|2014-01-03|
Geodezja, Prawo, Instytucje
PTG pyta MAC o odpowiedzialność zawodową administracji
Z uwagi na niejasność obowiązujących przepisów Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwróciło się do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z prośbą o wyjaśnienie, kto konkretnie wykonuje „samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii”.
Teoretycznie odpowiedzią na to pytanie powinien być art. 42 ust. 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zgodnie z nim przez wykonywanie samodzielnych funkcji rozumie się: 1. kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, podlegającymi zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, oraz sprawowanie nad nimi bezpośredniego nadzoru; 2. wykonywanie czynności rzeczoznawcy z zakresu prac geodezyjnych i kartograficznych, podlegających zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego; 3. pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii; 4. wykonywanie czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczaniem nieruchomości; 5. wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.
Problem w tym, że – w ocenie PTG – tylko pierwszy punkt tej regulacji jest precyzyjny i zrozumiały. Studiując pozostałe, trudno stwierdzić, czy takie funkcje mogą pełnić np.: 1. osoby dokonujące czynności kontroli, o których mowa w §9 ust.3 rozporządzenia w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz; 2. geodeci powiatowi; 3. wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego; 4. geodeci gminni, a w razie ich braku osoby wyznaczone przez organ do prowadzenia postępowań administracyjnych w przedmiocie rozgraniczania nieruchomości; 5. kierownicy ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
Towarzystwo zwróciło się więc na piśmie do MAC, by wyjaśniło te wątpliwości. Dlaczego to takie ważne? Jak tłumaczy PTG, jeśli wyżej wymienione osoby faktycznie pełnią samodzielne funkcje, to teoretycznie powinny podlegać odpowiedzialności zawodowej. Problem w tym, że obecnie „zdają się całkowicie pozostawać poza prawem”. Jeśli zaś – w ocenie MAC – nie pełnią one samodzielnych funkcji, to zdaniem PTG należy rozważyć dodanie do projektowanej nowelizacji Pgik przepisów, które regulowałyby odpowiedzialność zawodową administracji i nadzoru geodezyjnego.
List PTG do MAC
JK
|