Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-06-23| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje, Imprezy

INSPIRE pod Wawelem po raz szósty

Obecny tydzień upływa w Krakowie pod znakiem INSPIRE. Preludium do międzynarodowej konferencji poświęconej europejskiej infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) było VI Ogólnopolskie Sympozjum „Krakowskie Spotkania z INSPIRE”, które odbyło się w dniach 21-22 czerwca.


INSPIRE pod Wawelem po raz szósty

Sympozjum zdominowane było przez wystąpienia przedstawicieli instytucji wdrażających INSPIRE w Polsce. Uczestnicy odnosili się do polskiej IIP jako komponentu infrastruktury europejskiej. Stan obecny i kolejne wyzwania związane z implementacją INSPIRE były tematem wystąpień głównego geodety kraju Jolanty Orlińskiej oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej prof. Jerzego Gaździckiego. Jolanta Orlińska podeszła do zagadnienia od strony celów, kompetencji, zadań stojących przed administracją publiczną. Należy do nich m.in. opracowanie rozporządzeń do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (2 akty w uzgodnieniach) oraz do znowelizowanego Prawa geodezyjnego i kartograficznego (11 projektów gotowych lub na ukończeniu). Prof. Gaździcki wskazywał z kolei na wyzwania wynikające z interdyscyplinarności INSPIRE – jego zdaniem trzeba na nowo zdefiniować profil zawodowy geodety i kartografa, uwzględniając m.in. wiedzę w zakresie gospodarki przestrzennej, budowy i funkcjonowania IIP czy też baz danych.
Interesująca była sesja dotycząca roli wybranych jednostek resortowych we wdrażaniu INSPIRE. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego prof. Józef Oleński mówił o zadaniach statystyki publicznej w rozwoju infrastruktury informacyjnej państwa. Urząd ten uczestniczy m.in. w pracach powołanej w kwietniu grupy roboczej INSPIRE dla tematów danych „Jednostki statystyczne” oraz „Rozmieszczenie ludności (demografia)”. Szeroko zakrojone działania prowadzi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jak poinformował dyrektor Departamentu Informacji o Środowisku w GDOŚ dr Maciej Rossa, 7 czerwca ruszyła wersja „beta” geoportalu GDOŚ, który umożliwia m.in. wyświetlanie warstw WMS obszarów chronionych. Z kolei prof. Maciej Maciejewski (IMGW) mówił o wspólnych problemach łączących dyrektywę INSPIRE z unijnymi dyrektywami „wodną” i „powodziową”.

Pierwszy dzień sympozjum zamknęły wystąpienia przedstawicieli GUGiK dotyczące aspektów prawnych i organizacyjnych tworzenia IIP w Polsce. Warto zwrócić uwagę na prezentację Alicji Kulki, dyrektora Departamentu Informacji o Nieruchomościach, która przybliżyła projekt nowego rozporządzenia dotyczącego procedur wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych na potrzeby m.in. EGiB, GESUT i inwestycji budowlanych. Projekt aktu wraz z załącznikami ma być niedługo przedmiotem uzgodnień.

W drugim dniu imprezy dominowały aspekty metodyczne i techniczne budowy IIP. Dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski przypominał, że do 1 listopada br. odpowiednie instytucje powinny opracować metadane, a do 30 listopada ma być przeprowadzona ich walidacja. Dr Elżbieta Bielecka (IGiK) omówiła natomiast polskie zbiory danych odnoszących się do tematów z I i II załącznika. Według niej największy problem występuje z danymi dla tematów: „Sieci transportowe” i „Hydrografia” – odpowiadające im zbiory danych są w Polsce rozproszone między wiele instytucji, a jednocześnie model danych wymagany przez INSPIRE jest bardzo rozbudowany.

Sesję panelową, kończącą sympozjum, poprowadził prof. Bogdan Ney (PAN). Mowa w niej była o kierunkach modernizacji geodezji i kartografii w Polsce jako państwie członkowskim Unii Europejskiej. Uczestnicy panelu zwracali uwagę, że zawód geodety jest zbyt hermetyczny – trudno znaleźć metody na prezentację wyników prac geodetów. Przykładem udanej promocji może być „Atlas Miasta Łodzi", częściowo udostępniony również w formie elektronicznej – na stronie internetowej łódzkiego ODGiK-u. Podczas dyskusji pojawiły się także głosy o niewystarczających kwalifikacjach geodetów wchodzących obecnie na rynek pracy. Wojciech Dyakowski, dyrektor Wydziału Geodezji w łódzkim magistracie postulował, by po ukończeniu studiów inżynierskich absolwenci odbywali obowiązkowy, minimum półroczny, staż w zawodzie. Mówił też o stymulującej roli konkurencji między powiatami, co przekłada się na coraz efektywniejsze pożytkowanie środków finansowych na zadania z dziedziny geodezji.
Sympozjum odbywające się w gmachu Urzędu Miejskiego Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie staromiejskiego rynku, uatrakcyjnił koncert Andrzeja i Mai Sikorowskich, wokalistów zespołu „Pod Budą”.

Organizatorem imprezy był Urząd Miasta Krakowa, przy współudziale PTIP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz OPGK Kraków. Patronat medialny sprawował miesięcznik „GEODETA”.

Paweł Sudra


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS