Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-23| GIS, Mapy, Edukacja

W PPK o wizualizacji BDOT10k

Jak efektywnie prezentować informacje z bazy danych obiektów topograficznych w formie map nowej generacji? – w najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (2/2014) zastanawia się nad tym zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej.


W PPK o wizualizacji BDOT10k

W ich artykule m.in. opisano metodykę opracowania map topograficznych w różnych skalach zgodnie z rozporządzeniem obowiązującym od 2011 roku. Zwrócono np. uwagę, że trzymając się ściśle tych przepisów, nie da się dokonać selekcji obiektów z BDOT10k w sposób w pełni automatyczny. Z jednej strony wydłuża to czas opracowania mapy, ale z drugiej zwiększa jakość opracowania.

Oprócz tego zaproponowano kilka zmian w stosunku do rozporządzenia, które – w ocenie naukowców z PW – wzmocnią przekaz kartograficzny nowych map. Jednym z przykładów jest dodanie cieniowania, które wielu mniej doświadczonym użytkownikom map ułatwi odczytanie informacji o rzeźbie terenu. Inną propozycję jest udostępnianie map hybrydowych, czyli połączenie ortofotomapy z obrazem kartograficznym.

Z kolei Tomasz Panecki z UW opisuje w „PPK”, jak poradził sobie z wyzwaniem kalibracji przedwojennych map Polski w skali 1:25 000. Do przetworzenia było blisko 1,4 tys. arkuszy, wypracowana procedura musiała więc cechować się dużym stopniem automatyzacji.

Poza tym w najnowszym „Przeglądzie” przeczytamy o wydanym przez GUGiK najnowszym wykazie polskich nazw geograficznych świata, o zasadach jego wykonania i przyszłości tej publikacji. W kwartalniku opisano ponadto mapę bagien Polesia Daniela Zwickera z 1650 roku. To opracowanie o tyle wyjątkowe – przekonuje Kazimierz Kozica z Zamku Królewskiego w Warszawie – że uważane jest za jedno z najwybitniejszych dzieł rytowniczych Wilhelma Hondiusa, a dodatkowo w Polsce zachowały się tylko jego dwa, niedawno odkryte egzemplarze.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS