Ewa Wysocka z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii tłumaczyła, że celem projektu ELF będzie wprowadzenie większej liczby danych do europejskiej IIP, zapewnienie efektywnego dostępu do nich – tyczy się to głównie danych referencyjnych znajdujących się w posiadaniu europejskich odpowiedników GUGiK-u – oraz zapewnienie usług umożliwiających integrację danych transgranicznych.
ELF (European Location Framework – Europejskie Ramy Lokalizacyjne) realizowany jest w ramach Programu na Rzecz Wspierania Polityki w Zakresie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICT PSP). Jest on finansowany przez Unię Europejską oraz instytucje biorące udział w jego realizacji. Realizacja projektu powinna zapewnić: dostęp do danych w ramach europejskiej SDI (Spatial Data Infrastructure) zgodnie z wymaganiami dyrektywy INSPIRE, współdzielenie krajowych danych referencyjnych poprzez platformę ELF oraz lokalizację danych na podstawie nazw geograficznych, adresów i jednostek administracyjnych. Prace nad ELF-em zainaugurowano 1 marca 2013 r. i mają one potrwać 36 miesięcy (do 28 lutego 2016 r.). W skład konsorcjum realizującego projekt wchodzą: EuroGeographics, 15 krajowych agencji kartograficznych i katastralnych (w tym GUGiK), 9 firm komercyjnych związanych m.in. z integracją usług, oprogramowaniem i doradztwem, 2 uczelnie wyższe oraz 3 organizacje zrzeszające użytkowników.
Założenia projektu ELF przybliżyli (od lewej): Bart De Lathouwer (Open Geospatial Consortium), Ewa Wysocka (GUGiK), Laila Aslesen (Kartverket – Norweska Agencja Kartograficzna) oraz Marcin Grudzień (GUGiK) Wbrew temu, co mogłoby sugerować hasło sympozjum – „Europejskie Ramy Operacyjne w świetle IIP” – projekt ELF nie był jedynym tematem wczorajszych obrad. W programie znalazły się również sesje dotyczące aktualnej problematyki IIP i przykładów dobrych praktyk w budowie infrastruktury informacji przestrzennej (m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i Narodowy Instytut Dziedzictwa). – Dochodzimy do momentu, w którym nastąpi gwałtowny rozwój wykorzystania informacji przestrzennej – powiedział główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski i zwrócił uwagę na dynamicznie rosnące grono użytkowników IIP. GGK bardzo pozytywnie ocenił efekty wprowadzenia nowelizacji Prawo geodezyjne i kartograficzne związane z uwolnieniem danych przestrzennych z czterech rejestrów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Od 12 lipca br. 8 tys. unikalnych użytkowników pobrało ponad 3,5 tys. GB danych.
Prezes GUGiK zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie organów administracji publicznej danymi z PZGIK, do których mają darmowy dostęp w ramach wykonywania zadań publicznych. W 2014 r. różnym instytucjom państwowym z samej tylko bazy BDOT10k udostępniono za darmo dane o równowartości blisko 220 mln zł. GUGiK postuluje, aby 10% wartości tych danych minister finansów przeznaczał na cel związany z aktualizacją i utrzymaniem ich jakości. Kazimierz Bujakowski przedstawił także pokrótce nowe projekty GUGiK. Są to: centrum analiz przestrzennych administracji publicznej (CAPAP), krajowa baza danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (K-GESUT), TopoMapa, Polska 3D+ oraz II faza budowy zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN).

Wczorajsze sympozjum było także okazją do podsumowania III Forum pod hasłem „Nowe wyzwania w kształceniu i doskonaleniu zawodowym geodetów i kartografów” (Paprotnia k. Sochaczewa, 23-24 października). Prof. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW – jednego z organizatorów Forum – stwierdziła, że spotkanie było „konkretne i pracowite”. Spośród kilkunastu wniosków pokonferencyjnych przedstawionych przez dziekan warto wspomnieć m.in. o: konieczności kształcenia umożliwiającego poszerzenie obszarów zatrudnienia, zwiększeniu nacisku na kształcenie w zakresie tematyki geodezyjno-prawnej oraz zwiększeniu liczby godzin praktyk w trakcie studiów (więcej o III Forum będzie można przeczytać w grudniowym GEODECIE).
Przypomnijmy, że pierwszego dnia konferencji – która odbywa się pod hasłem „Rozwój metod i technologii geoprzestrzennych” – przeprowadzono warsztaty szkoleniowe, na których poruszono m.in. zagadnienia związane z prawnymi aspektami informacji geoprzestrzennej, perspektywami otwartego oprogramowania czy mobilnymi technologiami geoprzestrzennymi. Dzisiaj natomiast można wziąć udział w ośmiu tematycznych sesjach (m.in. modelowanie, kształcenie, geoportale), w trakcie których wygłoszonych zostanie 39 referatów.