Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-11-07 | Geodezja, GIS

Więcej niż INSPIRE

W posiadaniu krajowych agencji kartograficznych i katastralnych znajduje się wiele niezwykle użytecznych zbiorów danych, które nie są objęte dyrektywą INSPIRE, a mogłyby zasilić europejską infrastrukturę informacji przestrzennej. Sytuację tę ma zmienić projekt ELF, któremu w znacznej części poświęcono drugi dzień XXIV Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (Warszawa, 5-7 listopada).


Ilustracja: Więcej niż INSPIRE <br />
W pierwszym rzędzie od lewej: główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, Janusz Dygaszewicz (Główny Urząd Statystyczny), Ewa Madej-Popiel (Ministerstwo Środowiska) oraz prof. Jerzy Gaździcki, prezez PTIP
W pierwszym rzędzie od lewej: główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, Janusz Dygaszewicz (Główny Urząd Statystyczny), Ewa Madej-Popiel (Ministerstwo Środowiska) oraz prof. Jerzy Gaździcki, prezez PTIP
Ewa Wysocka z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii tłumaczyła, że celem projektu ELF będzie wprowadzenie większej liczby danych do europejskiej IIP, zapewnienie efektywnego dostępu do nich – tyczy się to głównie danych referencyjnych znajdujących się w posiadaniu europejskich odpowiedników GUGiK-u – oraz zapewnienie usług umożliwiających integrację danych transgranicznych.

ELF (European Location Framework – Europejskie Ramy Lokalizacyjne) realizowany jest w ramach Programu na Rzecz Wspierania Polityki w Zakresie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICT PSP). Jest on finansowany przez Unię Europejską oraz instytucje biorące udział w jego realizacji. Realizacja projektu powinna zapewnić: dostęp do danych w ramach europejskiej SDI (Spatial Data Infrastructure) zgodnie z wymaganiami dyrektywy INSPIRE, współdzielenie krajowych danych referencyjnych poprzez platformę ELF oraz lokalizację danych na podstawie nazw geograficznych, adresów i jednostek administracyjnych. Prace nad ELF-em zainaugurowano 1 marca 2013 r. i mają one potrwać 36 miesięcy (do 28 lutego 2016 r.). W skład konsorcjum realizującego projekt wchodzą: EuroGeographics, 15 krajowych agencji kartograficznych i katastralnych (w tym GUGiK), 9 firm komercyjnych związanych m.in. z integracją usług, oprogramowaniem i doradztwem, 2 uczelnie wyższe oraz 3 organizacje zrzeszające użytkowników.


Założenia projektu ELF przybliżyli (od lewej): Bart De Lathouwer (Open Geospatial Consortium), Ewa Wysocka (GUGiK), Laila Aslesen (Kartverket – Norweska Agencja Kartograficzna) oraz Marcin Grudzień (GUGiK)

Wbrew temu, co mogłoby sugerować hasło sympozjum – „Europejskie Ramy Operacyjne w świetle IIP” – projekt ELF nie był jedynym tematem wczorajszych obrad. W programie znalazły się również sesje dotyczące aktualnej problematyki IIP i przykładów dobrych praktyk w budowie infrastruktury informacji przestrzennej (m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i Narodowy Instytut Dziedzictwa). – Dochodzimy do momentu, w którym nastąpi gwałtowny rozwój wykorzystania informacji przestrzennej – powiedział główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski i zwrócił uwagę na dynamicznie rosnące grono użytkowników IIP. GGK bardzo pozytywnie ocenił efekty wprowadzenia nowelizacji Prawo geodezyjne i kartograficzne związane z uwolnieniem danych przestrzennych z czterech rejestrów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Od 12 lipca br. 8 tys. unikalnych użytkowników pobrało ponad 3,5 tys. GB danych.

Prezes GUGiK zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie organów administracji publicznej danymi z PZGIK, do których mają darmowy dostęp w ramach wykonywania zadań publicznych. W 2014 r. różnym instytucjom państwowym z samej tylko bazy BDOT10k udostępniono za darmo dane o równowartości blisko 220 mln zł. GUGiK postuluje, aby 10% wartości tych danych minister finansów przeznaczał na cel związany z aktualizacją i utrzymaniem ich jakości. Kazimierz Bujakowski przedstawił także pokrótce nowe projekty GUGiK. Są to: centrum analiz przestrzennych administracji publicznej (CAPAP), krajowa baza danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (K-GESUT), TopoMapa, Polska 3D+ oraz II faza budowy zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN).



Wczorajsze sympozjum było także okazją do podsumowania III Forum pod hasłem „Nowe wyzwania w kształceniu i doskonaleniu zawodowym geodetów i kartografów” (Paprotnia k. Sochaczewa, 23-24 października). Prof. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW – jednego z organizatorów Forum – stwierdziła, że spotkanie było „konkretne i pracowite”. Spośród kilkunastu wniosków pokonferencyjnych przedstawionych przez dziekan warto wspomnieć m.in. o: konieczności kształcenia umożliwiającego poszerzenie obszarów zatrudnienia, zwiększeniu nacisku na kształcenie w zakresie tematyki geodezyjno-prawnej oraz zwiększeniu liczby godzin praktyk w trakcie studiów (więcej o III Forum będzie można przeczytać w grudniowym GEODECIE).

Przypomnijmy, że pierwszego dnia konferencji – która odbywa się pod hasłem „Rozwój metod i technologii geoprzestrzennych” – przeprowadzono warsztaty szkoleniowe, na których poruszono m.in. zagadnienia związane z prawnymi aspektami informacji geoprzestrzennej, perspektywami otwartego oprogramowania czy mobilnymi technologiami geoprzestrzennymi. Dzisiaj natomiast można wziąć udział w ośmiu tematycznych sesjach (m.in. modelowanie, kształcenie, geoportale), w trakcie których wygłoszonych zostanie 39 referatów.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Kiedy popłyną miliony dla geodezji?

24 października Polska przesłała do Komisji Europejskiej ostateczną wersję Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa...

Poszerzyć rynek dla absolwentów

To jeden z wniosków z III Forum pod hasłem „Nowe wyzwania w kształceniu i doskonaleniu zawodowym geodetów i...

Czy potrzebne nam Centrum Analiz Przestrzennych?

Przygotowywany przez GUGiK projekt Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) ma...

Geoszczęście już blisko

Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny nigdy nie był tak bogaty, zinformatyzowany, kompletny i aktualny jak dzisiaj...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy dasz wiarę, że...
zbiór wszystkich liczb wymiernych ma mniejszą homoję niż zbiór wszystkich liczb niewymiernych, a ten ma mniejszą homoję niż zbiór wszystkich liczb rzeczywistych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Cezary Lipert (1920-1987)

Cezary  Lipert  (1920-1987)
Urodził się 23 maja 1920 roku w Rogóżnem koło Lubartowa (Podlaskie). W 1941 roku ukończył szkołę średnią we Lwowie. W czasie wojny pracował w Kostopolu (na Wołyniu) w hucie szkła, następnie w mleczarni i składnicy nasion. Za działalność podziemną...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1794
Adrien-Marie Legendre (1752-1833), matematyk francuski, autor podstaw teorii pomiarów geodezyjnych, wydaje "Elementy geometrii" - pracę, która wyparła obowiązujące dotąd "Elementy" Euklidesa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama