wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-25| Mapy

Dawna mapa okiem nowoczesnych technologii

W nowym, trzecim już tomie „Biblioteki Polskiego Przeglądu Kartograficznego” 14 autorów przekonuje, że stare mapy są bezcennym źródłem informacji dla wielu dziedzin nauki – począwszy od leśnictwa przez ekonomię po planowanie przestrzenne.


Dawna mapa okiem nowoczesnych technologii

Jak we wstępie przekonuje dr Beata Konopska z Instytutu Geodezji i Kartografii, dawana mapa – często zamiennie – choć niewłaściwie – nazywana mapą historyczną, dla badacza minionych epok może być znakomitym źródłem historycznym. Nawet wówczas, gdy zawiera fałszywe informacje lub nimi manipuluje – obnaża to bowiem mechanizmy epoki czy odsłania kulisy sceny politycznej.

Trzeci tom „Biblioteki PPK” jest pokłosiem XXV Konferencji Historyków Kartografii, która odbyła się w Poznaniu w dniach 15-17 września 2011 roku – zawiera około 30% referatów prezentowanych w jej trakcie. Beata Konopska podkreśla, że ich autorzy wywodzą się z różnych dyscyplin naukowych i każdy z nich inaczej pochodzi do mapy jako źródła historycznego. Większość prezentacji łączy jednak wykorzystanie nowoczesnych technologii do analizy map, co wskazuje na zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w warsztacie historyka kartografii. Zapowiada także, że tematyka dawnych map będzie poruszana także w nowo powstającym czasopiśmie pt. „Studia Geohistorica”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS