wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-06-22| GIS, Instytucje, Imprezy

W Krakowie ruszyła europejska konferencja INSPIRE

Jak szacują organizatorzy, ponad 700 osób z Europy i nie tylko ma przyjechać na rozpoczynającą się dziś (22 czerwca) w Krakowie czterodniową konferencję „INSPIRE as a framework for cooperation”.


W Krakowie ruszyła europejska konferencja INSPIRE

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem warsztatów. Tematyka większości z nich poświęcona była europejskim projektom GIS-owym, takim jak Nature-SDIplus, Plan4All, GMES czy GIS4EU (łącznie jest ich kilkadziesiąt – większość opisaliśmy w czerwcowym GEODECIE). Warsztaty są doskonałą okazją, by uczestnicy tych wyspecjalizowanych przedsięwzięć wymienili między sobą doświadczenia w zakresie wdrażania dyrektywy INSPIRE.

A jak pokazały dyskusje prowadzone w trakcie zajęć, budowa europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej nie jest zadaniem łatwym. Jeden z prowadzących warsztaty – Andrea Giacomelli z fundacji OSGeo – zainicjował na forum internetowym INSPIRE projekt opracowania transgranicznego geoportalu środowiskowego zgodnego z europejską specyfikacją usług przestrzennych. W trakcie jego realizacji okazało się jednak, że na rynku nie sposób znaleźć oprogramowanie, które pozwalałoby zrealizować ten cel w 100% zgodnie z dyrektywą (dotyczy to także rozwiązań komercyjnych). Zdaniem uczestników warsztatów, problem ten odczuwa wiele europejskich urzędów i instytucji. Przyczyn tego jest kilka – organizacje standaryzacyjne (np. ISO i OGC) zbyt często modyfikują standardy, producenci oprogramowanie nie spieszą się z ich wdrażaniem, a Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) zbyt słabo promuje wzorcowe rozwiązania ich wykorzystania.

Kolejne dni konferencji upłyną głównie pod znakiem referatów, wygłaszanych także przez gości spoza UE. Jak na współorganizatora konferencji przystało, Główny Urząd Geodezji i Kartografii zadbał o to, by podczas imprezy nie zabrakło polskich akcentów. Nie chodzi tu tylko o wycieczkę do Wieliczki, uroczystą kolację pod hasłem „Taste od Poland" czy wręczanie uczestnikom płyt z muzyką Chopina. W trakcie konferencji zaplanowano również kilkanaście referatów dotyczących wdrażania IIP w naszym kraju, a także oddzielną polską sesję plenarną, w trakcie której głos zabiorą: Tomasz Siemoniak (wiceminister SWiA), Jolanta Orlińska (główny geodeta kraju) oraz Jerzy Gaździcki (prezes Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej).

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS