Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-03-12 | Geodezja, Prawo, Instytucje

GGK o odpowiedzialności zawodowej administracji

W liście do Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski podziela krytyczne uwagi tej organizacji dotyczące uregulowania w Prawie geodezyjnym i kartograficznym kwestii „samodzielnego wykonywania funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii”.


Ilustracja: GGK o odpowiedzialności zawodowej administracji

Przypomnijmy, że PTG zwróciło uwagę na ten problem, wysyłając pod koniec zeszłego roku pismo do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W ocenie Towarzystwa, studiując Pgik, trudno stwierdzić, czy samodzielne funkcje oprócz wykonawstwa pełnią również urzędnicy, np. osoby kontrolujące roboty geodezyjne, geodeci powiatowi, kierownicy ODGiK-ów czy wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to teoretycznie urzędnicy ci powinni podlegać odpowiedzialności zawodowej. Problem w tym, że obecnie zdają się całkowicie pozostawać poza prawem – pisało PTG do MAC.

– Główny Urząd Geodezji i Kartografii podziela krytyczne uwagi zawarte w tym piśmie (…) oraz widzi potrzebę podjęcia działań legislacyjnych w celu uregulowania kwestii uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w sposób wolny od wskazanych mankamentów. Przedmiotowe wypowiedzi traktuję jako rozpoczęcie dyskusji środowiskowej w tej sprawie – pisze do PTG Kazimierz Bujakowski.

Jednocześnie zauważa, że obecnie tworzona nowelizacja Pgik nie przewiduje zmiany kwestionowanych przepisów (czyli art. 42 i 43). Ponadto zdaniem GGK osoby na stanowiskach urzędniczych wymienionych w liście Towarzystwa do MAC w obecnym stanie prawnym nie pełnią samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii.

W komentarzu do listu Kazimierza Bujakowskiego Polskie Towarzystwo Geodezyjne ocenia, że nie ma już czasu na kompleksowe uregulowanie tej problematyki przy okazji najbliższej nowelizacji Pgik (powinna wejść w życie do 12 lipca br.). Skoro jednak sam GGK dostrzega mankamenty tych przepisów, to należy je już teraz tymczasowo wykreślić z ustawy. – Nie możemy zgodzić się ze stanem, że swoimi uprawnieniami zawodowymi w pełnym zakresie odpowiada geodeta kierujący lub nadzorujący wykonywane prace geodezyjne, podczas gdy takimi samymi uprawnieniami w żaden sposób „nie ryzykuje” ani osoba kontrolująca dokumentację techniczną wnioskowaną o przyjęcie do zasobu, ani jakikolwiek urzędnik sprawujący nad tymi czynnościami merytoryczny nadzór – podsumowuje PTG.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Rzeczoznawca to jeden z wielu innych bytów wirtualnych... W piśmie do Ministra zamieściliśmy naszą krótką analizę, z której wynika, że za wyjątkiem geodetów - wykonawców, wszystkie inne byty wymienione w art.42 ust.2 ustawy (a więc także i rzeczoznawcy) to byty w praktyce nie występujace... Jedynym zatem "chłopcem do bicia", co potwierdził GGK, jest w obowiązującym stanie prawnym właśnie geodeta - wykonawca... Zapraszam na stronę internetową PTG, gdzie dostępny jest cały tekst naszego wystąpienia.
  
 1 
czy PTG pytało przy okazji, jakie są znane przykłady zastosowania art.42 ust. 2 pkt. 2 ustawy PGK, bo wypisz wymaluj, inspektorzy pełnią dla starostów funkcje podobno fachowego orzekania o jakości dokumentacji przyjmowanej do zasobu. Są do tego wynajęci lub zatrudnieniu, bo podobno znają się na rzeczy, czyli inaczej mówiąc, są rzeczoznawcami. Czy wprost zapytano w taki sposób? Proszę zwrócić uwagę, że rzeczoznawstwo wg tego przepisu ma się ograniczać wyłącznie do kwestii dokumentacji przyjmowanej do zasobu, a nie np. do oceny prawidłowości wytyczenia obiektu itd. Ja również kwestionowałem niezasadne uwagi do operatu, skończyło się w WSA. Sprawę wygrałem, nikt ze starostwa nie pokwapił się na rozprawę, mocni w gębie tylko w ośrodku. I co z tego? Zwrócono mi 200 zł kosztów sądowych z pieniędzy podatników, dla niekompetentnego inspektora żadnych konsekwencji, absolutnie żadnych, dalej nakleja żółte karteczki z bzdurnymi uwagami, nawet nie umie albo nie ma odwagi napisać protokołu z podaniem prawnych podstaw żądań
  
 1 
uprawnienia czy zatrudnienie ? Wyjaśnienia GGK mówią w zasadzie o nierównym traktowaniu pracowników. Geodeta uprawniony zatrudniony na podstawie umowy o pracę z admininistracją rządową lub samorządową nie podlega odpowiedzialności zawodowej. Geodeta uprawniony zatrudniony w prywatnej firmie na podstawie umowy o pracę podlega odpowiedzialności zawodowej. A jeżeli geodeta uprawniony prowadzący działalność gospodarczą modernizuje ewidencję gruntów na podstawie umowy cywilnej z administracją to podlega odpowiedzialności zawodowej czy nie? A jeżeli kontrolę opracowań geodezyjnych wykonuje osoba na podstawie umowy cywilnej (sa takie przypadki) to podlega takiej odpowiedzialności czy nie podlega?
  
 2 
no cóż Dawno nie słyszałem komentarza, że za wymaganie bzdur przez inspektorów kontroli, odpowiedzialni są wykonawcy, bo reprezentują niski poziom. Nie pomieszało Ci się kolego ppp coś w głowie? Może przydałoby się trochę samokrytyki? Jako urzędnicy administracji publicznej jesteście całkowicie bezkarni. Zbyt wielu to wykorzystuje. Wiesz ile razy odwoływałem się do WINGiK w sprawie nieprzyjętego operatu? Uwag było całkiem sporo ale we wszystkich moich odwołaniach WINGiK nie przyznał racji żadnemu z zarzutów przedstawionych w protokołach kontroli. Wiesz jak wygląda przyjęcie operatu po odwołaniu się? Może wiesz. A jak inni nie wiedzą to powiem, że za jakiś czas miałem takie same nieuzasadnione uwagi w kolejnych składanych operatach. Tak zwana "niekończąca się opowieść". W sumie, to gadać mi się nie chce na temat pewnych patologii. A Wy koledzy uprawnieni w administracji geodezyjnej powinniście się cieszyć. Bo macie wyraźnie przyzwolenie od GGK na funkcjonowanie "prawa powiatowego".
    1 
 3 
Lubię PTG, ale zapomina że istotą kontroli operatu przyjmowanego do pzgik jest kontrola formalno-prawna (terminy, pieczątki, kompletność, zgodność dokumentacji z paragrafami), a że w znaczącej liczbie operatów są braki... cóż... z drugiej strony wiem, że wielu moich kolegów "odlatuje" jako inspektorzy kontroli i wymaga bzdur, ale to swiadczy o niskim poziomie geodetów/wykonawców, którzy nie potrafią się obronić i wingików, którzy nie mogą nic im zrobić.
    1 
 3 
. jest jak jest, lepiej nie bydzie
  



zobacz też:

GUGiK przymierza się do zmian w standardach

Kontrowersyjne rozporządzenie o standardach wykonywania pomiarów geodezyjnych obowiązuje już dwa lata. W...

PTG pyta MAC o odpowiedzialność zawodową administracji

Z uwagi na niejasność obowiązujących przepisów Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwróciło się...

Prawo geodezyjne znów pod lupą rzecznika praw obywatelskich

Jak informuje Polskie Towarzystwo Geodezyjne, rzecznik praw obywatelskich Irena...

Co podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego? PTG o kontrowersyjnym wyroku NSA

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego nieprzyjęcie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
największe księżyce Jowisza to: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Witold Senisson (1919-2002)

Witold  Senisson  (1919-2002)
Urodził się 12 czerwca 1919 roku w Krakowie. Absolwent Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie (1938 r.). W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy; brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli niemieckiej (z której wkrótce uciekł). W 1941...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1080
Ukazały się tablice Toledańskie - tablice astronomiczne opracowane przez uczonych hiszpańskich i arabskich zawierające m.in. tabele z formułami, za pomocą których można było wyznaczyć położenie planet na nieboskłonie w dowolnym dniu. W wiekach...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama