Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-06| Mapy

Jak "nawigacje" zmieniły plany miast?

Dynamiczny rozwój kartografii mobilnej, a zwłaszcza systemów nawigacyjnych, zmienia treść planów miast oraz oczekiwania ich użytkowników. O tym, jak im sprostać, pisze w najnowszym wydaniu „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (tom 45, nr 1) trójka naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Jak "nawigacje" zmieniły plany miast?

W ocenie Leszka Grzechnika, Krzysztofa Kałamuckiego oraz Mirosława Meksuły powszechnie dostępne „nawigacje” sprawiły, że kierowcy znacznie rzadziej korzystają z tradycyjnych planów miast. Ich twórcy powinni więc przystosować je do potrzeb innych odbiorców – przede wszystkim pieszych i użytkowników komunikacji publicznej. Zamiast eksponować – jak dotychczas – sieć drogową czy punkty orientacyjne, dobrze – zdaniem lubelskich naukowców – położyć nacisk np. na informacje o przejściach dla pieszych, atrakcjach turystycznych, obiektach użyteczności publicznej, utrudnieniach dla niepełnosprawnych i rowerzystów bądź miejscach odpoczynku. Warto ponadto zamieścić więcej danych o połączeniach komunikacji miejskiej, np. czasy przejazdu. Należy także pamiętać o hierarchizacji informacji, tak aby plan nie był zbyt przeładowany treścią.

W innym artykule Wiesław Ostrowski z Uniwersytetu Warszawskiego podejmuje próbę spojrzenia na najważniejsze problemy kartografii z punktu widzenia trzech działów semiotyki: semantyki, pragmatyki i syntaktyki. Wskazuje przy tym na różnice między pismem a prezentacją kartograficzną, które to w ocenie autora są często niedoceniane przez przedstawicieli kierunku badawczego określanego jako teoria języka mapy.

Z kolei Robert Bauer i Arkadiusz Piotrowski z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Grzegorz Stępień z Akademii Morskiej w Szczecinie piszą, w jaki sposób polska armia wykorzystuje wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne. Autorzy omawiają zalety i wady użycia tego typu danych do opracowania map wektorowych, analiz geoprzestrzennych czy opracowań specjalnych.

Z lektury działu recenzji można się natomiast dowiedzieć, ile z punktu widzenia kartografa warte są mapy dołączane do gazet (na przykładzie „Atlasu wojskowego województwa łódzkiego”). Na łamach najnowszego „PPK” zrecenzowano ponadto atlas diecezji lubelskiej, serię map turystycznych województwa lubelskiego, a także książki „Z dziejów kartografii i Mazowsza…” oraz „Świat Ptolemeusza” (wydanej z okazji wystawy w Bibliotece Narodowej).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS