Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-01-21 | Geodezja, Prawo

GGK o tym, kto może wykonywać prace geodezyjne

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski ustosunkował się do propozycji Geodezyjnej Izby Gospodarczej, by w Prawie geodezyjnym i kartograficznym doprecyzować, kto może, a kto nie, wykonywać prace geodezyjne i kartograficzne.


Ilustracja: GGK o tym, kto może wykonywać prace geodezyjne
Przypomnijmy, że GIG ma pretensje przede wszystkim do propozycji nowego brzmienia art. 11 Pgik. Zgodnie z tym przepisem prace geodezyjne będą mogły być realizowane przez:
1) przedsiębiorcę; lub
2) państwową lub samorządową jednostkę organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, zwaną dalej „jednostką organizacyjną”, jeżeli prowadzenie takiej działalności wynika z jej statutu lub zakresu działania, ustalonego przez organ, który utworzył tę jednostkę; lub
3) osobę fizyczną legitymującą się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji.

Zdaniem członków Izby powyższe zapisy dopuszczają do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych zbyt szeroki krąg podmiotów, co rodzi ryzyko, że roboty realizowane dotychczas przez przedsiębiorców geodezyjnych będą przejmowane przez firmy niezwiązane z geodezją oraz państwowe lub samorządowe jednostki organizacyjne.

W odpowiedzi GGK podkreśla, że kontestowane przez GIG brzmienie art. 11 jest wynikiem długotrwałych konsultacji i uzgodnień oraz analiz GUGiK, które potwierdziły słuszny kierunek proponowanych zmian. „W szczególności stanowisko ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej (…) utwierdziło autorów projektu w opinii, iż brak jest racjonalnych przesłanek do zawężania form organizacyjnych podmiotów, które są uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych” – podkreśla Kazimierz Bujakowski.

GGK przypomina jednocześnie, że zgodnie z definicjami pracy geodezyjnej i pracy kartograficznej do ich wykonywania upoważnione są „w pierwszym rzędzie” osoby fizyczne, którym nadano stosowne uprawnienia. Zwraca ponadto uwagę na zapis w projektowanej nowelizacji Pgik, który mówi, że w przypadku prac geodezyjnych podlegających zgłoszeniu, a wykonywanych przez osoby bez stosownych uprawnień zawodowych, należy wyznaczyć kierownika takiej roboty, który te uprawnienia będzie posiadał.

Odpowiedź GGK

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Zaufanie do geodety..... Zawód zaufania publicznego?.... Chyba próbujemy zaklinać rzeczywistość...Może tak zapytać "publiczność", czy ma zaufanie do geodety, czy geodezji jako takiej....Pewnie wielu z nas by się mocno zdziwiło....
    2 
 2 
art. 11 Działania GUGiK nie od dzisiaj są bardzo kontrowersyjne np. w stosunku do przedsiębiorców geodezyjnych. To co się nam proponuje jako nowe prawo geodezyjne skłania mnie tylko do tego, iż przepis ten należy napisać od nowa. Cerowanie starej skarpety niewiele w tym przypadku da. Szczególnie jak w jego trakcie powstają takie kwiatki jak właśnie art. 11. Działania PTG dotyczące art. 12 to również kierunek słuszny. Wiele stowarzyszeń geodezyjnych nie od dziś próbuje nakreślić GUGiK-owi problemy na jakie geodezja się napotyka. A GUGiK jak głuchy był tak jest.
  
 3 
Instytucji mierniczego przysięgłego już nie będzie Wszystkie zmiany zmierzają do powiększania protekcjonalizmu państwa nad branżą. Rozrost danych egib i ich głównie "podatkowo-statystyczny" charakter ku temu prowadzi. Po co zawód zaufania publicznego do wypełniania tabel?! Zmiany idą ku "katastrowi" w ujęciu podatkowym a nie "prawno-własnościowym". Możliwe że wyjdzie to na zdrowie jak za X-naście lat TK znów branżę przymusi do zmian wynikających, ze płacimy nie za to co mamy, ale za to do czego mamy jeszcze prawo! Co do odpowiedzialności to może warto najpierw ją brać za swoje prace a nie czekać aż "ustawa" będzie tego wymagać? Trzeba uderzyć się we własną pierś, jesteśmy wybijaczami palików i "mierzacami" a nie doradcami w sprawach nieruchomości z umiejętnością dokonywania precyzyjnych pomiarów, analizowania dokumentów. Bezkrytycznie przyjmujemy uwagi i zalecenia urzędników, którzy w naszej opinii są nic nie warci, o danych z tej "fatalnej ewidencji" nie wspominając. Dlaczego? Bo może tak "łatwiej"? Lepiej narzekać i czekać...
    2 
 6 
Tego rodzaju kontrola dotyczy również geodetów i jest nieunikniona. Jeżeli jednak chcemy zmierzać w kierunku "mierniczego przysięgłego", to kontroli ośrodka, w ujeciu dotychczsowym, być nie może. Musi ją zastapić kontrola wewnętrzna, ale też i wiązać się z tym musi pełna odpowiedzialnoś za wykonaną pracę.
  
 5 
Wcale nie tak różowo. Oj sprawdza, sprawdza. Począwszy od urzędnika w gminie, na NSA skończywszy. Oczywiście jeżeli operat jest dowodem w postępowaniu administracyjnym.
    4 
 1 
Rzeczoznawcy A czy im ktoś sprawdza operaty szacunkowe tak jak nam? Może iść w tym kierunku, nie na każdym kroku bat nad głową.
    1 
 3 
Hahaha! W zasadzie to powinno się dopuścić dowolność w wyborze wykonawcy prac geodezyjnych. Jeśli szewc zrobi mi lepszy podział, a socjolog ładniejszą mapkę, to w czym problem? Prawnicy zarobią... może nawet kilku geodetów-biegłych... i ceny będą niższe, bo przecież teraz 300zł za mdcp to rozbój, nie wspominając, że 20 lat temu było to 1500zł! tak, tak, dziadowizna górą! A jak ktoś chciał lepszą opinię ministerstwa, to mógł dołączyć zegarek! Najlepszy, oczywiście.
    5 
 7 
Brak wyobraźni sprawił że GIG zajęła się protekcjonizmem, a nie rynkiem. Likwidacja art. 12 (zgłaszanie i przekazywanie, kontrola, stemplowanie itp)spowodowała by śmierć protekcji możliwej dzięki art. 11. Dobrze że PTG wykazało się wyobraźnią i wszczęło działania na rzecz likwidacji komunistycznego reliktu jakim jest art. 12. Koledzy z GIG powinni zmienić nazwę swojej organizacji przez dodanie przed odtychczasową nazwą przymiotnika "Komunistyczna"
    3 
 4 
Chichot historii Właśnie jest bardzo potrzebny, bo na jego podstawie będzie można powoływać powiatowe biura geodezji (przy Staroście) oraz funkcjonować jednocześnie jako np. inspektor kontroli (nie wydaje żadnej decyzji administracyjnej, aby mówić o konflikcie interesów) i osoba wykonująca prace na własny rachunek. Od wejścia w życie art. 11, pracy dla przedsiębiorców geodezyjnych będzie coraz mniej, bo dorabianie przez urzędników stanie się codziennością. Jeszcze niedawno dyskutowaliśmy o samorządzie, a dziś czas zacząć dyskusję, jak walczyć o przetrwanie prywatnych firm geodezyjnych, działających na zasadzie podmiotów gospodarczych.
    3 
 5 
Jeżeli art. 11 ma tak wyglądać, to właściwie jest zbędny.
    1 
 5 
ludzie krzyczeli " komuno wróc" więc wróciła tyle że w jeszcze gorszym wydaniu, bo już nauczyła się gdzie można dołki kopać
  
 5 
Brawo Więc stało się, każdy pracownik PODGiK-u posiadający uprawnienia będzie mógł wykonywać prace bez rejestrowania działalności na podstawie umowy cywilnej zawartej przy "ladzie" w ośrodku. Bardzo miło, że GGK przed przekazaniem ostatecznego projektu ustawy do konsultacji społecznych zaznaczył, że nie ma szans na żadne korekty gdyż czasu brak, wiemy więc jak będą wyglądały te "konsultacje społeczne" - przynajmniej zasady gry zostały jasno określone.
    3 
 7 
prace geodezyjne Co trzeba będzie zrobić, żeby nie będąc geodetą wytyczyć sobie (a może sąsiadom lub rodzicom) dom? Zarejestrować działalność gospodarczą, spisać umowę o dzieło z geodetą uprawnionym kierownie czynnościami przez dwie godziny i wyrejestrować działalności gospodarczej. Z mapą do celów projektowych jest trochę trudniej bo jednak musi ją podpisać geodeta uprawniony.
    5 
 5 



zobacz też:

PTG pyta MAC o odpowiedzialność zawodową administracji

Z uwagi na niejasność obowiązujących przepisów Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwróciło się...

GIG: ustalmy wreszcie, kto może wykonywać prace geodezyjne

Projektowana nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego powinna jasno i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy spis numerowanych posesji Warszawy zawierała Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1785 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Kluźniak (1891-1957)

Stanisław  Kluźniak  (1891-1957)
Urodził się w Hebdowie Miechowskim 17 września 1891 roku. Represje za działalność ojca nauczyciela na rzecz nauczania w języku polskim powodują, że wielodzietna rodzina Kluźniaków przenosi się do Warszawy. Mimo biedy młody Stanisław kończy tam z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1815

1815
Augustin Fresnel (1788-1827), fizyk i inżynier francuski, publikuje pracę na temat falowej teorii światła oraz zjawiska dyfrakcji światła.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama