Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-12| GNSS, Prawo

Jak zakładać osnowę GPS-em?

W jaki sposób zakładać pomiarową osnowę sytuacyjną z wykorzystaniem ASG-EUPOS? Swoje stanowisko w tej sprawie główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski przedstawił lubuskiemu WINGiK-owi.


Jak zakładać osnowę GPS-em?

W liście czytamy m.in., że:
1) Zalecenia techniczne pt. „Pomiary satelitarne GNSS oparte na systemie stacji referencyjnych ASG-EUPOS” nie mogą być uważane za obowiązujący standard techniczny. W przypadku wystąpienia sprzeczności między tymi zaleceniami a przepisami rozporządzenia ws. standardów… należy stosować przepisy rozporządzenia.
2) Dwukrotne, niezależne wykonanie pomiarów RTK/RTN w oparciu o system ASG-EUPOS zapewnia wyznaczenie punktów sytuacyjnej pomiarowej osnowy geodezyjnej z dokładnością określoną w § 16 ust. 2 rozporządzenia ws. standardów… .
3) Zakładanie punktów (sieci) pomiarowej osnowy sytuacyjnej dopuszczalne jest w przypadku stosowania techniki RTN, a w przypadku stosowania techniki RTK tylko wtedy, gdy nawiązanie jest realizowane do co najmniej dwóch różnych stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS i sieć wyrównana jest metodą najmniejszych kwadratów.
4) Nie należy wymagać od wykonawców prac geodezyjnych wykonywania pomiaru kontrolnego na punktach osnowy geodezyjnej w trakcie każdej inicjalizacji odbiornika GNSS, a jedynie wykonania takiego pomiaru w dniu wykonywania pomiarów na punktach wyznaczanych.

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS