Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-06| Teledetekcja, Firma

Co było przyczyną wypadku fotogrametrycznego wiatrakowca?

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport ws. zeszłorocznego wypadku wiatrakowca Calidus należącego do gdańskiej firmy Apeks i wyposażonego w laserowy skaner lotniczy oraz cyfrową kamerę.


Co było przyczyną wypadku fotogrametrycznego wiatrakowca?  <br />
źródło: PKBWL
źródło: PKBWL
Pilot wraz z pasażerem zamierzali wykonać lot w rejonie Jastarni w ramach projektu polegającego na skanowaniu polskiej linii brzegowej. Tuż po oderwaniu się od ziemi, w odległości kilkudziesięciu metrów od ściany drzew pilot zauważył, że wiatrakowiec zaczął przepadać. Zdając sobie sprawę, że może dojść do zderzenia z drzewami, postanowił wykonać manewr zawrócenia w lewo o kąt 180° i przyziemić na płaszczyźnie lądowiska. Po wykonaniu dynamicznego manewru wiatrakowiec twardo przyziemił, zaczepiając łopatami wirnika nośnego o ziemię i przewrócił się na prawy bok, a silnik wiatrakowca wyłączył się. Maszyna uległa zniszczeniu, ale pilot i pasażer nie odnieśli obrażeń.

W ocenie PKBWL przyczyną wypadku były:
• błąd w technice pilotowania, polegający na pominięciu fazy rozpędzenia wiatrakowca tuż nad ziemią do prędkości nakazanej, ok. 100 – 110 km/h (tym samym nierozkręceniu obrotów wirnika nośnego do ok. 390 obr./min), i przejściu do fazy wznoszenia na zbyt dużych kątach natarcia,
• brak prawidłowej oceny przebiegu startu i niepodjęcie decyzji o jego przerwaniu w bezpiecznej odległości od ściany drzew.

Co dalej z fotogrametrycznym wiatrakowcem? Jak wyjaśnia w rozmowie z Geoforum.pl Maciej Matysik z Apeksu, firma zrezygnowała z naprawy maszyny i zdecydowała się na nowy system fotogrametryczny. Podobnie jak ten uszkodzony, będzie on bazować na wiatrakowcu Calidus i tych samych sensorach, choć Apeks wprowadzi do niego kilka nowych, ciekawych rozwiązań. Jakich? Tego na razie spółka nie zdradza. Nowy wiatrakowiec ma być gotowy wiosną tego roku.

Źródło: PKBWL, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS