Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-22| Geodezja, GIS, Prawo

Jak poprawić ewidencję adresów?

GUGiK ustosunkował się do propozycji Waldemara Izdebskiego mających poprawić funkcjonowanie tego rejestru, ale ta odpowiedź nie usatysfakcjonowała prezesa Geo-Systemu.


Jak poprawić ewidencję adresów?

Swoje zarzuty dotyczące rozporządzenia ws. ewidencji miejscowości ulic i adresów Waldemar Izdebski opublikował w artykule pt. „Jak naprawić EMUiA” (GEODETA 5/2013). Zwraca w nim m.in. uwagę na:
• brak możliwości oznaczania nieruchomości niezabudowanych,
• brak możliwości nadawania jednego numeru porządkowego dla nieruchomości stanowiących jedną całość gospodarczą,
• brak możliwości nadawania numerów adresowych dla budynków, w których ani czasowo, ani na stałe ludzie nie przebywają,
• brak wsparcia dla nadawania nazw drogom wewnętrznym,
• skomplikowany format i niejasne zasady nadawania numerów porządkowych kolejnym budynkom,
• niejasny zapis, że bazę aktualizuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach, a nie systematycznie,
• brak definicji budynku prognozowanego, adresu i punktu adresowego,
• rozbudowane załączniki do rozporządzenia,
• konieczność dołączania do wniosku o nadanie adresu mapy sytuacyjnej.

Odpowiedź na te zarzuty napisał zastępca głównego geodety kraju Jacek Jarząbek. Jak zaznacza na wstępie, nie podziela ogólnej negatywnej oceny rozporządzenia ws. EMUiA i w większości przypadków broni obowiązujących rozwiązań. Do części postulatów się jednak przychyla. Na przykład możliwość nadawania numerów adresowych dla budynków niezamieszkałych ma zapewnić przygotowywana właśnie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Co do propozycji, by można było nadawać nazwy drogom wewnętrznym, Jacek Jarząbek informuje, że sugestie w tej sprawie przekazano już resortowi transportu, który odpowiada za prawne uregulowanie tej kwestii. – Odnośnie do szczegółowych uwag i wniosków dotyczących modelu pojęciowego danych EMUiA uprzejmie informuję, że w zasadnych przypadkach będą one uwzględniane przy najbliższej nowelizacji przepisów rozporządzenia – kończy swój list zastępca GGK.

– Odpowiedź GUGiK jest raczej unikaniem i rozmywaniem tematu niż rzeczową dyskusją – ocenia w kolejnym liście otwartym do Urzędu prezes Geo-System Waldemar Izdebski i punkt po punkcie odnosi się do poszczególnych mankamentów rozporządzenia. Cieszy się np. z planów nowelizacji Pgik, ale zwraca uwagę, że wciąż nie jest uwzględniony postulat, by numery adresowe można było nadawać także nieruchomościom niezabudowanym. Ponadto naciska, by naprawić kwestię „budynków prognozowanych”, bo obecnie pojęcie to jest bardzo problematyczne w użyciu – szczególnie lokalizowanie punktu adresowego w jego środku ciężkości.

W liście otwartym Waldemar Izdebski odnosi się także do opublikowanych w zeszłym tygodniu założeń do nowelizacji Pgik. Jego zdaniem to doskonała okazja, aby wyeliminować z ustawy wszelkie błędy i niedociągnięcia oraz przygotować jasne i nowoczesne rozporządzenia wykonawcze. Zwraca się jednak do GUGiK, by wydłużyć termin konsultacji (obecnie wynosi on 3 tygodnie) oraz by tym razem Urząd z większą otwartością podszedł do opinii środowiska geodezyjnego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS