Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-10-10 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Polskie akcenty na Intergeo 2013

Podobnie jak w zeszłych latach, tak i podczas kończących się dziś międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo (Essen, 8-10 października) można było często usłyszeć język polski. Nie tylko wśród naszych wystawców.


Ilustracja: Polskie akcenty na Intergeo 2013

Stoisk krajowych firm – jak już pisaliśmy – jest w tym roku cztery. Swoistym weteranem tych targów jest WPG SA. Na Intergeo obecne jest już od 22 lat (a więc od momentu, gdy targi te funkcjonowały jeszcze pod nazwą Deutscher Geodätentag – Dzień Niemieckiego Geodety), z czego 20 lat z własnym stoiskiem. Podobnie jak w latach poprzednich, ta warszawska firma prezentowała swoją ofertę z zakresu geodezji inżynieryjnej, katastru oraz GIS-u i fotogrametrii.
W rozmowie z Geoforum.pl Ryszard Brzozowski, prezes WPG SA, podkreśla, że targi Intergeo to dla tej firmy dobra okazja do nawiązywania kontaktów, które później umożliwiają testowanie i wdrażanie w kraju nowoczesnych technologii pomiarowych. Jednym z przykładów jest przeprowadzony kilka lat temu mobilny skaning laserowy budowanego wówczas odcinka drogi ekspresowej S8 w okolicach Białegostoku. Pomiar wykonano wspólnie z niemiecką firmą 3D Mapping Solutions.

Szczecińska spółka Gispro jest na Intergeo po raz trzeci. Na jej stoisku uwagę zwiedzających przyciągała makieta prezentująca zalety płynące z łączenia skaningu: naziemnego, mobilnego i lotniczego,i to właśnie tego typu projektami chwaliła się w Essen. Jedno z najświeższych przedsięwzięć Gispro to skanowanie laserowe zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Wymagało to wykonania aż ponad tysiąca skanów, co zajęło pracownikom Gispro dwa tygodnie.

Na prezentację oferty z zakresu lotniczego i naziemnego skanowana laserowego postawił także debiutant na Intergeo, gdańska firma Apeks. Największy nacisk położyła na pokazanie swojego wiatrakowca wyposażonego w skaner i kamerę lotniczą. Jak mówi Geoforum.pl prezes spółki Krzysztof Matysik, system budzi spore zainteresowanie zwiedzających, choć wielu z nich nie jest jeszcze świadomych możliwości pomiarowych, jakie oferuje. Zdradza także, że spółka chce iść za ciosem i pracuje nad wdrożeniem mobilnego systemu skanowania.

Firma Fotomapy z Grodziska Dolnego jest na targach drugi raz. W tym roku największy nacisk kładzie na prezentację swojego nowego modelu drona do zadań fotogrametrycznych – EasyMap UAV (fot.). Jak sama nazwa wskazuje, jego główną zaletą ma być prostota obsługi, w tym łatwiejsza procedura startu i lądowania niż w starszym modelu Pteryx. Reprezentujący Fotomapy w Essen Tomasz Maik wylicza inne zalety maszyny: wytrzymała kompozytowa konstrukcja, możliwość prowadzenia nalotu przy silnym wietrze, wysoka prędkość przelotowa oraz niska cena (ok. 15 tys. euro wraz z oprogramowaniem). W trakcie jednego lotu taka maszyna może pozyskać zdjęcia w rozdzielczości 5 cm dla około 3 km kw.

Polskie akcenty można było wypatrzyć także na stoiskach firm zagranicznych, które realizowały projekty na terenie naszego kraju. Jednym z przykładów jest szwajcarska spółka Swissphoto, która chwaliła się lotniczym skanowaniem laserowym Polski na potrzeby projektu ISOK. Prace te wykonywała we współpracy z krakowską firmą Tukaj Mapping Central Europe.

W Essen sporo było także krajowych dystrybutorów sprzętu i oprogramowania, którzy intensywnie szukali nowych rozwiązań mogących zaciekawić polskiego geodetę i kartografa. Efekty ich negocjacji poznamy już wkrótce, ale z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się nie tylko nowych produktów, ale i zupełnie nowych marek.

Więcej o tym, co można było zobaczyć na tegorocznych targach Intergeo, w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA oraz w zaktualizowanych fotogaleriach na Geoforum.pl:
tachimetry i odbiorniki GNSS,
fotogrametria i skanowanie laserowe,
różności.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Intergeo 2013 pod znakiem dronów i skanerów

Trzy dni międzynarodowych targów Intergeo (Essen, 8-10 października) to w tym roku zdecydowanie za...

Zobacz na Geoforum.pl, co pokażą na Intergeo

Przez najbliższe trzy dni (8-10 października) miasto Essen w Niemczech stanie się stolicą geodezyjnych...

Kto będzie reprezentował Polskę na Intergeo?

Już za miesiąc (8 października) w niemieckim Essen rozpoczynają się międzynarodowe targi geodezyjne...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
laska miernicza to drewniana tyczka o długości 1 lub 2 prętów, która od XII w. służyła do pomiarów pól?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
Zgodnie z zarządzeniem prezesa GUPK w końcu roku zarejestrowano w Polsce: 428 inżynierów mierniczych, 817 mierniczych, 305 techników, 405 kreślarzy i pomocników, 117 pracowników ewidencji katastru.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama