Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-29| Mapy, Edukacja

O tworzeniu legendy w PPK

Jak dobrze opracować legendę? Jak wykonać mobilną prezentację kartograficzną? Jak za pomocą popularnej aplikacji GIS opracować mapę obszaru górskiego? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w pierwszym tegorocznym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (nr 1, tom 44).


O tworzeniu legendy w PPK

Izabela Gołębiowska z Uniwersytetu Warszawskiego zbadała relacje pomiędzy kompozycją legendy a sposobem rozpoznawania znaczenia symboli. W tym celu opracowała mapę z trzema różnymi legendami (grupowana, sytuacyjna oraz w formie listy), a następnie za pomocą tzw. protokołów głośnego myślenia zbadała ich percepcję wśród 60 studentów. Wyniki wskazują m.in., że „nie można przedstawić kategorycznych opinii na temat legend o poszczególnych konstrukcjach, które wskazywałyby absolutnie najlepsze i najmniej efektywne rozwiązania”.

Jednostka przekazu kartograficznego, geokompozycja składowa, geowizualizacja elementarna, okno geowizualizacji, zdarzenie kartograficzne – elementy te stanowią podstawę modelu mobilnej prezentacji kartograficznej. Do czego jest on potrzebny? Zdaniem Dariusza Gotliba z Politechniki Warszawskiej pozwala on na zwiększenie otwartości procesu projektowania prezentacji kartograficznej, umożliwiając tworzenie złożonych opracowań przez duże zespoły kartografów. Jest to o tyle istotne, że – zdaniem autora – tworzenie aplikacji lokalizacyjnych odbywa się obecnie niemal wyłącznie w „zamkniętych laboratoriach”.

Kacper Jancewicz oraz Jan Krupski z Uniwersytetu Wrocławskiego zastanawiają się natomiast, jak najnowsze nowinki technologiczne w dziedzinie GIS-u mogą usprawnić tworzenie średnioskalowej mapy obszaru górskiego. W artykule analizują m.in., jakie ogólnodostępne zdjęcia satelitarne oraz numeryczne modele terenu wykorzystać do tego celu, a także w jaki sposób przetworzyć je w oprogramowaniu ArcInfo.

W numerze znalazł się także akcent geodezyjny – recenzja monografii Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego autorstwa Jerzego Ostrowskiego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS