Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-05-28 | Geodezja, Prawo

I czytanie nowelizacji Pgik zakończone [aktualizacja]

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu (28 maja) dokończono pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Ilustracja: I czytanie nowelizacji Pgik zakończone [aktualizacja]

Za wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o odrzucenie tego projektu w I czytaniu głosowało 146 posłów, przeciw było 238, wstrzymało się pięciu. W związku z tym ustawa została przekazana do rozpatrzenia Komisji Infrastruktury. Jej posiedzenie poświęcone Pgik zaplanowano na dziś na godzinę 12:30. Według harmonogramu bieżącego posiedzenia Sejmu drugie czytanie projektu ustawy ma się odbyć już jutro wieczorem.

Przypomnijmy, że zgodnie z zeszłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja musi wejść w życie najpóźniej 12 lipca. Z powodu wyroku projekt ten przede wszystkim zmienia zasady kalkulacji opłat. Ostateczna cena za materiały z zasobu ma zależeć nie tylko od stawki podstawowej i ilości zamawianych materiałów, ale także od tzw. współczynników korygujących. Ważną zmianą w cenniku jest także wprowadzenie opłat za korzystanie z sieci ASG-EUPOS. Ustawa wprowadza ponadto kary pieniężne za wykorzystanie materiałów z PZGiK niezgodnie z licencją. W przypadku, gdy petent nie zgadza się z kalkulacją opłaty dokonaną przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, nowelizacja przewiduje ponadto wydanie decyzji administracyjnej.

Projekt zakłada również bezpłatne udostępnienie danych z rejestrów granic i nazw geograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych, a także numerycznych modeli terenu o rozdzielczości powyżej 100 m. Nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych PZGiK w postaci elektronicznej będzie przysługiwał na cele: edukacyjne, badań naukowych oraz prac rozwojowych realizowanych przez uczelnie i jednostki naukowe, ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego wykonywane przez służby specjalne.

Przy okazji poprawiania przepisów o opłatach rząd zdecydował się również zmienić zapisy Pgik dotyczące m.in.: odpowiedzialności zawodowej geodetów, prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz ewidencji miejscowości ulic i adresów, uzgadniania dokumentacji projektowej (tzw. narad koordynacyjnych), kompetencji marszałków województw czy zgłaszania prac geodezyjnych.

AKTUALIZACJA
W ramach Komisji Infrastruktury projektem ustawy zajmie się podkomisja nadzwyczajna w składzie: Mirosław Pluta, Teresa Świło, Marian Cycoń, Andrzej Gut-Mostowy (PO), Anna Paluch, Michał Wojtkiewicz, Jerzy Szmit (PiS), Józef Racki (PSL) oraz Leszek Aleksandrzak (SLD). Posiedzenie podkomisji rozpoczęło się o godzinie 13:15.

Do godziny 18:00 posłowie doszli do zmiany 25. – to mniej więcej połowa ustawy, ale bez uwzględnienia cennika. Posiedzienie podkomisji ma zostać wznowione o godz. 19:30.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

oj te art i § TK uchyli przepis wykonawczy PG a nie zapis artykułu w PG który stanowi o odpłatności
  
Art 11. No moim zdaniem zmiana art. 11 nic nie zmieni. Przecież nie można świadczyć pracy nie płacąc podatków i składek, jakich uprawnień by osoba fizyczna nie miała. Mnie to irytuje brak jasno sprecyzowanego terminu kontroli, bo teraz to może i miesiąc trzeba będzie czekać. Z wytyczeniami też mi wszystko jedno, ludzie tylko szybciej podatek będą płacić.
  
cd do xyz ...tzn będzie udostepniany ale tylko w takich przypadkch gdzie można zgdonie z ustawą PGiK udostępnić nieodpłatnie.
  
Do xyz I tu się mylisz kolego! Nie będzie udostępniany!
  
Zatroskany... Trybunał Konstytucyjny w swojej łaskawości zdjął z organu, od dnia 12 lipca 2014, obowiązek naliczania opłat według "starej ustawy". Natomiast nie zdjął obowiązku udostępniania danych. Czyli dane mają być udostępniane bo jak nie to do sądu i organ będzie płacił za skutki odmowy.
  
 1 
Szanowny geodeto Przykład rodziców niepełnosprawnych dzieci, pokazał jak w Rzeczypospolitej należy załatwieć sprawy. Geodureń tylko wyciąnął wniosek z tej sytuacji.
  
tego już za wiele Podpis pod komentarzem mówi wszystko - zgadzam się z przyjętym pseudonimem - wpisu dokonał prawdziwy "geodureń"
    1 
 1 
No tego to już za wiele! Czy nie widzicie, jak zlewają wasz głos? Banderowcy na Ukrainie wzięli pałki i zrobili majdan, a może czas, aby geodeci wzięli tyczki/łopaty/piony/inne narzędzia łagodnej perswazji i zapukali do GGK albo jego zwierzchnika? Górnicy potrafią, rolnicy potrafią, a my nie?
    1 
 4 
Nowa lektura Czy zastanawialiście się co będzie jak nie zostanie wprowadzona zmiana PGiK. Obecnie obowiązująca ustawa przewiduje wprost, że udostępnienie wykonywane jest co do zasady odpłatnie. Organ ma więc obowiązek ustawowy naliczyć opłatę tylko jak przy braku przepisów określających algorytm jej obliczenia. Teoretycznie może się zdarzyć, że od połowy lipca materiały z PZGiK nie będą udostępniane. Odnośnie decyzji i naliczenia opłaty kiedy może zostać pobrana opłata po uprawomocnieniu decyzji ? (co do zasady 14 dni) Co za tym idzie wydanie dokumentów po wniesieniu opłaty ? A co w przypadku odwołania od decyzji ?. Rozumie, że to ma usprawnić prace i budować zaufanie do Państwa. Proponuje dobrze zapoznać się z samym załącznikiem do prawa geodezyjnego. Lektura załącznika uświadomiła mnie że geodezja to nauka "ścisła". Nie odnosząc się w ogóle do wysokości opłat zastanawiam się ?co Poeta co miał na myśli? tworząc ten ?thriller?. Myślę, że jesteśmy skazani na tą lekturę.
  
 3 
Twierzenie, że zmiana Art. 11 nie zmienia niczego to kpina. Oto propozycja GIG, jasna i czytelna : "..... oraz osoba fizyczna legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii, w przypadku wykonywania przez tę osobę czynności biegłego sądowego, mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego." Także proszę nie twierdzić, iż obecne brzmienie Art. 11 miało zapewnić możliwość wykonywania prac biegłym, zapewnia możliwość wykonywania prac bez prowadzenia działalności gospodarczej wszystkim, którzy posiadają stosowne uprawnienia np.: pracownikom starostw (PODGiK). Trzeba być ślepym aby nie widzieć o co tu chodzi, cała ustaw skończy ponownie w Trybunale, ale tym razem wniosek będzie dotyczył kilku, jeśli nie kilkunastu artykułów, zwłaszcza tych aktualnie nowelizowanych.
  
 3 
@Fil Jeśli chodziło o to "aby biegli sądowi nie musieli prowadzić działalności gospodarczej" to trzeba było dodać zapis wprost zamiast kombinować i interpretować. A może chodziło o coś jeszcze?
  
 3 
do x A jakie to ma znaczenie kim jest Fil i czy ty to wiesz na 100% czy 50 % ? Sam sie przedstaw jak ci taka popularność potrzebna.
  
@Fil Dlaczego Fil nie możesz się przedstawić jak człowiek i normalnie z ludźmi rozmawiać wysłuchując ich argumentów i przedstawiając swoje argumenty. Ponieważ już dosyć długo obserwuję to forum i potrafię czytać miedzy wierszami wiec z prawdopodobieństwem 100% wiem kim jesteś, ale nie jest moja rolą aby Cię przedstawiać.
  
 1 
Akurat zmiana art. 11 nie zmienia niczego w zakresie, o którym piszesz. Celem tej zmiany było to, by biegli sądowi nie musieli prowadzić działalności gospodarczej - tu był problem.
  
Fil-mam inne zdanie ale nie chce mi sie juz gadac(nie chodzi o Ciebie)-ta nowela rozklada firmy geodezyjne na łopatki -zwłaszcza małe firmy ...to jak RANCHO w tv1...szkoda tylko ze to nasze zycie jest
  
Realisto, raz jeszcze - obecny przepis art. 11 PGiK w zakresie dot. jednostek organizacyjnych jest znacznie szerszy. Linki nie są potrzebne.
  
obcina te linki http://gig.org.pl/pobierz.php?mod=aktualnosci
  
ponownie link http://gig.org.pl/pobierz.php?mod=aktualnosci
  
Fil-poczytaj http://gig.org.pl/pobierz.php?mod=aktualnosci
  
Realisto, teraz też może. Zgodnie z art. 11 PGiK.
  
Fil..no wlasnie a teraz ma byc wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być przedsiębiorca, państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zwana dalej ?jednostką organizacyjną?, jeżeli prowadzenie takiej działalności wynika z jej statutu lub zakresu działania, ustalonego przez organ, który utworzył tę jednostkę, oraz osoba fizyczna legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii?. ....hehe-dobre sobie
  
już art. 40 Nieaktualne informacje - już zaczęli art. 40 - na twitterze na bieżąco
  
prawo z poprzedniego systemu Pospieszna nowelizacja prawa z uprzedniego systemu niczego do końca nie załatwi.Obecnie z publicznych pieniędzy wydawane są olbrzymie sumy na administrację geodezyjną, a tworzone bazy nie są wykorzystywane wprost przez inwestorów lub właścicieli. Geodeci wykonują prace na prywatne zlecenia, ale muszą przekazywać wyniki tych prac administracji i płacić za to przekazanie. Administracja nie daje żadnej gwarancji nikomu. Taki stan wymaga zmian systemowych, a nie tworzenie nowych stanowisk administracyjnych.
  
 2 
Realisto, a co powiesz o obecnie obowiązującym art. 11: "Art. 11. Prace geodezyjne i kartograficzne wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac."
  
art,11 to NIEPOROZUMIENIE -to jakies jaja są ...taniec upiorów...jak mozna powracac do komuny.....bo niby czym innym bedzie teraz "konkurencja" pomiedzy firmami ktore placą podatki tym ktorzy z tych podatków dostaja dotacje??!!! czysta paranoja i kabaret !!
  
 1 
art.12 też przeszedł...
  
pracują Jak widać w internecie podkomisja pracuje - ciekawe co wypracuje :) a na twitterze gugik donosi, że na podkomisji art. 11 przeszedł. Teraz art. 12
  
Kolejny gniot do kolekcji, brak słów.
    1 
 7 
MOGĘ BYĆ FRUSTRATEM I IDEALISTĄ ALE NIE ODPUSZCZĘ. Koleżanko, ja pracuje w geodezji od 1969 r. i zawsze sobie dawałem radę. Były czasy dużo gorsze niż teraz, ale to był PRL. Dzisiaj mamy demokrację a przez to większe możliwości oddziaływania na otaczającą nas rzeczywistość. Cztery lata temu prym wiodła tylko jedna organizacja pozarządowa w geodezji i kartografii. Dzisiaj organizacji jest trochę więcej ale co jeszcze istotniejsze świadomość w naszej społeczności nieustająco się zmienia. Już tylko jednostki nie wieżą, że w naszym zawodzie może być normalnie i że PRL w geodezji się skończył. Serdecznie droga Zyto dziękuję za troskę, i pozwól że odpłacę Ci również troską, bo przy takim nastawieniu, że równego traktowania nigdy nie było i nie będzie, to pozostaje chyba tylko... Prozac? ;) Pozdrawiam i więcej ufności oraz pogody ducha życzę!
    2 
 8 
takie_tam Nie... no...kolega Piszczek ma chyba jakieś problemy emocjonalne. To Ty jeszcze nie wiesz, że równego traktowania nigdy nie było i nie będzie?! Jesteś niepoprawnym idealistą albo.....frustratem. Zacznij myśleć jak sobie poradzisz w nowej rzeczywistośc geodezyjnej, bo od niej nie uciekniesz - jeśli w ogóle wykonujesz ten zawód.
    12 
 2 
WŁAŚNIE CHODZI O TO ŻE REALIZUJE PARTYKULARNE INTERESY Ustawa jest dowodem na lobbistyczne traktowanie podmiotów których dotyczy. Przecież dla nikogo nie może być tajemnicą, że zwolnienie z przekazywania do Państwowego Zasobu danych z nalotów, ortofotomap itp. z uwagi na zlecającego jest nierównym traktowaniem podmiotów i musi się znaleźć co najmniej w TK. A może i inne służby powinny zbadać czyje interesy są chronione. To samo dotyczy zwolnienie z obowiązku zgłaszania tych w/w prac. Dalej, dopuszczenie do wykonywania prac gik przez podmioty państwowe i samorządu terytorialnego, to co to jest jak nie załatwianie partykularnych interesów niektórych środowisk? A zwolnienie z kontroli/weryfikacji przez niezależne służby, prac przed włączeniem do PZGiK zleconych przez Administrację GiK, to nie jest obrona partykularnych interesów określonych służb publicznych? I ktoś wobec takich faktów śmie jeszcze imputować krytykom ustawy partykularne interesy? Nie @geodeto, my chcemy tylko równego traktowania. Czy to nie jest możliwe w naszym Państwie?
    2 
 13 
OD ZMIANY OPŁAT SĄ WAŻNIEJSZE SPRAWY W TEJ USTWIE I to one są złe. Wprowadzono systemową zmianę dotyczącą kto będzie oceniał i orzekał przewinienia zawodowe w geodezji i kartografii, zawodów zaufania publicznego. I w tym kontekście jest to zła ustaw, i musi wylądować przed Trybunałem Konstytucyjnym. W związku z czym mówienie o czyichś interesach to dawanie świadectwa nie zrozumienia proponowanych zmian. Ustaw spowoduje zwiększenie kosztów publicznych na utrzymanie dodatkowych kadr urzędniczych w Urzędach Wojewódzkich i GGK. Czyli budżet państwa będzie musiał pokryć dodatkowe wydatki. A w przypadku stworzenia Samorządu Zawodowego tego typu wydatki musiałyby być pokrywane ze składek członków samorządu. Dokument obliczenia opłaty zamiast decyzji jest również niezgodny z konstytucją. A przy tym nieuzasadniony jeśli i tak przewiduje się decyzje. Zasada, wniesienie wpierw opłaty przed wydaniem danych, przy braku możliwości oceny ich jakości, to również musi się znaleźć w TK. I co najważniejsze znajdzie się. A to nie wszystko...
    1 
 9 
'Żaden dobry uczynek nie ujdzie na sucho' - to taka refleksja.
  
 2 
Do krzywdzicieli Geodezja skrzywdzona ? Być może -tylko jeśli tak to sami ją krzywdzimy - my geodeci. Niepotrzebnymi kłótniami ciągnięciem każdy w swoją stronę, próbą załatwiania swoich interesów, negowaniem wszystkich i wszystkiego, brakiem umiejętności rozmawiania, dyskusji, brakiem widzenia czegoś więcej niż czubek własnego nosa itd., itd., itd.
    2 
 8 
do geodety Gratuluję satyry!
    1 
 6 
go geodety Mam nadzieję, że przepadnie ten projekt. Tylko szkodę wprowadzi w już i tak skrzywdzoną geodezję.
    2 
 8 
żałosne, geodeto daj spokój, nie ośmieszaj się do reszty
    1 
 8 
Jest dobrze Brawo ! Namawiam do wspierania tego projektu. Jest po prostu dobry, chociaż co oczywiste nie idealny a to, że nie realizuje takich czy innych partykularnych interesów to chyba zaleta ?
    11 
 2 



zobacz też:

I czytanie Pgik: głosowanie odłożone, posłowie pytają o ekspresowe tempo

Z powodu złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość wniosku o odrzucenie...

Prawo geodezyjne w drodze do Sejmu

Na dzisiejszym posiedzeniu (29 kwietnia) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i...

Dyskusję czas zacząć

Jako redakcja GEODETY chcemy uprzedzić standardowy sposób opracowywania aktów prawnych, czyli przygotowanie projektu przez...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
wieże mostu wiszącego Akashi Kaikyo w Japonii mają 282 m wysokości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1913
W Wiedniu odbył się I Międzynarodowy Kongres Fotogrametryczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2