Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-02-10| Geodezja, Mapy

W PPK krytycznie o mapach topograficznych Polski

W najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (tom 45, nr 4) Paweł Kowalski i Jerzy Siwek z Zakładu Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego zastanawiają się, czy ostatnie ćwierć wieku urzędowej kartografii topograficznej to pasmo sukcesów czy niepowodzeń.


W PPK krytycznie o mapach topograficznych Polski
Omawiając dokonania państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej po 1989 r., autorzy zwracają uwagę na duże braki pokrycia Polski mapami topograficznymi oraz na pozostawiającą wiele do życzenia aktualność. Przypominają również, że jedynymi mapami topograficznymi wydanymi na potrzeby użytkownika cywilnego, którymi udało się pokryć cały kraj po roku 1990 są dwa opracowania wojskowe: „Mapy topograficzne Polski w skali 1:200 000” oraz „Mapy topograficzne Polski 1:100 000” z nadrukiem treści turystycznej. Cywilna państwowa służba geodezyjna i kartograficzna nie opracowała w tym czasie kompletnej mapy topograficznej w żadnej skali i pracownicy UW przybliżają, jak do tego doszło.

Paweł Kowalski i Jerzy Siwek zauważają jednak, że działania podjęte w ostatnich latach przez GUGiK powinny poprawić stan kartografii topograficznej. Wolno postępujące od początku lat dwutysięcznych prace nad bazą danych topograficznych (TBD) doznały w 2010 r. nagłego przyśpieszenia za sprawą ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Skutkiem jej realizacji będzie Georeferencjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT) odpowiadająca szczegółowości i dokładności mapie topograficznej w skali 1:10 000. Wśród rozlicznych możliwości wykorzystania GBDOT autorzy wymieniają m.in. opracowanie map topograficznych w skalach 1:10 000 – 1:100 000.

Ponadto w najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” można przeczytać o opracowaniu map z zastosowaniem wybranych form prezentacji kartograficznej w oprogramowaniu MapInfo Professional, kalibracji dawnych map zasięgu lodów morskich w Arktyce z zastosowaniem GIS oraz historii i stanie obecnym Zbiorów Kartograficznych Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama