Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Niemiecka uczelnia z własnym wiatrakowcem

Od tego miesiąca studenci oraz naukowcy z Hochschule Anhalt w niemieckim mieście Dessau mają do dyspozycji własnego wiatrakowca wyposażonego w sprzęt fotogrametryczny.


Niemiecka uczelnia z własnym wiatrakowcem

Maszyna kosztowała około 450 tys. euro. Wiatrakowiec wyposażono w kamerę RGB z matrycą 36 Mpx, kamerę termalną oraz sensor hiperspektralny obrazujący w 160 zakresach spektralnych.

Jak wyjaśnia jeden z inicjatorów zakupu prof. Lutz Bannehr z Instytutu Geoinformacji i Geodezji HA, nowy nabytek będzie latać ciszej, niżej i stabilniej niż konwencjonalne platformy fotolotnicze, co z kolei pozwoli pozyskiwać dane wyższej jakości i rozdzielczości. Uczelnia widzi dla nowego wiatrakowca wiele zastosowań, począwszy od monitorowania środowiska czy rolnictwa po tworzenie modeli 3D miast i gromadzenie danych umożliwiających poruszanie się autonomiczne pojazdów – wylicza prof. Bannehr.

Z danych gromadzonych przez platformę korzystać będą nie tylko studenci geoinformacji i geodezji, ale także nauk rolniczych, ochrony środowiska oraz elektrotechniki. Ale na tym nie koniec, bo – jak zaznacza prof. Lothar Koppers (drugi inicjator zakupu) – wiele znanych instytucji spoza uczelni również wyraziło zainteresowanie nowym wiatrakowcem.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS