wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-23| GIS, Mapy, Edukacja

W PPK o wizualizacji BDOT10k

Jak efektywnie prezentować informacje z bazy danych obiektów topograficznych w formie map nowej generacji? – w najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (2/2014) zastanawia się nad tym zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej.


W PPK o wizualizacji BDOT10k

W ich artykule m.in. opisano metodykę opracowania map topograficznych w różnych skalach zgodnie z rozporządzeniem obowiązującym od 2011 roku. Zwrócono np. uwagę, że trzymając się ściśle tych przepisów, nie da się dokonać selekcji obiektów z BDOT10k w sposób w pełni automatyczny. Z jednej strony wydłuża to czas opracowania mapy, ale z drugiej zwiększa jakość opracowania.

Oprócz tego zaproponowano kilka zmian w stosunku do rozporządzenia, które – w ocenie naukowców z PW – wzmocnią przekaz kartograficzny nowych map. Jednym z przykładów jest dodanie cieniowania, które wielu mniej doświadczonym użytkownikom map ułatwi odczytanie informacji o rzeźbie terenu. Inną propozycję jest udostępnianie map hybrydowych, czyli połączenie ortofotomapy z obrazem kartograficznym.

Z kolei Tomasz Panecki z UW opisuje w „PPK”, jak poradził sobie z wyzwaniem kalibracji przedwojennych map Polski w skali 1:25 000. Do przetworzenia było blisko 1,4 tys. arkuszy, wypracowana procedura musiała więc cechować się dużym stopniem automatyzacji.

Poza tym w najnowszym „Przeglądzie” przeczytamy o wydanym przez GUGiK najnowszym wykazie polskich nazw geograficznych świata, o zasadach jego wykonania i przyszłości tej publikacji. W kwartalniku opisano ponadto mapę bagien Polesia Daniela Zwickera z 1650 roku. To opracowanie o tyle wyjątkowe – przekonuje Kazimierz Kozica z Zamku Królewskiego w Warszawie – że uważane jest za jedno z najwybitniejszych dzieł rytowniczych Wilhelma Hondiusa, a dodatkowo w Polsce zachowały się tylko jego dwa, niedawno odkryte egzemplarze.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS