|2010-06-22|
GIS, Instytucje, Imprezy
W Krakowie ruszyła europejska konferencja INSPIRE
Jak szacują organizatorzy, ponad 700 osób z Europy i nie tylko ma przyjechać na rozpoczynającą się dziś (22 czerwca) w Krakowie czterodniową konferencję „INSPIRE as a framework for cooperation”.
Pierwszy dzień upłynął pod znakiem warsztatów. Tematyka większości z nich poświęcona była europejskim projektom GIS-owym, takim jak Nature-SDIplus, Plan4All, GMES czy GIS4EU (łącznie jest ich kilkadziesiąt – większość opisaliśmy w czerwcowym GEODECIE). Warsztaty są doskonałą okazją, by uczestnicy tych wyspecjalizowanych przedsięwzięć wymienili między sobą doświadczenia w zakresie wdrażania dyrektywy INSPIRE.
A jak pokazały dyskusje prowadzone w trakcie zajęć, budowa europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej nie jest zadaniem łatwym. Jeden z prowadzących warsztaty – Andrea Giacomelli z fundacji OSGeo – zainicjował na forum internetowym INSPIRE projekt opracowania transgranicznego geoportalu środowiskowego zgodnego z europejską specyfikacją usług przestrzennych. W trakcie jego realizacji okazało się jednak, że na rynku nie sposób znaleźć oprogramowanie, które pozwalałoby zrealizować ten cel w 100% zgodnie z dyrektywą (dotyczy to także rozwiązań komercyjnych). Zdaniem uczestników warsztatów, problem ten odczuwa wiele europejskich urzędów i instytucji. Przyczyn tego jest kilka – organizacje standaryzacyjne (np. ISO i OGC) zbyt często modyfikują standardy, producenci oprogramowanie nie spieszą się z ich wdrażaniem, a Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) zbyt słabo promuje wzorcowe rozwiązania ich wykorzystania.
Kolejne dni konferencji upłyną głównie pod znakiem referatów, wygłaszanych także przez gości spoza UE. Jak na współorganizatora konferencji przystało, Główny Urząd Geodezji i Kartografii zadbał o to, by podczas imprezy nie zabrakło polskich akcentów. Nie chodzi tu tylko o wycieczkę do Wieliczki, uroczystą kolację pod hasłem „Taste od Poland" czy wręczanie uczestnikom płyt z muzyką Chopina. W trakcie konferencji zaplanowano również kilkanaście referatów dotyczących wdrażania IIP w naszym kraju, a także oddzielną polską sesję plenarną, w trakcie której głos zabiorą: Tomasz Siemoniak (wiceminister SWiA), Jolanta Orlińska (główny geodeta kraju) oraz Jerzy Gaździcki (prezes Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej).
Jerzy Królikowski
|