Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-02-12 | GNSS, Prawo

Jak zakładać osnowę GPS-em?

W jaki sposób zakładać pomiarową osnowę sytuacyjną z wykorzystaniem ASG-EUPOS? Swoje stanowisko w tej sprawie główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski przedstawił lubuskiemu WINGiK-owi.


Ilustracja: Jak zakładać osnowę GPS-em?

W liście czytamy m.in., że:
1) Zalecenia techniczne pt. „Pomiary satelitarne GNSS oparte na systemie stacji referencyjnych ASG-EUPOS” nie mogą być uważane za obowiązujący standard techniczny. W przypadku wystąpienia sprzeczności między tymi zaleceniami a przepisami rozporządzenia ws. standardów… należy stosować przepisy rozporządzenia.
2) Dwukrotne, niezależne wykonanie pomiarów RTK/RTN w oparciu o system ASG-EUPOS zapewnia wyznaczenie punktów sytuacyjnej pomiarowej osnowy geodezyjnej z dokładnością określoną w § 16 ust. 2 rozporządzenia ws. standardów… .
3) Zakładanie punktów (sieci) pomiarowej osnowy sytuacyjnej dopuszczalne jest w przypadku stosowania techniki RTN, a w przypadku stosowania techniki RTK tylko wtedy, gdy nawiązanie jest realizowane do co najmniej dwóch różnych stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS i sieć wyrównana jest metodą najmniejszych kwadratów.
4) Nie należy wymagać od wykonawców prac geodezyjnych wykonywania pomiaru kontrolnego na punktach osnowy geodezyjnej w trakcie każdej inicjalizacji odbiornika GNSS, a jedynie wykonania takiego pomiaru w dniu wykonywania pomiarów na punktach wyznaczanych.

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Raport z Pomiaru Czyli teraz geodeta wykona pomiar osnowy sytuacyjnej do pojedynczej stacji, (bo mu akurat warunki pozwalają) a w raporcie pokaże że jest to pomiar do VRSa.
    1 
coraz więcej bubli RTK/RTN Czwarty punkt? To znaczy, że nie częściej niż raz na dzień. To z grubsza zgadzałoby się z "wyjaśnieniami", gdzie sesją dla RTK/RTN nazwany był jeden dzień. Czyli włączam odbiornik, mierzę dwa punkty kontrolne, wyłączam, pakuję sprzęt do samochodu i jadę na obiekt uważając, żeby nie przekroczyć magicznych 5 kilometrów. Coś mi się wydaje, że jak mówił Tygrysek, poszło to nie tędy drogą.
    2 
 3 
Wielopunktowe nawiązanie VRS Tylko niestety GGK się myli na temat tego, że w trybie VRS niby odbiornik dostaje dane z kilku stacji i je sobie wyrównuje. Odbiornik dostaje tylko dane z VRS i względem niego liczy wektor (jeden względem jednego punktu). Czyli po prostu trzeba wykonać pomiar przy dwóch różnych inicjacjach - wtedy mamy dwie bazy, czyli wielopunktowe nawiązanie.
  
 8 
dobry kierunek czy nie można było zapisać tego w rozporządzeniu ws standardów technicznych? Brakuje jeszcze zapisu o konieczności spełnienia kilku warunków ściśle technicznych niezbędnych do uzyskania prawidłowych wyników pomiarów GNSS. Brakuje jednoznacznego określenia elementów raportu z pomiaru. Ale rozumiem, że tego w pytaniach wingik-a nie było. Dobre i to. Może będzie mniej dyskusji w ośrodkach. I tym razem stanowisko podpisane przez GGK, a nie wędrujące po internecie wieści.
  
 1 



zobacz też:

GGK o tym, kto może wykonywać prace geodezyjne

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski ustosunkował się do propozycji Geodezyjnej Izby...

GGK o prywatnych stacjach referencyjnych

Na prośbę wielkopolskiej Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej główny geodeta kraju Kazimierz...

Jak powinien wyglądać nowy identyfikator materiałów w PZGiK?

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano stanowisko głównego...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1919-37 w ramach reformy rolnej scalono obszar o powierzchni 4,993 mln hektarów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Rühle (1905-1988)

Edward  Rühle  (1905-1988)
Urodził się 2 września 1905 roku w Warszawie w rodzinie rymarza. W czasie I wojny światowej wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji (Ural). Po powrocie do kraju ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a w 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1908
Elmer Ambrosse Sperry (1860-1930) wynalazł żyrokompas - urządzenie wskazujące kierunek północy geograficznej, niezależnie od deklinacji magnetycznej i pola magnetycznego statku. Wynalazek został zaadaptowany w 1911 r. przez US Navy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2