Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-12-04 | Geodezja, GIS, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

Geoportal2, czyli na co wydano 120 mln zł?

Nowy wygląd rządowego serwisu mapowego oraz jego mobilna wersja – to dla osoby przeciętnie zainteresowanej geodezją i kartografią najważniejsze efekty finiszującego projektu Geoportal2. Na wczorajszej (3 grudnia) konferencji podsumowującej to przedsięwzięcie przekonywano jednak, że to niewielki fragment przedsięwzięcia.


Ilustracja: Geoportal2, czyli na co wydano 120 mln zł?

Impreza rozpoczęła się od mocnego akcentu. Najpierw był dym, a następnie pojawił się laureat telewizyjnego programu „Mam talent” wykonujący ewolucje ze szklanymi kulami, laserami i świetlnymi narzędziami. Później było już mniej efektownie, choćby dlatego, że projekt Geoportal2 nie ma jednego spektakularnego rezultatu.

Realizowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii Geoportal2 to kontynuacja przedsięwzięcia Geoportal.gov.pl. W dużym skrócie jego cele wiążą się z wdrażaniem w Polsce dyrektywy INSPIRE, a także planem zintegrowanej informatyzacji państwa zakładającym poprawienie dostępności krajowych rejestrów. Wśród jego licznych – mniejszych lub większych – efektów są: dane dostosowane do europejskich przepisów, infrastruktura sprzętowa, narzędzia i wreszcie takie elementy, jak standardy, wytyczne, przewodniki i ekspertyzy. By to wykonać, przeprowadzono 250 postępowań przetargowych realizowanych przez 50 zewnętrznych wykonawców. Tylko w ramach jednego z nich stworzono aż pół tysiąca produktów, z których każdy podlegał odrębnemu odbiorowi. Jak chwali się GUGiK, żadna z 21 spraw, która przy okazji Geoportalu2 trafiła do KIO, nie została przegrana, a władza wdrażająca zakwestionowała tylko 1,8 mln zł. Tak naprawdę projekt jest jeszcze większy, bo zazębiał się on z wieloma innymi przedsięwzięciami Urzędu. Tylko kto skorzysta na jego efektach?

Dla GUGiK-u
Geportal2 to jeden z wielu projektów informatycznych realizowanych w ostatnich latach przez GUGiK. Teoretycznie przy każdym z nich Urząd mógłby budować odrębny system informatyczny wraz z infrastrukturą sprzętową, oprogramowaniem, geoportalem, standardami, wytycznymi itp. By tego uniknąć, w ramach Geoportalu2 i innych projektów zbudowano SIG, czyli System Informatyczny GUGiK. Jak podczas konferencji chwalił się Urząd, koszt jego wdrożenia to około 25 mln zł. Gdyby każdy system informatyczny budowany był oddzielnie i od podstaw, GUGiK musiałby wyłożyć dwa razy więcej.

Dla urzędnika i policjanta
Kolejny efekt projektu to Uniwersalny Moduł Mapowy, czyli rozwiązanie, dzięki któremu zasoby danych przestrzennych i usługi GUGiK można integrować z systemami informatycznymi policji, straży pożarnej, pogotowia czy powiadamiania ratunkowego. UMM pozwala np. lokalizować dzwoniącego na numer 112, wyświetlać na mapie patrole czy analizować dane o podjętych interwencjach. Moduł działa testowo m.in. w komendach stołecznej i wojewódzkiej w Lublinie. Do końca tego roku ma być wdrożony w całym policyjnym Systemie Wspomagania Dowodzenia. Jak mówił Piotr Pogorzelski z KGP, moduł okazał się przydatny i łatwy w użyciu.
Mniej szczęścia do użytkowników ma Moduł SDI – następny duży rezultat Geoportalu2. To zestaw narzędzi Intergraphu przeznaczony do budowania lokalnych węzłów infrastruktury informacji przestrzennej zgodnych z krajowymi i europejskimi przepisami, który GUGiK udostępnia za darmo zainteresowanym podmiotom. Jak jednak w wyjątkowo szczerym wystąpieniu wyliczył Dariusz Cieśla z Intergraph Polska, teoretycznie udostępnieniem Modułu SDI mogłoby być zainteresowanych nawet 5 tys. podmiotów, tymczasem dotychczas podpisano tylko 10 umów! Prawdopodobnych przyczyn można wymienić wiele: słaba promocja, nieufność do darmowego produktu, a może trudność w implementacji modułu w projektach unijnych. Geodeta Mazowsza Krzysztof Mączewski do tej listy dorzuca jeszcze względnie wysokie wymagania sprzętowe oraz konieczność inwestycji w aplikację do prowadzenia baz danych. Samo województwo mazowieckie właśnie zastanawia się nad implementacją Modułu SDI w 322 powiatach i gminach w ramach projektu Baz Wiedzy.

Dla obywatela
Z efektów projektu może także korzystać przeciętny Kowalski. Przede wszystkim z nowej przeglądarki map, która po dodaniu kolejnych narzędzi i modułów stała się już w zasadzie namiastką aplikacji GIS-owej. Jak chwalił się kierownik projektu Geoportal2 Marek Szulc, liczba jej użytkowników szybko rośnie i obecnie wynosi ponad 200 tys. miesięcznie przy około 416 tys. wejść/miesiąc i 10 mln pobrań kafelków/dzień. Mowa była także o wydajności systemu – według prezentowanych statystyk ponad 90% zapytań obsługiwanych jest krócej niż sekundę. Do tego stale rosną zasoby serwisu, które obecnie wynoszą już 2942 GB.
Geoportal2 to także aplikacja na telefony i tablety, którą pobrało już kilkanaście tysięcy internautów. By jeszcze bardziej poszerzyć grono użytkowników państwowych danych, GUGiK uruchomił niedawno API pozwalające osadzać na zewnętrznych stronach internetowych mapę z Geoportalu wraz z podstawowymi narzędziami (na podobnej zasadzie jak w Google Maps).

Co dalej?
Realizacja projektu Geoportal2 teoretycznie kończy się na początku 2015 r., stąd w ramach tego przedsięwzięcia planowanych jest jeszcze kilka działań, w tym m.in.:
• Rozbudowa przeglądarki map Geoportalu o moduł 3D, w którym w trzech wymiarach będzie można przeglądać chmury punktów z projektu lotniczego skanowania kraju (ISOK) oraz nakładać na nie dwuwymiarowe warstwy. Ma on działać w przeglądarce internetowej i nie wymagać instalacji wtyczek.
• Rozbudowa API oraz mobilnej aplikacji o nowe narzędzia, m.in. do prostej nawigacji i geokodowania.
• Udostępnienie sklepu internetowego z danymi.
• Wdrożenie Uniwersalnego Modułu Mapowego w kolejnych instytucjach, m.in. w ABW i wojewódzkich centrach powiadamiania ratunkowego.
• Przeprowadzenie szkoleń z Modułu SDI dla gmin.

A co w następnej perspektywie finansowej? O Geoportalu3 mowy nie było, choć GUGiK pracuje już nad koncepcją projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Państwowej), który miałby kontynuować działania Geportalu2. W dużym skrócie – jak sama nazwa wskazuje – celem przedsięwzięcia miałoby być opracowanie narzędzi do analizowania danych przestrzennych. Uprawnieni użytkownicy mogliby z nich korzystać samodzielnie albo zlecać analizę pracownikom centrum. Efekty przetwarzania będą mogli następnie publikować w internecie w postaci usług. Wstępny harmonogram zakłada, że realizacja projektu CAPAP mogłaby ruszyć już w przyszłym roku i zakończyć się cztery lata później.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

powtarzam u mnie działa. Nie jestem z Warszawy. I nie zgrywam też internetu na dyskietkę i geoportalu na sieć lokalną.
  
działa u mnie działa, tylko że nazwy jezior zasłaniają całą inną treść. ciekawe podejście do wizualizacji.
  
działa prawie informatyku, wejdź przez internet a nie lokalnie to zobaczysz jak dobrze działa:)
  
u mnie działa
  
Cudo chwilę 'cudo' podziałało i znów leży!
  
Nasze cudo za 120 baniek znów nie działa, ale wstyd
  
powiastka Stalin kazał przygotować listę ludzi do nagród jeśli wyjdzie próba nuklearna. Wtedy pytanie zadał Beria - a co jeśli próba nie wyjdzie Towarzyszu Stalin. To wtedy listę winnych już macie odpowiedział Stalin.
  
za mało dutków panie. Bez dutków nie pojedzie.
  
to juz norma Trzeba go zgłosić do nagrody na najbardziej awaryjny serwis internetowy
  
cudo XXI wieku znów nie działa. Wstyd, wstyd, wstyd....
  
Święta Zamiast się wyżywać na geoportalu i jego problemach życzmy GUGiK-owi na Święta dużych pieniędzy na utrzymanie geoportalu i jego bezawaryjnej pracy.
    1 
 3 
Jaki jest response time dla wykonawcy geoportalu w przypadku błędów krytycznych ?
  
No cóż Cudo techniki za 120 baniek znów nie działa. Wprawdzie pojawiają się jakieś elementy interfejsu, ale dalej już nie ma nic.
  
 2 
pomysł jest z tego co widzę w projektach: geoportal, teryt, bdot, isok, plus podejście GUGiK do zbierania danych w powiatach. Za udostępniane dane odpowiada ten co je udostępnia. Inaczej te wszystkie szumne systemy odpowiedzialne za harmonizację nie działają. Czyli na co wydaliśmy 120 mln ?
    1 
 2 
?? "Błędem jest założenie że wszystkie usługi wykorzystywane przez geoportal powinny być na serwerach GUGiK." Po pierwsze - skąd taki pomysł? A po drugie - raz jeszcze: za dane i ich jakość odpowiada dostawca danych. Bez względu na to, czy w jakiej formie są prezentowane w Geoportalu.
    1 
 1 
No widzisz niekoniecznie. Centralny punkt dostepowy do danych wykorzystuje nie tylko usługi jak to powinno działać, lecz również a może przede wszystkim zapisane w bazach danych GUGiK nieaktualne dane, które prezentuje. Usług w większości dostawców (powiatów) nie będzie. Przyczyną jest to, że znacząca większość kasy poszła na geoportal a nie lokalne serwery i aktualizację danych. Błędem jest założenie że wszystkie usługi wykorzystywane przez geoportal powinny być na serwerach GUGiK. Takie założenie powoduje że duża potencjalna kasa z UE o której tak dużo słychać jest zjadana w tak zwanych projektach predefiniowanych z góry zarezerwowanych dla Warszawy.
    1 
 2 
Marzycielu, Zdefiniuj pojęcie 'aktualizacja geoportalu. Bo mnie się do tej pory wydawało, że Geoportal to centralny punkt dostępowy do danych, pochodzących z wielu różnych baz danych. A za jakość danych ZAWSZE odpowiada ich dysponent/dostawca. Zatem pretensje co do jakości danych kieruj każdorazowo do 'dostawcy danych' - w tym wypadku do starosty.
    1 
 2 
marzycielu bis oddając operat techniczny z podziału, dołączyłem wniosek do PODGIK o przyjęcie do Państwowego Zasobu Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, czy ja mam złożyć jeszcze inny wniosek o aktualizację geoportalu 1, 2 3, 4 ?
  
 1 
Napisz pismo do starosty bo on odpowiada za aktualność ewidencji gruntów i budynków.
    2 
 4 
po co? przed chwilą sprawdziłem, na geoportalu2 niema moich podziałów z przed roku i chyba starszych też? No to po co to!
  
 2 
ciekawe Który jest prawidłowy link do portalu za 120 mln ??? geoporta2.pl czy geoportal.gov.pl
  
no przecież wszystkie te duże inwestycje skierowane są do jednej-dwóch dużych firm informatycznych, które przy pomocy nisko opłacanych geodetów tworzą po raz kolejny jakiś niesprawny system, który niewiele pomoże w życiu codziennym. A my ciągle za to płacimy, a w powiecie nadal wszystko zagmatwane, w papierach, albo w ogóle danych brak.
    2 
 2 
Scenariusz się powtarza. Podobnie było rok temu w dniu 2012-12-06 posumowanie projektu TERYT2 (By obywatel znał granice) a potem szybciutko 2012-12-19 przetarg na doradcę dla projektów Geoportalu2 i TERYT3. Czy będzie więc jeszcze w tym roku przetarg na doradców dla geoportal3?
    1 
 4 
@laik laiku zobacz jaka strona się otwiera gdy wpiszesz geoportal3.pl :)
    1 
 3 
Wymiana doświadczeń Ten występ iluzjonisty to pewnie w ramach wymiany doświadczeń. Jeden pokazuje jak znika szklana kula albo królik w kapeluszu, a inni jak znikają pieniądze podatników :)
    1 
 3 
geoportal i inne Ciśnie mi się na usta powiedzenie "punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia". Bo z punktu widzenia W-wy może wygląda wszystko ok. natomiast z powiatowego ODGiK-owskiego to już rózowo nie jest. Nie wiem dlaczego nie można było zacząć od budowy porządnych baz w powiatach i narzędzi do ich obsługi i za ogromne pieniądze tworzy się kolejne programy i portale, które fajnie wyglądają ... ale szkopuł w tym że dane które sa w nich zawarte są kiepskiej jakości. Ustawodawca i Rząd natworzyli nowych przepisów i wymogów ale zapominają permanentnie że nie dali na to powiatom środków. Nie od tej strony jest to budowane. A cała otoczka przypomina propagandę sukcesu, choć chciałbym się mylić
    1 
 9 
. Wstępny harmonogram zakłada, że realizacja ... mogłaby ruszyć już w przyszłym roku i zakończyć się cztery lata później. Ile razy już słyszałem czego to nie zrobimy?
    1 
 4 
Ile jest tych geoportali 2? geoportal2.pl czy to też GUGiKu? Po co mnożyć byty?
    2 
 4 



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
płk. William Lambton rozpoczął w 1800 r. wielkie pomiary trygonometryczne subkontynentu indyjskiego, które trwały pół wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Płatek (1924-1996)

Aleksander  Płatek  (1924-1996)
Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1621
Angielski matematyk William Oughtred (1574-1660) wynalazł suwak logarytmiczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama