Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-05| GIS, Mapy

W "PPK" o tym, co wojsko ma w swoich zasobach

Czy w świetle postępu technologicznego istnieje jeszcze w wojsku zapotrzebowanie na analogowe opracowania kartograficzne? – odpowiedź na to pytanie można znaleźć w najnowszym numerze kwartalnika „Polski Przegląd Kartograficzny” (tom 45, nr 3).


W "PPK" o tym, co wojsko ma w swoich zasobach

Zagadnienie to przybliżają Jerzy Pietruszka oraz Eugeniusz Sobczyński. W ich ocenie mimo rozwoju kartografii cyfrowej oraz coraz szerszego wykorzystania jej na polu walki, wojsko wciąż będzie potrzebowało map analogowych, choć będą one wytwarzane w inny sposób – tj. z wykorzystaniem numerycznych baz danych oraz danych obrazowych. Jak wyliczają, tylko w latach 1997-2003 polska armia wydała około 3 tys. godeł analogowych w nakładzie blisko 20 mln egzemplarzy. Co istotne, korzysta z nich nie tylko wojsko.

Niestety, zdaniem autorów potencjał geografii wojskowej systematycznie maleje, podobnie jak środki finansowe na realizację części prac tej służby. W rezultacie coraz większy problem będzie stanowiło utrzymanie wojskowych baz danych przestrzennych w aktualności. Problem mogłaby rozwiązać ściślejsza współpraca armii z głównym geodetą kraju.

W „PPK” można ponadto przeczytać o tym, jakie możliwości opracowywania kartogramów i kartodiagramów oferuje oprogramowanie MapInfo Professional. Jak oceniają autorki artykułu (Anna Dębowska z IGiK i Jolanta Korycka-Skorupa z UW), narzędzia tej aplikacji odbiegają od konwencji przyjętych w polskiej kartografii.

Z kolei Agnieszka i Henryk Bartoszewiczowie (UW, AGAD) przybliżają dzieje kartografii miast polskich do końca XIX wieku. Temat kartografii historycznej podejmuje także Krzysztof Mazurski (Wyższa Szkoła Zarządzania we Wrocławiu), pisząc o mapach Łużyc z 1945 i 1946 r. w kontekście dążeń niepodległościowych Łużyczan.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS