Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-16| Geodezja, Mapy

W PPK o atlasie narodowym

O działaniach podejmowanych celem wydania nowego atlasu narodowego Polski oraz doświadczeniach innych krajów przy jego opracowaniu możemy przeczytać w najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (tom 46, nr 1).


W PPK o atlasie narodowym
W artykule „W kierunku komplementarnej koncepcji nowego atlasu narodowego Polski” Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przedstawia historię prac organizacyjnych oraz różne pomysły mające doprowadzić do powstania atlasu. Autor uważa, że zaprezentowana koncepcja komplementarna wydaje się być kompromisem między stanem wiedzy, intencjami i pomysłami środowisk naukowych a możliwości technicznymi oraz organizacyjno-finansowymi.

Analizy pięciu opublikowanych w ostatnim ćwierćwieczu atlasów państw europejskich (Szwecji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i Rosji) oraz – w celach porównawczych – także „Atlasu Rzeczpospolitej Polskiej” wydawanego w latach 1993-97 dokonali Wiesław Ostrowski z Zakładu Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jerzy Ostrowski. Autorzy m.in. porównali ich formę edytorską, udział map, diagramów, fotografii i tekstów, a także strukturę tematyczną oraz wyróżnili charakterystyczne indywidualne cechy. Analiza porównawcza sześciu wybranych atlasów pozwoliła z jednej strony na uchwycenie zmian i tendencji, a z drugiej na bliższe określenie problemów, przed jakimi stoją twórcy współczesnych atlasów narodowych.

Kilka tekstów w „PPK” porusza temat dawnych opracowań kartograficznych. Stanisław Alexandrowicz poświęcił swój artykuł charakterystyce map Wielkiego Księstwa Litewskiego powstałych w epoce panowania Jagiellonów, a Kazimierz Kozica opisał odnaleziony egzemplarz piątego wydania mapy śląska Martina Helwiga z 1642 r.

Ponadto w najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” można przeczytać m.in. o wpływie zjawiska neokartografii (tworzenia opracowań kartograficznych przez osoby spoza środowiska kartografów i producentów map) na rozwój serwisów internetowych udostępniających informacje przestrzenne oraz o zmianach znaków i zakresu treści na XX-wiecznych mapach topograficznych w skali 1:100 000 (porównano mapy z lat: 1915, 1936, 1982 oraz 1999).

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS