wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-10| Mapy, Edukacja, Instytucje

W PPK o monotonnych mapach

W najnowszym numerze (tom 43 nr 3) kwartalnika „Polski Przegląd Kartograficzny” autorzy wzięli pod lupę opracowania turystyczne, internetowe i sozologiczne.


W PPK o monotonnych mapach
Kartografowie z UMCS w Lublinie zbadali mapy turystyczne pod kątem stosowanych na nich kartograficznych metod prezentacji. Wniosek: różnorodność tego typu opracowań jest niewielka; wydawnictwa wykorzystują często te same metody prezentacji, jak i znaki graficzne. Jako minus współczesnych map turystycznych autorzy wskazują brak charakterystyk ilościowych (takich jak liczba miejsc noclegowych, przepustowość wyciągów itp.) oraz jakościowych (np. ranga zabytków).

Ponadto w numerze można przeczytać o aspektach metodycznych projektowania serwisów map internetowych. Jak stwierdza autor (Michał Kukułka), w odbiorze tego typu stron najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie wywiera na użytkowniku oraz prostota i intuicyjność obsługi. Postuluje również konieczność opracowania spójnej metodyki projektowania serwisów internetowych zawierających mapę, która wspomagałaby pracę zarówno profesjonalistów, jak i kartografów amatorów.

W „Przeglądzie” znajdziemy również propozycję zwiększenia szczegółowości map sozologicznych obszarów miejskich przedstawioną przez naukowców z UAM w Poznaniu, a także artykuł pracownika WSKSiM w Toruniu z zakresu historii kartografii – na temat wpływu mapy „Polonia et Silesia” Gerarda Merkatora na treść map Polski zamieszczanych w XVII-wiecznych atlasach.

Henryk Bartoszewicz (AGAD) napisał z kolei notatkę o dodatku do miesięcznika GEODETA 11/2010 – reprincie unikatowego atlasu powstania listopadowego z 1833 roku.

BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS