Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-05-16| Geodezja, GIS, Prawo, Imprezy

INSPIRE w Krakowie po raz dziewiąty

Krakowskie Spotkania z INSPIRE wrosły już w nasz konferencyjny kalendarz. Po wycofaniu się Elbląga z organizacji konferencji na temat PODGiK impreza krakowska jest w tym roku chyba jedynym szerszym forum, na którym swe dokonania może prezentować administracja geodezyjna.


INSPIRE w Krakowie po raz dziewiąty

W przypadku Krakowskich Spotkań (tegoroczna edycja 16-17 maja) rzecz dotyczy tematyki zawężonej do budowy infrastruktury informacji przestrzennej (IIP). Chociaż nazwa brzmi mało atrakcyjnie, warto się wsłuchać w to, co mają do powiedzenia na temat IIP przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej czy firmy.

Z jednej strony budowa infrastruktury informacji przestrzennej dotyka bowiem przepisów geodezyjnych, które już przeorała ustawa o IIP, a szykują się przecież kolejne znaczące zmiany. Z drugiej warto się zastanowić nad tym, czy zaplanowane do 2020 roku przedsięwzięcie – jakim jest realizacja dyrektywy INSPIRE – zakończy się w Polsce sukcesem. Ten zaś zależy przede wszystkim od odpowiednich środków na to, by sfinansować zadania, które dyrektywa nałożyła na administrację.

Korzyści z wdrażania INSPIRE są oczywiste, o czym przekonywał w Krakowie główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski. Lawinowo rośnie udostępnianie danych przestrzennych (tylko w woj. mazowieckim w roku 2012 wzrost o 67%). Do tej pory w ramach ustawy o IIP udostępniono bezpłatnie różnym instytucjom dane wartości 100 mln zl, za które wcześniej musiałyby one zapłacić.

Wdrożenie systemu KSIPL umożliwia uzyskanie aktualnej informacji na temat zagrożenia pożarowego, jego lokalizacji czy strat spowodowanych przez pożary. Trudne do oszacowania korzyści udostępnianie informacji przestrzennej przynosi w sferze ochrony środowiska. Wśród plusów najważniejszy wydaje się jednak aspekt poprawy komunikacji pomiędzy administracją a społeczeństwem. I choć idzie to dość opornie, to postęp jest wyraźny.

Według Kazimierza Bujakowskiego w ciągu najbliższych 2-3 lat możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu wykorzystania danych przestrzennych (głównie przez podmioty niezwiązane bezpośrednio z geodezją).
Wśród wyzwań związanych w budową IIP GGK wymienił m.in.: zmianę zasad udostępniania danych, trudności z dostosowaniem wymagań Brukseli do krajowych realiów oraz aktualizację danych.
Mowa jest więc o przepisach, ale między wierszami także o finansach. UE pewnie wyegzekwuje od nas zmiany legislacyjne, ale trudno liczyć na to, że da nam pieniądze na informatyzacje, harmonizacje, integracje i inne „-acje” wynikające z INSPIRE.

Na sprawy związane z nazbyt szerokim zakresem tematycznym i wielką szczegółowością danych (czego wymaga UE) zwrócił uwagę przewodniczący Rady IIP prof. Jerzy Gaździcki (ojciec ustawy o IIP wdrażającej na polski grunt założenia dyrektywy). Stwierdził ponadto, że warto by się pokusić o zrobienie podsumowania, projekt INSPIRE znajduje się bowiem prawie na półmetku. Jak zaznaczył, wdrożenie dyrektywy dało wyraźny impuls prorozwojowy, chociażby w postaci wielkich projektów geoinformatycznych.
Wiele zostało jednak jeszcze do zrobienia (zwiększenie roli samorządów w budowie IIP, koordynacja zadań, rozbudzenie oddolnych inicjatyw). Profesor Gaździcki podkreślił, że budowa IIP jest obecnie zadaniem ponadresortowym, a nie tylko naszą wewnętrzną geodezyjną sprawą. I kto wie, czy nie to jest największym sukcesem INSPIRE w polskich realiach.

Mottem przewodnim IX Krakowskich Spotkań z INSPIRE są jednak prawne i praktyczne aspekty wdrażania infrastruktury. Wystąpienia dr Agnieszki Gryszczyńskiej (UKSW) i Bartłomieja Steckiego (GUGiK) na temat tego, czym jest informacja publiczna i na jakich zasadach można ją udostępniać z PZGiK, pokazują, że legislacja to stajnia Augiasza, którą czym prędzej należy uporządkować. Niespójne przepisy, brak jednoznacznej terminologii, ośmieszające wymiar sprawiedliwości wyroki sądów pokazują, że IIP wyprzedziła przepisy o lata.

Ideą INSPIRE nie jest jednak to, by obywatele dochodzili swych praw do danych przed sądami. Działania w zakresie poprawy przepisów prowadzi GUGiK. Co jednak z tego wyniknie, okaże sie najbliższych miesiącach.
O kwestiach praktycznych związanych z budową IIP będą mówić m.in. przedstawiciele administracji województwa małopolskiego i KZGW.

Na Krakowskie Spotkania przybyło 160 osób. Obecni byli m.in. wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Andrzej Sorys, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Danuta Paluch oraz Janusz Wiśniewski z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Organizatorem Spotkań jest Urząd Miasta Krakowa przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i OPGK Kraków. Sponsorami są firmy: MGGP SA z Tarnowa, Oracle Polska i Esri Polska. Patronat medialny objęła redakcja GEODETY.

Zobacz zdjęcia w Galerii

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama