Już od godziny 9 na Politechnice Wrocławskiej organizatorzy w charakterystycznych niebieskich koszulkach witali uczestników. Dla każdego był przewidziany drobny upominek oraz przypinka z logo wydarzenia. Podczas rejestracji można było również wziąć udział w projekcie „Szpileczka 2.0”, wbijając w mapę Polski szpilkę, która reprezentowała nasze miejsce zamieszkania. Na tej podstawie powstanie interaktywna mapa uczestników GIS Day.
Uroczyste rozpoczęcie konferencji uświetnili m.in. geodeta województwa Robert Pajkert, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Iwona Nakonieczna oraz prodziekani Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii prof. dr hab. inż. Lech Gładysiewicz i dr inż. Stanisław Ślusarczyk.
O godzinie 10, gdy rozpoczęła się pierwsza sesja referatowa, 300 osobowa sala konferencyjna była wypełniona niemal w całości. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele firm i instytucji związanych z informacją przestrzenną, studenci oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich. Prelekcje poświęcone były m.in. prognozowaniu zagrożenia powodziowego w czasie rzeczywistym, autonomicznym platformom latającym oraz tworzeniu geoportalu Karkonoskiego Parku Narodowego. W przerwach można było rozwiązać GIS-ową wykreślankę oraz zwiedzić stoiska, na których prezentowali się: Softline Plus, Apogeo, Geotronics, Intergraph, Koło Naukowe JEDI z Politechniki Wrocławskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Rozwiązano również konkurs na Wrocławskie StoryMaps, a laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS, który zgromadził aż 200 uczestników. W trakcie sesji warsztatowych można było dowiedzieć się jak stworzyć mapę w aplikacji ArcGIS Online, wykorzystać GIS w analizach przyrodniczych, analizować rastry i tworzyć ModelBuilder w ArcGIS, zeskanować otaczającą nas przestrzeń, a następnie zamodelować ją w oprogramowaniu Agisoft.

W organizację wydarzenia zaangażowały się: Koło Naukowe Studentów Geografii im. Juliana Czyżewskiego UWr oraz Koło Naukowo-Badawcze GIS i Koło Naukowe Grupa Młodych Geodetów PWr. Patronat medialny objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Kolejna edycja Wrocławskiego GIS Day odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim.