Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-07-22 | Geodezja, GIS, Prawo

Jak poprawić ewidencję adresów?

GUGiK ustosunkował się do propozycji Waldemara Izdebskiego mających poprawić funkcjonowanie tego rejestru, ale ta odpowiedź nie usatysfakcjonowała prezesa Geo-Systemu.


Ilustracja: Jak poprawić ewidencję adresów?

Swoje zarzuty dotyczące rozporządzenia ws. ewidencji miejscowości ulic i adresów Waldemar Izdebski opublikował w artykule pt. „Jak naprawić EMUiA” (GEODETA 5/2013). Zwraca w nim m.in. uwagę na:
• brak możliwości oznaczania nieruchomości niezabudowanych,
• brak możliwości nadawania jednego numeru porządkowego dla nieruchomości stanowiących jedną całość gospodarczą,
• brak możliwości nadawania numerów adresowych dla budynków, w których ani czasowo, ani na stałe ludzie nie przebywają,
• brak wsparcia dla nadawania nazw drogom wewnętrznym,
• skomplikowany format i niejasne zasady nadawania numerów porządkowych kolejnym budynkom,
• niejasny zapis, że bazę aktualizuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach, a nie systematycznie,
• brak definicji budynku prognozowanego, adresu i punktu adresowego,
• rozbudowane załączniki do rozporządzenia,
• konieczność dołączania do wniosku o nadanie adresu mapy sytuacyjnej.

Odpowiedź na te zarzuty napisał zastępca głównego geodety kraju Jacek Jarząbek. Jak zaznacza na wstępie, nie podziela ogólnej negatywnej oceny rozporządzenia ws. EMUiA i w większości przypadków broni obowiązujących rozwiązań. Do części postulatów się jednak przychyla. Na przykład możliwość nadawania numerów adresowych dla budynków niezamieszkałych ma zapewnić przygotowywana właśnie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Co do propozycji, by można było nadawać nazwy drogom wewnętrznym, Jacek Jarząbek informuje, że sugestie w tej sprawie przekazano już resortowi transportu, który odpowiada za prawne uregulowanie tej kwestii. – Odnośnie do szczegółowych uwag i wniosków dotyczących modelu pojęciowego danych EMUiA uprzejmie informuję, że w zasadnych przypadkach będą one uwzględniane przy najbliższej nowelizacji przepisów rozporządzenia – kończy swój list zastępca GGK.

– Odpowiedź GUGiK jest raczej unikaniem i rozmywaniem tematu niż rzeczową dyskusją – ocenia w kolejnym liście otwartym do Urzędu prezes Geo-System Waldemar Izdebski i punkt po punkcie odnosi się do poszczególnych mankamentów rozporządzenia. Cieszy się np. z planów nowelizacji Pgik, ale zwraca uwagę, że wciąż nie jest uwzględniony postulat, by numery adresowe można było nadawać także nieruchomościom niezabudowanym. Ponadto naciska, by naprawić kwestię „budynków prognozowanych”, bo obecnie pojęcie to jest bardzo problematyczne w użyciu – szczególnie lokalizowanie punktu adresowego w jego środku ciężkości.

W liście otwartym Waldemar Izdebski odnosi się także do opublikowanych w zeszłym tygodniu założeń do nowelizacji Pgik. Jego zdaniem to doskonała okazja, aby wyeliminować z ustawy wszelkie błędy i niedociągnięcia oraz przygotować jasne i nowoczesne rozporządzenia wykonawcze. Zwraca się jednak do GUGiK, by wydłużyć termin konsultacji (obecnie wynosi on 3 tygodnie) oraz by tym razem Urząd z większą otwartością podszedł do opinii środowiska geodezyjnego.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

GUGiK. (...)" Do części postulatów się jednak przychyla."
    1 
 1 
nn wybacz ale to że Pan Zastępca Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii bo tak chyba jest w statucie tego urzędu uważa że nie podziela ogólnej negatywnej oceny nie jest żadnym argumentem. Istnieje wiele opinii krytycznych ta jedna z niewielu nie krytyczna akurat specjalnie mnie nie dziwi. Ważne że Pan Jarząbek zauważył że opinia jest ogólnie negatywna w środowisku. A to już jest coś.
    1 
 2 
Piotrze odpowiedz sobie wspólnie z wujkiem google na pytanie do kiedy działają dyrektywy unijne czytaj do jakiego momentu jeśli już mówimy o podstawach prawnych i prawie krajowym ?
  
 2 
no comment? Z tego co widzę, Izdebski napisał "a) numery porządkowe NIERUCHOMOŚCI, budynków mieszkalnych oraz innych budynków ... ". Istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że w wypowiedzi Pana Jarząbka nie doczytałem, ale w którym miejscu pisze o nieruchomościach? Polecam ?INSPIRE Data Specification on Addresses ? Guidelines v. 3.0.1? - oczekuję, że podasz podstawę prawną, która jasno mówi, że tych wytycznych mamy nie stosować?:)
    2 
 1 
No comment (...) Odpowiedź na te zarzuty napisał zastępca głównego geodety kraju Jacek Jarząbek. Jak zaznacza na wstępie, nie podziela ogólnej negatywnej oceny rozporządzenia ws. EMUiA i w większości przypadków broni obowiązujących rozwiązań. Do części postulatów się jednak przychyla. Na przykład możliwość nadawania numerów adresowych dla budynków niezamieszkałych ma zapewnić przygotowywana właśnie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
    1 
 2 
do nn czy w pytaniu: do nn - skup się na 47a - zadałem sobie trud, przeczytałem i mogę teraz zapytać: ale jakie konkretnie przepisy będą doregulowane? Czy gdzieś jest dostęp do materiału potwierdzającego "wnioski i oczekiwania jednostek gminnego samorządu terytorialnego"? Widzisz emocję? Rozumiem, że jako postronny ciekawski wiesz, ale nie powiesz:) Tak, w emocjach uroniłem łzę nad naszym losem:)
    3 
 2 
Piotrze, Mało tu czytam, ale udało mi się znaleźć informacje o proponowanych zmianach, więc i Tobie z pewnością też się uda. I może mniej emocji... ?
    2 
 4 
a tak w ogóle to Waldek wisisz mi dobre piwo, bo robię za Ciebie robotę.
    3 
 2 
do nn - skup się na 47a - zadałem sobie trud, przeczytałem i mogę teraz zapytać: ale jakie konkretnie przepisy będą doregulowane? Czy gdzieś jest dostęp do materiału potwierdzającego "wnioski i oczekiwania jednostek gminnego samorządu terytorialnego"? Jak znam co nieco samorządy to wnioski są inne. A co do propozycji zmiany, to już w majowym Geodecie Geosystem pisał wyraźnie, że proponuje zapis Art 47a ust 5 lit a ?a) numery porządkowe nieruchomości, budynków mieszkalnych oraz innych budynków, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania?. Wydaje mi się to konkretnym konkretem. I podzielam pogląd na taki zapis. Wprowadzenie zapisu o stałym przebywaniu ludzi nieźle namieszało - teraz w gminach robią ankietę czy w hali produkcyjnej niedajboże pracują ludzie na dwie zmiany, bo wtedy muszą im nadać oddzielny adres. brawo.
    3 
 2 
Do Piotra Bardzo mały konkret, jak przeczytasz cały tekst założeń. A jak poczytasz więcej, dowiesz się, że przepisy dot. EMUiA będą doregulowane. Zgłoś swoje propozycje, a nie atakuj tych, którzy nie podzielają Twojego zdania, a może mają znacznie więcej doświadczenia w geodezji, niż Ty.
    3 
 4 
do nn O ile się orientuję, to w ramach PGIK jest jeden babol związany z EMUIA. I to własnie w PGIK trzeba to zmienić. Czy to za mały konkret? Dopiero potem można ruszyć rozporządzenie, ale to przy okazji PGIK trzeba działać teraz. Liczę, że zrozumiałeś. Potem napiszesz, że nie da się zmienić rozporządzenia emuia bo w PGIK jest jak jest.
    4 
 2 
Do Piotra Czy ja piszę o EMUiA, czy o nowelizacji ustawy PGiK jako takiej? Proponuję więcej rozsądku, a mniej zaślepienia.
    2 
 6 
dodam że nawet nie wiedziałem, jak wyglądały konsultacje projektu EMUiA. Widzę, że inne podmioty (nie wiem jak firmy) już wtedy zaznaczały co jest nie tak.
    7 
 3 
nn Jak zawsze potrzebny okulista. Patrz nawet ten list - Waldek Wam wyraźnie napisał że art 47a (z czym się zgadzam) jest zły i wymaga zmiany - wiadomo też co konkretnie trzeba zmienić. Wiemy, że czytanie dla dzisiejszej młodzieży jest kłopotliwe, ale jak się chce stanowić prawo to trzeba czasem coś przeczytać. Najlepiej podać maila i niech mi wyślą gotowy zapis.
    7 
 3 
Do xx Jak by tego nie nazwać, trzeba sobie zdawać sprawę z sytuacji. Dłuższy termin na konsultacje nic nie da - upłynęło już kilka dni, a jak dotychczas nie padły żadne propozycje. I mam teraz uwierzyć, że za te 'kilka dni' się pojawią? Jeśli 'od 3 miesięcy', a nawet 'od dawna' wszyscy wiedzą, jakich chcą zmian, to gdzie są propozycje? I w takich realiach mam założyć, że 'się zdąży'?
    2 
 9 
art 47a z tego co czytałem to wszystko opiera sie o art47a. Biorąc pod uwagę, ze gugik zapowiadał i tak zmiany tego to w sumę jest chyba najprostsza sprawa do poprawy. Aczkolwiek patrząc na zaślepienie kilku osób z kierownictwa, które piszą anonimowe komentarze pod innymi newsami nie spodziewam się przychylności. Szkoda bo już świętej pamięci Mecha mówił o niedostosowaniu naszych przepisów w zakresie adresów do wytycznych inspire o których pisze też Waldek. Proszę komenatorów o uszanowanie tego faktu.
    4 
 2 
@nn Skąd taki sceptycyzm? Trzeba założyć, że się zdąży. Myślę, że Pan Izdebski ma rację. Teraz jest ten moment, a jak jeszcze GGK da dłuższą chwile na konsultacje to damy radę. Przecież nie trzeba zmieniać wszystkiego.
    5 
 2 
Zasadnicze pytanie (....)"W liście otwartym Waldemar Izdebski odnosi się także do opublikowanych w zeszłym tygodniu założeń do nowelizacji Pgik. Jego zdaniem to doskonała okazja, aby wyeliminować z ustawy wszelkie błędy i niedociągnięcia oraz przygotować jasne i nowoczesne rozporządzenia wykonawcze." A teraz pytanie: cel szczytny, tylko nie da się tego zrealizować. Zastanawiam się, czy autor tych słów nie wie, że jest tylko rok na całą procedurę.
  
 6 
rozporządzenie prędzej gugik wypuścił rozporządzenie zakazującej pisania listów otwartych niż uwzględni bez fochów uwagi środowiska. A i tak wbrew intencji Gugik najwiecej zyskuje na tym GeoSystem:)
    5 
 4 



zobacz też:

Modele podstawowe - takie same, a jednak różne

Ostatnie dyskusje o nowych regulacjach prawnych obfitują w wystąpienia GUGiK, w których zapewnia on o...

Dyskusji o adresach ciąg dalszy

Jak GUGiK powinien efektywniej wydawać publiczne pieniądze na ewidencję miejscowości, ulic i adresów – między...

Geo-System i GUGiK o modelu podstawowym i stanowieniu prawa

W reakcji na artykuł Waldemara Izdebskiego pt. „Siedem grzechów” o wadliwości...

GUGiK odpowiada na zarzuty ws. ewidencji adresów

W odpowiedzi na zarzuty o niegospodarność przy budowie ewidencji miejscowości, ulic i adresów...

Geo-System podejrzewa niegospodarność przy budowie ewidencji adresów

Firma Geo-System wystosowała do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii list...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Ziemia przemieszcza się po swej orbicie z prędkością 29,8 km/s?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Heweliusz (1611-1687)

Jan  Heweliusz  (1611-1687)
Urodził się 28 stycznia 1611 roku w Gdańsku w zamożnej rodzinie browarnika o nazwisku Hewelke (Heweliusz posługiwał się zlatynizowaną wersją swego nazwiska). W 1618 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum Akademickim. Jednym z jego nauczycieli był Piotr...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1950
Ustanowiono zarząd państwowy na spółką akcyjną Książnica-Atlas, początek parcelacji i nacjonalizacji spółki, zakończony w 1955 r. wchłonięciem jej przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama