Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-25| GIS, Imprezy

Tłumy na krakowskim Dniu GIS

Instalacja artystyczna, 2 wystawy, 5 uczelni i jeden instytut naukowy, 7 warsztatów, 7 kół naukowych, prawie 12 godzin rozmaitych atrakcji, 12 stoisk firmowych, kilkuset uczestników, mnóstwo nowych planów, inspiracji i pomysłów na współpracę – tak w liczbach prezentują się odchody krakowskiego Dnia GIS.


Tłumy na krakowskim Dniu GIS <br />
fot. Łukasz Beluch
fot. Łukasz Beluch
Uroczystości rozpoczeliśmy warsztatami o godzinie 9:30, 30 minut później przestrzeń wystawowa zapełniła się stoiskami firm i kół naukowych, a o 10:45 wystartowała sesja główna w auli. Po rozdaniu nagród w konkursie „Zmieniający się świat” zarówno humaniści, jak i przyrodnicy oraz inżynierowie przybliżali nam tematykę różnych spojrzeń na przestrzeń i rozmaitych podejść do mapy. Wykład – jak na Kraków przystało – przedstawił również artysta. Niezwykle ciekawe referaty sprawiły, że mogąca pomieścić 400 osób aula momentami wydawała się nieco za ciasna. Spośród prelegentów pokazujących otaczający nas świat za pomocą różnych technik najdalej w czasie cofnęli się naukowcy z AGH, prezentując niezwykle atrakcyjną wizualizację tatrzańskich lodowców w plejstocenie. Z kolei pytanie o przyszłość technologii geoinformatycznych i o ich wpływ na życie człowieka pojawiało się we wszystkich innych wystąpieniach.

Głównym motywem sesji popołudniowej była nowoczesna technologia, obecna również na licznych stoiskach firmowych. Dla równowagi – w tym samym czasie można było podziwiać instalację artysty interdyscyplinarnego – Aleksandra Janickiego, który specjalnie na Krakowski Dzień GIS 2013 przygotował pracę pt. „You are here/mapping”.

Uczestnicy obchodów to głównie ludzie młodzi – uczniowie szkół (z Mazowsza, Podkarpacia i oczywiście Małopolski) oraz studenci. Dla nich specjalnie przygotowaliśmy dwie wystawy: prac fotograficznych, które nadesłano na konkurs „Zmieniający się świat” oraz „Mapy wczoraj, dziś i JUTRO”, będącą swoistą podróżą w czasie przez historię kartografii i geowizualizacji.

Blok firmowy, przeplatany licznymi konkursami dla uczestników, zakończyło krótkie podsumowanie i uroczyste przekazanie specjalnego globusa będącego symbolem Krakowskiego Dnia GIS. Prof. Jacek Kozak z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ przekazał rzeźbę dr. Radosławowi Uliszakowi oraz przedstawicielom Koła Naukowego Geografów z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego. To tam odbędą się obchody Krakowskiego Dnia GIS w przyszłym roku.



Uroczyste przekazanie globusa nie kończyło imprezy – już od 18:00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie rozpoczęły się panele wieczorne, gdzie dyskutowano na temat kreowania przestrzeni w grach wideo oraz wykorzystywania nawigacji satelitarnej w sztuce (GPS-art). Rozmowa panelistów zamieniła się w żywą wymianę opinii, w którą włączyła się publiczność. Oficjalny koniec obchodów nastąpił o 21:00.

Dominik Kaim (IGiGP UJ)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS