wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-01| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

Dużo pracy, mało czasu, czyli o planach budowy IIP

Budowa krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) wkracza w decydującą fazę – do końca przyszłego roku będzie musiała już w znacznym stopniu spełniać wymogi dyrektywy INSPIRE. O tym, co zrobić, by to osiągnąć, dyskutowano dziś (1 kwietnia) na posiedzeniu Rady IIP.


Dużo pracy, mało czasu, czyli o planach budowy IIP

Okazją ku temu było przygotowanie przez głównego geodetę kraju na podstawie informacji od poszczególnych organów wiodących programu budowy IIP na lata 2014-15. Jak podsumował pierwszą wersję tego dokumentu GGK Kazimierz Bujakowski, wiele instytucji zasygnalizowało konieczność zmiany przepisów dotyczących niektórych rejestrów danych przestrzennych, przede wszystkim ich udostępniania. Dotyczy to np. zbiorów o: zabytkach, dokumentach planistycznych czy rejestrów Ministerstwa Środowiska oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z zamierzeniami organów wiodących wiele z tych planowanych regulacji ma mieć rangę ustawy. Biorąc pod uwagę, że już za półtora roku kończy się kadencja parlamentu, prace nad tymi aktami muszą nabrać tempa – podkreślał Kazimierz Bujakowski.

Wspólnym mianownikiem planów poszczególnych organów wiodących jest także data 21 października 2015 roku. Dyrektywa INSPIRE wymaga, by do tego terminu kraje członkowskie udostępniły zgodnie z unijnymi przepisami nowe i gruntownie przeorganizowane zbiory danych przestrzennych oraz odpowiadające im usługi. Przepis ten dotyczy 25 tematów wymienionych w II oraz III załączniku dyrektywy. W ocenie GGK już widać intensyfikację prac organów wiodących w tym kierunku. Z drugiej strony Kazimierz Bujakowski przypomniał o obowiązku przekazywania metadanych do krajowego geoportalu. Część organów wiodących wciąż bowiem z tym zwleka, a – jak zauważył prof. Jerzy Gaździcki, przewodniczący RIIP – termin wykonania tego zadania już de facto minął.

Konsultacje nad pierwszą wersją programu budowy IIP potrwają do połowy kwietnia. W połowie maja ma zostać opublikowana druga, ostateczna wersja tego dokumentu.

Oprócz planu działania na najbliższe dwa lata tematem spotkania była jakość danych przestrzennych mających tworzyć krajową IIP. Prof. Jerzy Gaździcki przypomniał, że dyrektywa INSPIRE nie stawia tu wyśrubowanych wymogów. Dostosowując zbiory do europejskich przepisów, należy więc unikać stawiania sobie zbyt ambitnych celów, z których później trudno będzie się wywiązać.

Dyskusję zdominował natomiast temat danych o planowaniu przestrzennym. Wyzwaniem jest tu nie tylko dostosowanie ich do europejskich przepisów, ale przede wszystkim standaryzacja tysięcy rejestrów prowadzonych w gminach – planów i studiów zagospodarowania. Podkreślając znaczenie tych danych, uczestnicy dyskusji wyrażali obawy, czy Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju (będącemu organem wiodącym w tym temacie) uda się szybko i skutecznie zrealizować to zadanie. Z wyjaśnień przedstawiciela MIiR można wywnioskować, że o ile prace nad standaryzacją toczą się pełną parą, to wciąż nie do końca wiadomo, jak docelowo miałyby funkcjonować rejestry danych planistycznych.

Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zauważył, że ze sporym opóźnieniem, ale właśnie kończą się szeroko zakrojone prace nad cyfryzacją mazowieckich planów i studiów zagospodarowania (zamówienie za blisko 1,5 mln zł realizuje firma Unizeto). W ich ramach nie tylko zwektoryzowano te dokumenty, ale także opracowano dla nich jednolite standardy oraz umieszczono w systemie GIS. Urząd Marszałkowski w Warszawie jest gotów podzielić się z MIiR swoimi doświadczeniami z tego projektu – zadeklarował Krzysztof Mączewski.

W dyskusji pojawił się także temat Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) – projektu GUGiK, który miałby być realizowany w nowej perspektywie finansowej ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W Urzędzie toczą się już prace nad określeniem potrzeb użytkowników tego systemu. Jego założenia wzbudziły spore zainteresowanie członków RIIP, dlatego CAPAP ma być jednym z tematów kolejnego, czerwcowego posiedzenia Rady.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Panie KM Pan się zajmie swoimi sprawami UM zamiast uszczęśliwiać wszystkich wokół.
odpowiedz zgłoś
dawniej po teraz miami vice. Ale dla powiatowych to żadna tajemnica inspektorze, więc zapewne również o tym wiesz
 2 
odpowiedz zgłoś
@geopowiat który te ten specjalista od obietnic?
 1 
odpowiedz zgłoś
fakt ja przed starostą ukryłem fakt, że ktoś mówił o darmowym systemie - nie dałby mi żadnych funduszy na aktualizację oprogramowania. I byłbym od 3 lat w ciemnej d.... Dodatkowo gdybym przerwał opłaty to za powrót do licencji by mnie skasowali jakz a zboże. A dlaczego? Bo jeden człowiek na spotkaniach bawi się w obiecanki.
 2 
odpowiedz zgłoś
to już taka nasza specjalność - zasianie zamętu. Nie jest to pierwszy prezes, który kaskadowo (tu KM zrobi, a my będzie rozdawać) obiecał nam darmowy system. Jestem przyzwyczajony, bo od Pana zastępcy słyszałem ten tekst z 5 razy, a jak pokazują śmieszne odpowiedzi na pewne listy otwarte w tej sprawie, jedni mają licencję, inni mają prawa, ktoś gdzieśtam testuje, a w ogóle to się dostosowuje do nowych przepisów (UWAGA trzeba zmienić harmonogramy, idzie 6 nowych rozporządzeń!), nikt za niego nie odpowiada i jest dobrze. Nasi włodarze celują w stwierdzaniu, że coś będą rozdawać. Ale co i kiedy to kij wie. Niniejszym ogłaszam, że będę miał pełną numeryczną mapę zasadniczą, o pardon, bazę BDOT500 dla całego powiatu. Więc niech wykonawcy zaczekają z robotami, skoro ma być baza numeryczna. A ile mają zaczekać? No przecież nie mówiłem:)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Dyrektor Mączewski Super! - "Urząd Marszałkowski w Warszawie jest gotów podzielić się z MIiR swoimi doświadczeniami z tego projektu" - No tak, warto w tym miejscu zaufać Panu Dyrektorowi, bo ma już duże doświadczenie w dzieleniu się efektami różnych projektów, czego najświatlejszym przykładem jest system stworzony dla powiatu piaseczyńskiego i miasta Płock. Prawdziwa awangarda polskiej geodezji.
 3 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS