wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-25| GIS, Imprezy

Tłumy na krakowskim Dniu GIS

Instalacja artystyczna, 2 wystawy, 5 uczelni i jeden instytut naukowy, 7 warsztatów, 7 kół naukowych, prawie 12 godzin rozmaitych atrakcji, 12 stoisk firmowych, kilkuset uczestników, mnóstwo nowych planów, inspiracji i pomysłów na współpracę – tak w liczbach prezentują się odchody krakowskiego Dnia GIS.


Tłumy na krakowskim Dniu GIS <br />
fot. Łukasz Beluch
fot. Łukasz Beluch
Uroczystości rozpoczeliśmy warsztatami o godzinie 9:30, 30 minut później przestrzeń wystawowa zapełniła się stoiskami firm i kół naukowych, a o 10:45 wystartowała sesja główna w auli. Po rozdaniu nagród w konkursie „Zmieniający się świat” zarówno humaniści, jak i przyrodnicy oraz inżynierowie przybliżali nam tematykę różnych spojrzeń na przestrzeń i rozmaitych podejść do mapy. Wykład – jak na Kraków przystało – przedstawił również artysta. Niezwykle ciekawe referaty sprawiły, że mogąca pomieścić 400 osób aula momentami wydawała się nieco za ciasna. Spośród prelegentów pokazujących otaczający nas świat za pomocą różnych technik najdalej w czasie cofnęli się naukowcy z AGH, prezentując niezwykle atrakcyjną wizualizację tatrzańskich lodowców w plejstocenie. Z kolei pytanie o przyszłość technologii geoinformatycznych i o ich wpływ na życie człowieka pojawiało się we wszystkich innych wystąpieniach.

Głównym motywem sesji popołudniowej była nowoczesna technologia, obecna również na licznych stoiskach firmowych. Dla równowagi – w tym samym czasie można było podziwiać instalację artysty interdyscyplinarnego – Aleksandra Janickiego, który specjalnie na Krakowski Dzień GIS 2013 przygotował pracę pt. „You are here/mapping”.

Uczestnicy obchodów to głównie ludzie młodzi – uczniowie szkół (z Mazowsza, Podkarpacia i oczywiście Małopolski) oraz studenci. Dla nich specjalnie przygotowaliśmy dwie wystawy: prac fotograficznych, które nadesłano na konkurs „Zmieniający się świat” oraz „Mapy wczoraj, dziś i JUTRO”, będącą swoistą podróżą w czasie przez historię kartografii i geowizualizacji.

Blok firmowy, przeplatany licznymi konkursami dla uczestników, zakończyło krótkie podsumowanie i uroczyste przekazanie specjalnego globusa będącego symbolem Krakowskiego Dnia GIS. Prof. Jacek Kozak z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ przekazał rzeźbę dr. Radosławowi Uliszakowi oraz przedstawicielom Koła Naukowego Geografów z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego. To tam odbędą się obchody Krakowskiego Dnia GIS w przyszłym roku.Uroczyste przekazanie globusa nie kończyło imprezy – już od 18:00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie rozpoczęły się panele wieczorne, gdzie dyskutowano na temat kreowania przestrzeni w grach wideo oraz wykorzystywania nawigacji satelitarnej w sztuce (GPS-art). Rozmowa panelistów zamieniła się w żywą wymianę opinii, w którą włączyła się publiczność. Oficjalny koniec obchodów nastąpił o 21:00.

Dominik Kaim (IGiGP UJ)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS