Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-03| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

Jak nam idzie wdrażanie INSPIRE?

Choć czasowo Europa jest na półmetku wdrażania dyrektywy INSPIRE, to pod względem wykonanej pracy Polska nie jest jeszcze w połowie drogi. O tym, jak wysiłki te szły nam w ostatnich trzech latach, dyskutowano podczas dzisiejszego (3 lipca) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


Jak nam idzie wdrażanie INSPIRE?

Efekty wdrażania INSPIRE w latach 2010-12 zaprezentował główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, a okazją do tego było przesłanie Komisji Europejskiej naszego raportu w tej sprawie (każdy kraj członkowski musi go przygotowywać co 3 lata). Na polecenie KE zawarto w nim także koszty i korzyści płynące z INSPIRE, choć – jak podkreślał Kazimierz Bujakowski – wyliczenia te mają charakter mocno orientacyjny. Dopiero za kilka lat będzie można precyzyjnie określić finansowe konsekwencje wdrażania INSPIRE. – Efekty jakościowe są już dostrzegalne, ale finansowe, jeszcze nie – zaznaczył GGK.

Poza tym w raporcie chwalimy się m.in. coraz powszechniejszym i efektywniejszym wykorzystaniem danych przestrzennych, coraz lepszą współpracą tzw. organów wiodących we wdrażaniu dyrektywy, ciekawymi projektami, prowadzeniem licznych szkoleń czy udostępnianiem darmowych aplikacji mających pomóc w budowaniu IIP.

Mniej optymistycznie prezentują się liczbowe wyniki wdrażania INSPIRE, szczególnie w kwestii tworzenia metadanych. Europejskie przepisy zobowiązały wszystkie kraje członkowskie, by przygotować je do końca 2010 roku. Tabela poniżej udowadnia, że mamy tu spory poślizg. Co ciekawe, niektóre z tych wartości są niższe niż rok temu, co jest ponoć spowodowane zbyt pochopnym deklarowaniem zgodności zbiorów przez niektóre organy wiodące. Lepiej poszło nam za to z zapewnieniem dostępu do danych wymienionych w I załączniku dyrektywy INSPIRE (termin KE: luty 2013).

Aneks I Aneks II
istnienie zgodność istnienie zgodność
95% 82% 89% 21%

Postęp Polski w przygotowaniu metadanych oraz doprowadzaniu ich do zgodności z europejskimi normami

Ale za pasem mamy już kolejne terminy. Na przykład do końca tego roku mają być gotowe metadane dla aneksu III, a do października 2015 powinniśmy zapewnić dostęp do części danych z II oraz III. Łatwo z pewnością nie będzie, choć przykład Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że jak się chce, to można. Urząd ten odpowiada za dwa tematy i w ich zakresie chce spełnić wymogi INSPIRE do końca tego roku, mimo że ma czas do… 2020 r.!

Ale napięty grafik to nie jedyne wyzwanie dla polskich „organów wiodących”. Zdaniem Kazimierza Bujakowskiego wciąż opornie idzie integracja portali regionalnych/tematycznych z krajowym Geoportalem (docelowo mają się w nim znaleźć wszystkie metadane IIP). Wiele do życzenia pozostawia aktualność i jakość danych. Rozwiązać trzeba także kwestię licencjonowania zbiorów, bowiem obecnie co baza, to inne zasady jej udostępniania. Zdaniem GGK należy dążyć do tego, by regulacje te były jednolite.

Kolejne posiedzenie Rady IIP zaplanowano na wrzesień. Jak zapowiedział jej przewodniczący prof. Jerzy Gaździcki, w najbliższym czasie Rada musi się skupić nad planem prac na kolejne dwa lata oraz kompleksową wizją udziału samorządów we wdrażaniu INSPIRE. Dodajmy, że w dzisiejszym posiedzeniu po raz pierwszy uczestniczył Stanisław Huskowski – nowy sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialny za geodezję (na fot. po lewej).

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS