Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-07| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje, Imprezy

Geoszczęście już blisko

Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny nigdy nie był tak bogaty, zinformatyzowany, kompletny i aktualny jak dzisiaj. Wniosek taki nasuwa się nieodparcie po wystąpieniach przedstawicieli GUGiK oraz BGiK Urzędu m.st. Warszawy na XXIII Konferencji PTIP, która właśnie odbywa się w Warszawie.


Geoszczęście już blisko <br />
fot. CODGiK
fot. CODGiK

Nie oznacza to jednak, że nie zostało już nic do zrobienia. Wiele danych przestrzennych wymaga jeszcze zinformatyzowania czy wręcz dopiero zebrania i uporządkowania. Te dane, które są już w postaci cyfrowej, potrzebują stałej aktualizacji oraz optymalizacji dostępu do nich. Całość wymaga zaś stworzenia wizji infrastruktury informacji przestrzennej za lat 5, 10 czy 20.

Krokiem (kroczkiem?) w dobrym kierunku jest zapowiedź powszechnego, nieodpłatnego dostępu oraz możliwości komercyjnego wykorzystania danych:
• PRG (państwowego rejestru granic),
• PRNG (państwowego rejestru nazw geograficznych),
• BDOO (bazy danych obiektów ogólnogeograficznych),
• NMT (numerycznego modelu terenu) w siatce 100 m.
Natomiast do celów edukacyjnych i badań naukowych nieodpłatny dostęp dotyczyłby wszystkich zbiorów danych PZGiK w postaci elektronicznej. Kiedy będzie to możliwe? Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski obiecuje, że przy okazji najbliższej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

GGK chwali się także zaawansowaniem dużych projektów geoinformatycznych realizowanych przez GUGiK. Na przełomie roku dobiegną końca prace nad bazą danych obiektów topograficznych (BDOT 10k), która stanowić będzie georeferencję dla baz tematycznych przygotowywanych przez inne organy wiodące INSPIRE.
Półmetek przekroczyła budowa NMT w ramach projektu ISOK. Do końca listopada 2/3 kraju będzie miało pokrycie danymi o parametrach niezbędnych do wykorzystania w modelowaniu zagrożenia powodziowego. Do końca I kwartału 2015 r. NMT obejmie już 94% powierzchni. GUGiK pracuje nad sfinansowaniem pokrycia pozostałych 6%.
Natomiast w lipcu br. rozpoczęła się realizacja zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Prace nad nim potrwają 3,5 roku i mają zaowocować m.in. współdziałaniem EGiB z KW oraz innymi rejestrami publicznymi.
Jak podkreślił Jacek Jarząbek, zastępca GGK, kończy się już etap zbierania danych, niedługo przejdziemy do etapu ich utrzymania, który może się okazać nawet trudniejszy w realizacji, choć na pewno tańszy.

Prof. Jerzy Gaździcki, prezes PTIP, zwrócił uwagę na użyteczność społeczną produktów geoinformacyjnych. Zwiększając użyteczność, zmniejsza się wymagania dotyczące umiejętności odbiorców, a tym samym rozszerza ich krąg. Choć wydaje się to oczywiste, niestety, praktyka zdaje się tej zależności nie dostrzegać. Wiele danych geoprzestrzennych nadal jest trudno dostępnych (poza zasięgiem laika).

Popularyzacja Open Data i Open Linked Data to konik dr. Adama Iwaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tłumacząc różnicę między Web 2.0 a Web 3.0, wykorzystał analogię do CAD i GIS, gdzie CAD oferuje warstwy, natomiast GIS schodzi do poziomu obiektów i ich relacji. Podobnie Open Linked Data oferuje relacje między obiektami, tyle że publikowanymi w różnych geoportalach. Zdaniem Iwaniaka jedynym ograniczeniem wykorzystania tak zorganizowanych danych jest wyobraźnia oraz… Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Ciekawy temat algorytmizacji prawa w GIS podjął prof. Konrad Eckes z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zapis w postaci sztywnych formuł informatycznych zasięgów różnych praw, zmiennych w zależności od położenia w przestrzeni, czasie oraz wielu innych dodatkowych warunków jest wyzwaniem, z którym trzeba się zacząć mierzyć. Listę potrzeb otwierają dobrze nam znane prawo własności czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale jest ich wiele, o różnym stopniu komplikacji.

Osobne sesje poświęcono na konferencji PTIP przedstawieniu osiągnięć i zamierzeń Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy, które od kilku lat konsoliduje stołeczną geodezję, oraz działalności Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego w zakresie rozwoju informacji przestrzennej.

Dzisiaj drugi dzień obrad. W programie m.in. sesje poświęcone: planowaniu przestrzennemu, środowisku naturalnemu, geoportalom, bazom danych przestrzennych, pracom młodych geomatyków oraz zastosowaniom morskim.

Na program XXIII Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (Warszawa, 6-8 listopada) zatytułowanej „Infrastruktura informacji przestrzennej dźwignią rozwoju społeczeństwa informacyjnego” składa się blisko 60 referatów oraz 3 sesje warsztatowe. Materiały konferencyjne zainteresowani znajdą w „Rocznikach Geomatyki”. Impreza odbywa się pod patronatem honorowym ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, a także pod patronatem organizacyjnym głównego geodety Kraju Kazimierza Bujakowskiego.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS