Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-19| GIS, Mapy, Edukacja

Każdy może zrobić bezbłędną mapę

Choć programy GIS-owe znacznie ułatwiają robienie map, w rękach osób niedoświadczonych są źródłem wielu błędów. By pomóc ich unikać, pracownicy Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego udostępnili w internecie „Atlas metod kartograficznych”.


Każdy może zrobić bezbłędną mapę

Jego twórcy, dr hab. Jacek Pasławski, dr Jolanta Korycka-Skorupa, dr Tomasz Opach oraz Tomasz Nowacki, zaprezentowali go dziś (19 marca) na otwartym seminarium Katedry. Atlas zaprojektowano przede wszystkim z myślą o osobach, które nie posiadają gruntownej wiedzy kartograficznej, a coraz częściej zajmują się redakcją map. W swojej pracy osoby takie na ogół wykorzystują oprogramowanie GIS-owe, dzięki któremu nawet skomplikowane opracowanie można wykonać szybko i łatwo. Niestety, jak zauważył dr hab. Jacek Pasławski, aplikacje te są wciąż projektowane tak, że stworzone z ich użyciem mapy najeżone są poważnymi błędami metodycznymi. Co gorsza, błędy te stają się coraz powszechniejsze, przez co bywają uznawane za poprawny sposób redakcji mapy. Internetowy „Atlas metod kartograficznych” ma w przystępny sposób wyjaśniać, jak ich unikać oraz jak krok po kroku opracować poprawną pod względem metodycznym mapę.

Publikacja składa się z czterech części. W pierwszej zaprezentowano historię form i metod kartograficznej prezentacji. Druga poświęcona jest teoretycznym zagadnieniom przejścia od danych do mapy. Trzecia skupia się zaś na praktycznych aspektach wykorzystania każdej z metod ilościowych, a więc: kartodiagramu, kartogramu, sygnatur ilościowych, kropkowej i izolinii. Czytelnik dowie się z niej m.in. tego, w jakim przypadku można ich używać oraz jakie problemy mogą się z tym wiązać.

Czwarta cześć jest najbardziej obszerna i składa się z kilkudziesięciu plansz pokazujących praktyczne zastosowanie wszystkich metod. Większość z nich to prezentacje interaktywne, w których można zmieniać np. skalę barwną, liczbę klas oraz metodę ich wyznaczania, a nawet dane źródłowe czy mapę podkładową. Dzięki tym narzędziom internauta możne samodzielnie przekonać się, jakie parametry dobrać, by mapa była czytelna i poprawna metodycznie. Może także zapoznać się z komentarzem pod każdą z plansz, który wyjaśnia, jakie rozwiązanie jest optymalne, a jakie zawiera błędy. Wyróżnione na zielono elementy w bocznym menu sugerują natomiast, jakich jeszcze metod można użyć do prezentacji danego zbioru.

Mapy w „Atlasie metod kartograficznych” generowane są dynamicznie dzięki wykorzystaniu bazy danych MySQL. Jednocześnie zrezygnowano z użycia jakichkolwiek programów GIS-owych, gdyż zawierały one wiele błędów metodycznych. Jak podkreślał Tomasz Nowacki, wykorzystanie bazy danych pozwoli na dalszy rozwój serwisu. Możliwe będzie np. rozbudowanie go o kolejne mapy, metody jakościowe (nieuwzględnione w I wersji) czy udostępnienie narzędzia do wgrywania własnych danych statystycznych i podkładowych.

Prace nad atlasem trwały dwa lata, a serwis w ostatecznej wersji ma być udostępniony na początku maja br. pod adresem Educarto.pl. Zdaniem twórców będzie to pierwsza tak obszerna krajowa publikacja poświęcona temu zagadnieniu, która może być wykorzystywana nie tylko przez kartografów amatorów, ale i jako materiał edukacyjny dla różnych kierunków studiów.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS