Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-04-30 | Geodezja, Prawo, Instytucje

MAC odpowiada PTG na uwagi do nowelizacji

Resort administracji i cyfryzacji nie zgadza się z uwagami Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego zgłoszonymi do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego – wynika z odpowiedzi opublikowanej na stronie MAC.


Ilustracja: MAC odpowiada PTG na uwagi do nowelizacji

Polskie Towarzystwo Geodezyjne wniosło m.in. o zmianę przepisów pozwalających „jednostkom organizacyjnym” wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych. Zdaniem PTG zapis ten jest niezgodny nie tylko z innymi ustawami, ale i konstytucją, bo pozwala urzędom realizować zadania firm komercyjnych.

MAC nie zgadza się z tą propozycją. W uzasadnieniu tłumaczy, że jednostki organizacyjne jako podmioty uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych są wymienione także w obecnej wersji Pgik.

Druga uwaga dotyczy wyłączenia z obowiązkowej kontroli w ODGiK prac geodezyjnych wykonywanych na zlecenie organów służby geodezyjnej i kartograficznej. W ocenie PTG narusza to konstytucyjną zasadę równego traktowania. Zdaniem Towarzystwa najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie kontroli.
MAC nie zgadza z argumentem niekonstytucyjności tych przepisów. W ocenie resortu prace zamawiane przez organy SGiK również będą kontrolowane, tyle że w trybie przewidzianym umową z wykonawcą.

Organizacja wniosła także o zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności zawodowej. W ocenie PTG albo muszą one lepiej precyzować, kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, albo do czasu powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów nie powinno się zmieniać Pgik w tym zakresie.
Także z tymi argumentami nie zgadza się MAC. Zdaniem resortu proponowane przepisy są spójne systemowo i nie pozostawiają wątpliwości, kto i za jakie zachowanie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

PTG zwróciło się także do MAC o wyjaśnienie wyliczeń kosztów wejścia w życie nowelizacji, które wymieniono w art. 15 nowelizacji. Resort odpowiedział, że takie wyjaśnienia można znaleźć w ocenie skutków regulacji.

Uwagi PTG do Pgik
Odpowiedź MAC

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Czyli należy kontrolować. Zatem nie można przyjąć za słuszne stanowiska PTG.
    2 
 2 
tak ale tylko do momentu odbioru - potem prawnie odpowiada ten kto go przyjął według zatwierdzonych warunków technicznych. Oczywiście po coś jest gwarancja jeśli chodzi o wady ukryte - podkreślę słowo ukryte. Miłego weekendu.
    2 
 2 
Za produkt odpowiada jego wykonawca, który zobowiązał się w umowie do jego wykonania - według określonych reguł. Produkt powinien być dobry i faktycznie nie byłoby wówczas potrzeby jego kontrolowania. Takie chyba nawet były propozycje nawet na tym portalu.
    1 
 4 
Fil za produkt odpowiada ten kto go zamawia (warunki techniczne) i ten kto go przyjmuje. Zamówienia są chyba GUGiK i w komisjach siedzą ludzie z GUGiK. Możesz powtórzyć swoją tezę o odpowiedzialności za zamówiony produkt ?
    2 
 2 
To, że starosta zaniedbuje swoje obowiązki, to wina starosty czy przepisów?
    1 
 4 
Fil, masz rację starosta będzie miał złe bazy danych, ale potem skrupulatnie będzie pilnował, żeby inni geodeci te złe bazy poprawili, już nie na koszt starosty....Ten cały system jest chory...
    2 
 2 
Twój zleceniodawca dokonuje kontroli - w swoim zakresie i ewentualnie może Ci nie zapłacić za opracowanie. Ale ten zleceniodawca nie jest organem, który prowadzi bazy danych, z których ma udostępniać dane i który odpowiada za jakość tych danych. Starosta ma dokonać kontroli danych, które za chwilę mają znaleźć się w bazie danych raz, ale porządnie - w komisji powinni znaleźć się kompetentni ludzie. A jak tego nie dopilnuje, to sobie sam strzeli w stopę i będzie miał złe dane w bazach.
    1 
 5 
Ja też mam umowę ze zleceniodawcą. To jeśli wpiszemy do niej że dokonuje on kontroli odbieranej pracy to potem ośrodek też już nie powinien wykonywać swojej. Przecież kontrola została wykonana - "w trybie przewidzianym umową". Bo podobno w Konstytucji wszyscy są równi. Mamy już w geodezji prawo państwowe i prawo powiatowe, będziemy mieli materiały archiwalne w kategorii jakość standaryzowana i jakość umowna.
    2 
 3 
spójne przepisy, buahahha spójne na "czerwono"
    2 
 3 
łysek z pokładu Idy
    3 
 3 
W której książce to opisano?
    2 
 1 
Cóż, tak wygląda książkowy przykład kopania się z koniem...
    2 
 3 
Zatem, jeżeli służba centralna zleci projekt np. punktów granicznych z realizacją w powiatach i ta służba będzie miała parcie na odbiór i go odbierze, to powiatowym ośrodkom nie zostanie nic innego jak wyniki tych prac w ciemno konsumować bez względu na potencjalne nieprawidłowości? Wg mnie nie taka jest idea samorządów. Druga rzecz, że skoro wyselekcjonowane zbiory danych prowadzą starostowie, to i kontrola w ich zakresie powinna leżeć po stronie starostów. Przykładem jest PRG, który w centrali odebrano a w powiecie nie nadaje się do przyjęcia.
    2 
 8 
i tak właśnie kończą się konsultacje. Są równi i równiejsi...
    2 
 3 



zobacz też:

Prawo geodezyjne w drodze do Sejmu

Na dzisiejszym posiedzeniu (29 kwietnia) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i...

Dyskusję czas zacząć

Jako redakcja GEODETY chcemy uprzedzić standardowy sposób opracowywania aktów prawnych, czyli przygotowanie projektu przez...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
do 1884 r. przyspieszenie siły ciężkości pomierzono tylko w 122 punktach globu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bolesław Wolny (1935-2018)

Bolesław Wolny (1935-2018)
Nestor szczecińskiej geodezji, wieloletni pracownik administracji geodezyjnej na Pomorzu Zachodnim. Pełnił m.in. funkcję kierownika Delegatury GUGiK w Szczecinie, głównego geodety województwa czy kierownika Oddziału Nadzoru Geodezyjnego i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1819
Francuz Pierre Charles François Dupin (1784-1873), wykładowca geometrii, wykonał prawdopodobnie jako pierwszy kartogram. Mapa przedstawiała stopień analfabetyzmu we Francji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2