Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-11-18| Geodezja, Prawo, Kataster

Co podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego? PTG o kontrowersyjnym wyroku NSA

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego nieprzyjęcie dokumentacji kartograficznej do PZGiK nie mieści się w kategorii spraw podlegających odwołaniu do sądu administracyjnego. Ten kontrowersyjny wyrok przeanalizowało Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


Co podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego? PTG o kontrowersyjnym wyroku NSA

Przypomnijmy, że swoją decyzją NSA podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (o którym pisaliśmy na Geoforum.pl), i tym samym oddalił skargę kasacyjną. Stwierdził w nim, że pismo dotyczące skargi na decyzję starosty nie może być uznane za akt podlegający rozpoznaniu przez sąd administracyjny. Sędziowie swoją decyzję uzasadnili innymi orzeczeniami NSA.

Polskie Towarzystwo Geodezyjne, po dokonaniu analizy uzasadnienia orzeczenia NSA, a także postanowienia WSA w Krakowie, doszło do wniosku, że „zaskarżeniu do WSA podlega czynność odmowy przyjęcia dokumentacji do zasobu, wynikającą z daty sporządzenia protokołu kontroli, a nie odpowiedź organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.”

Jak tłumaczy dalej PTG, w omawianej sprawie zarówno WSA, jak i NSA wprost i jednoznacznie wskazują, że jest to „czynność starosty (…) w przedmiocie odmowy włączenia dokumentacji technicznej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w sprawie o podział nieruchomości”. I byłoby wszystko w porządku, gdyby nie… daty. Okazuje się bowiem, że 12 czerwca 2012 r. starosta nie dokonał czynności materialno-technicznej polegającej na wydaniu odmowy przyjęcia dokumentacji geodezyjnej do PZGiK, ale odpowiedział na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Czynność polegająca na „odmowie” dokonana została natomiast 24 maja 2012 r., udokumentowana w protokole kontroli tej dokumentacji. Błędem geodety było zatem, że w skardze do WSA, zamiast zaskarżyć czynność z 24 maja (albo nie wskazywać w ogóle daty tej czynności), zaskarżył czynność z 12 czerwca.

Podchodząc do problemu w sposób całkowicie sformalizowany – pisze PTG – skarga geodety faktycznie podlegała odrzuceniu. Ale dlaczego sąd wprost w uzasadnieniu nie wskazał, na czym polegał błąd skarżącego, tj. że przeszkodą w rozparzeniu sprawy było zaskarżenie odpowiedzi organu wezwanego do usunięcia prawa, podczas gdy powinna to być czynność z dnia sporządzenia protokołu kontroli? – pyta PTG.

Towarzystwo krytycznie odnosi się ponadto do uzasadnienia wyroku NSA, w którym wskazano na rzekomo analogiczne decyzje sądów administracyjnych. Ale zdaniem PTG dotyczą one zupełnie innych spraw, gdzie zaskarżeniu podlegały pisma wojewódzkich inspektorów nadzoru w odpowiedzi na złożone wnioski o zbadanie zasadności odmowy. Istotną różnicą, a mającą kluczowe znaczenie, jest to, że skarżący wyczerpał przysługujące środki odwoławcze przed skierowaniem skargi do sądu: środkiem tym było wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa. Kwestia ta została już przecież całkowicie wyjaśniona w licznych orzeczeniach innych sądów wojewódzkich, jak też i w innych orzeczeniach NSA – podkreśla PTG.

Towarzystwo przypomina jednocześnie, że wiele sądów administracyjnych stwierdziło już wcześniej, że odmowa przyjęcia operatu do zasobu jest czynnością materialno-techniczną która, po wezwaniu starosty do usunięcia naruszenia prawa, podlega rozpatrzeniu przez sądy administracyjne. – Przedstawiona sprawa dowodzi, co można wywnioskować z treści chybionej argumentacji użytej w uzasadnieniach wydanych orzeczeń, że nie została ona zbadana i rozpatrzona w sposób należyty, a sentencje tych wyroków wydają się być trafne jedynie przez przypadek – podsumowuje swój komentarz PTG.

Pełny komentarz PTG
Treść orzeczenia NSA

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama