Maszyna kosztowała około 450 tys. euro. Wiatrakowiec wyposażono w kamerę RGB z matrycą 36 Mpx, kamerę termalną oraz sensor hiperspektralny obrazujący w 160 zakresach spektralnych.
Jak wyjaśnia jeden z inicjatorów zakupu prof. Lutz Bannehr z Instytutu Geoinformacji i Geodezji HA, nowy nabytek będzie latać ciszej, niżej i stabilniej niż konwencjonalne platformy fotolotnicze, co z kolei pozwoli pozyskiwać dane wyższej jakości i rozdzielczości. Uczelnia widzi dla nowego wiatrakowca wiele zastosowań, począwszy od monitorowania środowiska czy rolnictwa po tworzenie modeli 3D miast i gromadzenie danych umożliwiających poruszanie się autonomiczne pojazdów – wylicza prof. Bannehr.
Z danych gromadzonych przez platformę korzystać będą nie tylko studenci geoinformacji i geodezji, ale także nauk rolniczych, ochrony środowiska oraz elektrotechniki. Ale na tym nie koniec, bo – jak zaznacza prof. Lothar Koppers (drugi inicjator zakupu) – wiele znanych instytucji spoza uczelni również wyraziło zainteresowanie nowym wiatrakowcem.