Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-04-01| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

Dużo pracy, mało czasu, czyli o planach budowy IIP

Budowa krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) wkracza w decydującą fazę – do końca przyszłego roku będzie musiała już w znacznym stopniu spełniać wymogi dyrektywy INSPIRE. O tym, co zrobić, by to osiągnąć, dyskutowano dziś (1 kwietnia) na posiedzeniu Rady IIP.


Dużo pracy, mało czasu, czyli o planach budowy IIP

Okazją ku temu było przygotowanie przez głównego geodetę kraju na podstawie informacji od poszczególnych organów wiodących programu budowy IIP na lata 2014-15. Jak podsumował pierwszą wersję tego dokumentu GGK Kazimierz Bujakowski, wiele instytucji zasygnalizowało konieczność zmiany przepisów dotyczących niektórych rejestrów danych przestrzennych, przede wszystkim ich udostępniania. Dotyczy to np. zbiorów o: zabytkach, dokumentach planistycznych czy rejestrów Ministerstwa Środowiska oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z zamierzeniami organów wiodących wiele z tych planowanych regulacji ma mieć rangę ustawy. Biorąc pod uwagę, że już za półtora roku kończy się kadencja parlamentu, prace nad tymi aktami muszą nabrać tempa – podkreślał Kazimierz Bujakowski.

Wspólnym mianownikiem planów poszczególnych organów wiodących jest także data 21 października 2015 roku. Dyrektywa INSPIRE wymaga, by do tego terminu kraje członkowskie udostępniły zgodnie z unijnymi przepisami nowe i gruntownie przeorganizowane zbiory danych przestrzennych oraz odpowiadające im usługi. Przepis ten dotyczy 25 tematów wymienionych w II oraz III załączniku dyrektywy. W ocenie GGK już widać intensyfikację prac organów wiodących w tym kierunku. Z drugiej strony Kazimierz Bujakowski przypomniał o obowiązku przekazywania metadanych do krajowego geoportalu. Część organów wiodących wciąż bowiem z tym zwleka, a – jak zauważył prof. Jerzy Gaździcki, przewodniczący RIIP – termin wykonania tego zadania już de facto minął.

Konsultacje nad pierwszą wersją programu budowy IIP potrwają do połowy kwietnia. W połowie maja ma zostać opublikowana druga, ostateczna wersja tego dokumentu.

Oprócz planu działania na najbliższe dwa lata tematem spotkania była jakość danych przestrzennych mających tworzyć krajową IIP. Prof. Jerzy Gaździcki przypomniał, że dyrektywa INSPIRE nie stawia tu wyśrubowanych wymogów. Dostosowując zbiory do europejskich przepisów, należy więc unikać stawiania sobie zbyt ambitnych celów, z których później trudno będzie się wywiązać.

Dyskusję zdominował natomiast temat danych o planowaniu przestrzennym. Wyzwaniem jest tu nie tylko dostosowanie ich do europejskich przepisów, ale przede wszystkim standaryzacja tysięcy rejestrów prowadzonych w gminach – planów i studiów zagospodarowania. Podkreślając znaczenie tych danych, uczestnicy dyskusji wyrażali obawy, czy Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju (będącemu organem wiodącym w tym temacie) uda się szybko i skutecznie zrealizować to zadanie. Z wyjaśnień przedstawiciela MIiR można wywnioskować, że o ile prace nad standaryzacją toczą się pełną parą, to wciąż nie do końca wiadomo, jak docelowo miałyby funkcjonować rejestry danych planistycznych.

Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zauważył, że ze sporym opóźnieniem, ale właśnie kończą się szeroko zakrojone prace nad cyfryzacją mazowieckich planów i studiów zagospodarowania (zamówienie za blisko 1,5 mln zł realizuje firma Unizeto). W ich ramach nie tylko zwektoryzowano te dokumenty, ale także opracowano dla nich jednolite standardy oraz umieszczono w systemie GIS. Urząd Marszałkowski w Warszawie jest gotów podzielić się z MIiR swoimi doświadczeniami z tego projektu – zadeklarował Krzysztof Mączewski.

W dyskusji pojawił się także temat Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) – projektu GUGiK, który miałby być realizowany w nowej perspektywie finansowej ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W Urzędzie toczą się już prace nad określeniem potrzeb użytkowników tego systemu. Jego założenia wzbudziły spore zainteresowanie członków RIIP, dlatego CAPAP ma być jednym z tematów kolejnego, czerwcowego posiedzenia Rady.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama