Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-09-19| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Samorządowcy i wojskowi na Radzie IIP

Wdrażanie regionalnych SIP-ów, publikowanie metadanych, udostępnianie wojskowych map – wczorajsze (18 września), X posiedzenie Rady ds. Infrastruktury Informacji Przestrzennej wyróżniała różnorodność podejmowanych tematów.


Samorządowcy i wojskowi na Radzie IIP

Do siedziby GUGiK-u, gdzie obywały się obrady, przybyli m.in. przedstawiciele urzędów marszałkowskich reprezentujący Zespół Porozumiewawczy Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej. Instytucję tę powołał w zeszłym roku Konwent Marszałków, by „wypracować jednolite kierunki rozwoju regionalnych SIP-ów”.

Jak tłumaczył przewodniczący Zespołu Krzysztof Mączewski, geodeta woj. mazowieckiego, celem inicjatywy jest m.in.: wymiana doświadczeń oraz opracowanie koncepcji zintegrowanego, wielopoziomowego modelu infrastruktury informacji przestrzennej. Jego zdaniem, jeśli samorządowcy połączą siły, znacznie łatwiej będzie się ubiegać o dotacje na regionalne SIP-y. Na przykład będzie można skorzystać z planowanego na przyszłą perspektywę finansową (lata 2014-20) nowego programu operacyjnego Polska Cyfrowa, a także skuteczniej walczyć o środki z regionalnych programów operacyjnych. Na marginesie Krzysztof Mączewski poinformował, że budowa SIP-ów została wpisana przez zarząd Mazowsza do strategii rozwoju tego regionu w nowej perspektywie. Do końca nie było to pewne, bo w obecnej perspektywie geodezja miała wyjątkowo uprzywilejowaną pozycję.

Podczas posiedzenia Rady IIP miała się odbyć dyskusja na temat strategii Zespołu Porozumiewawczego. Temat nie wzbudził jednak większego zainteresowania. Jedyni dyskutanci, przewodniczący RIIP Jerzy Gaździcki oraz dyrektor IGiK Marek Baranowski, zwrócili uwagę, by nie ujednolicać na siłę RSIP-ów, ale raczej kłaść nacisk na ich interoperacyjność. Każdy samorząd ma bowiem własne potrzeby, do których powinien dostosowywać swój system informacji przestrzennej. Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski zapewnił z kolei, że inicjatywa samorządowców ma jego pełne wsparcie.

Na posiedzenie Rady przybyli ponadto przedstawiciele Geografii Wojskowej. Jej szef, płk Andrzej Merski, wyliczał bogate zbiory danych przestrzennych gromadzone przez polską armię. W podsumowaniu zwrócił uwagę na istotny problem z ich udostępnianiem. Okazuje się, że w obecnym porządku prawnym wojsko nie ma możliwości przekazywania lub nawet sprzedaży swoich zasobów kartograficznych służbom cywilnym, co znacznie utrudnia współpracę np. z jednostkami podległymi MSW. Na razie brak jest jednak pomysłu, jak rozwiązać ten problem.

Z tematów ściśle związanych z INSPIRE dyskutowano o publikowaniu metadanych. Dyrektywa wymaga, by dla zbiorów z załącznika III były one udostępnione do grudnia br. Jako że część organów wiodących ma z tym problemy, GUGiK zobowiązał się do opracowania przewodnika, który w jasny sposób przybliży to zagadnienie. Jak zapewniał Jacek Jarząbek, zastępca GGK, ukaże się on wkrótce na stronie Rady IIP.

O postępach we wdrażaniu INSPIRE w zakresie planowania przestrzennego mówiła Lidia Piotrowska z resortu transportu. Jako że te zbiory danych prowadzone są przede wszystkim w gminach, a każda z nich robi to nieco inaczej, harmonizacja idzie tu jak po grudzie. Jednak od kwietnia br., gdy w ministerstwie powołano specjalny zespół ds. IIP, prace znacznie przyspieszyły. Na przykład opracowano katalog obiektów planistycznych, rozpoczęto przygotowywania do nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wraz z rozporządzeniami wykonawczymi, a także uruchomiono internetowe szkolenia z INSPIRE dla gmin (zapisało się na nie już ponad tysiąc uczestników).

Ponadto Rada IIP przyjęła uchwałę, w której zobowiązała organy wiodące do opracowania planów działania na lata 2014-15. Ich pierwszą wersję mamy poznać do połowy lutego przyszłego roku, a ostateczną – do połowy maja 2014 r. Następne posiedzenie Rady IIP zaplanowano na grudzień.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama