyfrowej?

Na niedawnym posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przedstawiono warunki...

Dużo pracy, mało czasu, czyli o planach budowy IIP

Budowa krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) wkracza w decydującą fazę –...

Jak pozyskać środki unijne dla geodezji?

Na to pytanie próbowano dziś (21 marca) znaleźć odpowiedź w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, gdzie...

Geoportal2, czyli na co wydano 120 mln zł?

Nowy wygląd rządowego serwisu mapowego oraz jego mobilna wersja – to dla osoby przeciętnie...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Wyobraź sobie, że...
Żółwiniec w woj. warmińsko-mazurskim leży 1,3 m poniżej poziomu morza!
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Kadaj (1946-2023)

Roman Kadaj (1946-2023)
Roman Kadaj urodził się 14 marca 1946 r. w Jarosławiu, jako syn Antoniego (+1973) i Anieli (+2008) z domu Puzio, w ośmioosobowej rodzinie. W Jarosławiu uczęszczał do siedmioklasowej szkoły podstawowej, a następnie – w latach 1960–1965...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1804
Ukazuje się "Jeografia, czyli opisanie matematyczne i fizyczne ziemi" napisana przez profesora Jana Śniadeckiego (1756-1830).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2