Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-04| Geodezja, GIS, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

Geoportal2, czyli na co wydano 120 mln zł?

Nowy wygląd rządowego serwisu mapowego oraz jego mobilna wersja – to dla osoby przeciętnie zainteresowanej geodezją i kartografią najważniejsze efekty finiszującego projektu Geoportal2. Na wczorajszej (3 grudnia) konferencji podsumowującej to przedsięwzięcie przekonywano jednak, że to niewielki fragment przedsięwzięcia.


Geoportal2, czyli na co wydano 120 mln zł?

Impreza rozpoczęła się od mocnego akcentu. Najpierw był dym, a następnie pojawił się laureat telewizyjnego programu „Mam talent” wykonujący ewolucje ze szklanymi kulami, laserami i świetlnymi narzędziami. Później było już mniej efektownie, choćby dlatego, że projekt Geoportal2 nie ma jednego spektakularnego rezultatu.

Realizowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii Geoportal2 to kontynuacja przedsięwzięcia Geoportal.gov.pl. W dużym skrócie jego cele wiążą się z wdrażaniem w Polsce dyrektywy INSPIRE, a także planem zintegrowanej informatyzacji państwa zakładającym poprawienie dostępności krajowych rejestrów. Wśród jego licznych – mniejszych lub większych – efektów są: dane dostosowane do europejskich przepisów, infrastruktura sprzętowa, narzędzia i wreszcie takie elementy, jak standardy, wytyczne, przewodniki i ekspertyzy. By to wykonać, przeprowadzono 250 postępowań przetargowych realizowanych przez 50 zewnętrznych wykonawców. Tylko w ramach jednego z nich stworzono aż pół tysiąca produktów, z których każdy podlegał odrębnemu odbiorowi. Jak chwali się GUGiK, żadna z 21 spraw, która przy okazji Geoportalu2 trafiła do KIO, nie została przegrana, a władza wdrażająca zakwestionowała tylko 1,8 mln zł. Tak naprawdę projekt jest jeszcze większy, bo zazębiał się on z wieloma innymi przedsięwzięciami Urzędu. Tylko kto skorzysta na jego efektach?

Dla GUGiK-u
Geportal2 to jeden z wielu projektów informatycznych realizowanych w ostatnich latach przez GUGiK. Teoretycznie przy każdym z nich Urząd mógłby budować odrębny system informatyczny wraz z infrastrukturą sprzętową, oprogramowaniem, geoportalem, standardami, wytycznymi itp. By tego uniknąć, w ramach Geoportalu2 i innych projektów zbudowano SIG, czyli System Informatyczny GUGiK. Jak podczas konferencji chwalił się Urząd, koszt jego wdrożenia to około 25 mln zł. Gdyby każdy system informatyczny budowany był oddzielnie i od podstaw, GUGiK musiałby wyłożyć dwa razy więcej.

Dla urzędnika i policjanta
Kolejny efekt projektu to Uniwersalny Moduł Mapowy, czyli rozwiązanie, dzięki któremu zasoby danych przestrzennych i usługi GUGiK można integrować z systemami informatycznymi policji, straży pożarnej, pogotowia czy powiadamiania ratunkowego. UMM pozwala np. lokalizować dzwoniącego na numer 112, wyświetlać na mapie patrole czy analizować dane o podjętych interwencjach. Moduł działa testowo m.in. w komendach stołecznej i wojewódzkiej w Lublinie. Do końca tego roku ma być wdrożony w całym policyjnym Systemie Wspomagania Dowodzenia. Jak mówił Piotr Pogorzelski z KGP, moduł okazał się przydatny i łatwy w użyciu.
Mniej szczęścia do użytkowników ma Moduł SDI – następny duży rezultat Geoportalu2. To zestaw narzędzi Intergraphu przeznaczony do budowania lokalnych węzłów infrastruktury informacji przestrzennej zgodnych z krajowymi i europejskimi przepisami, który GUGiK udostępnia za darmo zainteresowanym podmiotom. Jak jednak w wyjątkowo szczerym wystąpieniu wyliczył Dariusz Cieśla z Intergraph Polska, teoretycznie udostępnieniem Modułu SDI mogłoby być zainteresowanych nawet 5 tys. podmiotów, tymczasem dotychczas podpisano tylko 10 umów! Prawdopodobnych przyczyn można wymienić wiele: słaba promocja, nieufność do darmowego produktu, a może trudność w implementacji modułu w projektach unijnych. Geodeta Mazowsza Krzysztof Mączewski do tej listy dorzuca jeszcze względnie wysokie wymagania sprzętowe oraz konieczność inwestycji w aplikację do prowadzenia baz danych. Samo województwo mazowieckie właśnie zastanawia się nad implementacją Modułu SDI w 322 powiatach i gminach w ramach projektu Baz Wiedzy.

Dla obywatela
Z efektów projektu może także korzystać przeciętny Kowalski. Przede wszystkim z nowej przeglądarki map, która po dodaniu kolejnych narzędzi i modułów stała się już w zasadzie namiastką aplikacji GIS-owej. Jak chwalił się kierownik projektu Geoportal2 Marek Szulc, liczba jej użytkowników szybko rośnie i obecnie wynosi ponad 200 tys. miesięcznie przy około 416 tys. wejść/miesiąc i 10 mln pobrań kafelków/dzień. Mowa była także o wydajności systemu – według prezentowanych statystyk ponad 90% zapytań obsługiwanych jest krócej niż sekundę. Do tego stale rosną zasoby serwisu, które obecnie wynoszą już 2942 GB.
Geoportal2 to także aplikacja na telefony i tablety, którą pobrało już kilkanaście tysięcy internautów. By jeszcze bardziej poszerzyć grono użytkowników państwowych danych, GUGiK uruchomił niedawno API pozwalające osadzać na zewnętrznych stronach internetowych mapę z Geoportalu wraz z podstawowymi narzędziami (na podobnej zasadzie jak w Google Maps).

Co dalej?
Realizacja projektu Geoportal2 teoretycznie kończy się na początku 2015 r., stąd w ramach tego przedsięwzięcia planowanych jest jeszcze kilka działań, w tym m.in.:
• Rozbudowa przeglądarki map Geoportalu o moduł 3D, w którym w trzech wymiarach będzie można przeglądać chmury punktów z projektu lotniczego skanowania kraju (ISOK) oraz nakładać na nie dwuwymiarowe warstwy. Ma on działać w przeglądarce internetowej i nie wymagać instalacji wtyczek.
• Rozbudowa API oraz mobilnej aplikacji o nowe narzędzia, m.in. do prostej nawigacji i geokodowania.
• Udostępnienie sklepu internetowego z danymi.
• Wdrożenie Uniwersalnego Modułu Mapowego w kolejnych instytucjach, m.in. w ABW i wojewódzkich centrach powiadamiania ratunkowego.
• Przeprowadzenie szkoleń z Modułu SDI dla gmin.

A co w następnej perspektywie finansowej? O Geoportalu3 mowy nie było, choć GUGiK pracuje już nad koncepcją projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Państwowej), który miałby kontynuować działania Geportalu2. W dużym skrócie – jak sama nazwa wskazuje – celem przedsięwzięcia miałoby być opracowanie narzędzi do analizowania danych przestrzennych. Uprawnieni użytkownicy mogliby z nich korzystać samodzielnie albo zlecać analizę pracownikom centrum. Efekty przetwarzania będą mogli następnie publikować w internecie w postaci usług. Wstępny harmonogram zakłada, że realizacja projektu CAPAP mogłaby ruszyć już w przyszłym roku i zakończyć się cztery lata później.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS