Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-30| Mapy

Co nowego w PPK?

W najnowszym numerze (tom 44, nr 2) kwartalnika zaprezentowano m.in. „Atlas metod kartograficznych” i przybliżono dorobek Lecha Ratajskiego – geografa i kartografa.


Co nowego w PPK?

Czasopismo Polskiego Towarzystwa Geograficznego drukuje artykuł czwórki pracowników Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego (Jolanta Korycka-Skorupa, Tomasz Nowacki, Tomasz Opach, Jacek Pasławski), którzy przedstawiają uruchomiony w maju br. internetowy „Atlas metod kartograficznych” dostępny pod adresem www.educarto.pl.

Jest to efekt dwuletniego projektu realizowanego przez pracowników Katedry. Atlas składa się z dwóch części: opracowania tekstowe oraz opracowania mapowe z krótkim komentarzem. W pierwszej przedstawione są historia form i metod kartograficznych, droga od danych do mapy oraz metody kartograficzne (m.in.: kartodiagram, kartogram, izolinie). Część druga to dynamiczna aplikacja internetowa pozwalająca na generowanie plansz atlasu. Do wyboru jest pięć ilościowych metod prezentacji. Atlas przekazuje elementarną wiedzę z zakresu tworzenia map i jest skierowany do osób, które dysponują odpowiednimi narzędziami lecz nie mają przygotowania kartograficznego.

Artykuł Jerzego Ostrowskiego przybliża zapomniany „Podręczny atlas świata” Ratajskiego wydawany w latach 1954-61. Lech Ratajski (1921-77) był geografem i kartografem znanym głównie z publikacji z zakresu teorii i metodyki kartograficznej oraz podręczników akademickich. Mniej znane są jego dokonania na polu wykonywania map. Publikacja przybliża ten fragment dorobku Ratajskiego.

W numerze znajdziemy również artykuły na temat: • prezentacji rozwoju miast w wersji cyfrowej i drukowanej na przykładzie atlasu miast dolnośląskich (autor Dariusz Gierczak), • map Karola Pertheesa odnalezionych w Bibliotece Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu (Aldona Ertman), a także recenzje wydawnictw kartograficznych i kronikę wydarzeń.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS