Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-26| GIS, Edukacja

Nowa publikacja o metadanych geoinformacyjnych

Jak znaleźć interesujÄ…ce nas dane przestrzenne? Jak korzystać z katalogów do ich wyszukiwania? Czym sÄ… metadane? Jak je poprawnie tworzyć i publikować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytaÅ„ zwiÄ…zanych z problematykÄ… metadanych znajdziemy w publikacji pt. „Metadane geoinformacyjne w INSPIRE i SDI. Zrozumieć, edytować, publikować”, która wÅ‚Ä…Å›nie pojawiÅ‚a siÄ™ na rynku.


Nowa publikacja o metadanych geoinformacyjnych

Metadane definiowane są w niej jako dane o danych opisujących warstwy danych przestrzennych (serie danych, usługi), odpowiadające na pytania: co?, dlaczego?, kiedy?, kto? jak? i gdzie? Metadane geoinformacyjne umożliwiają wyszukiwanie danych przestrzennych dokładnie według zadanych kryteriów, bez względu na to, gdzie te dane się znajdują.
Wydawca informuje, że jest to pierwszy podrÄ™cznik z zakresu tworzenia i publikowania metadanych geoinformacyjnych, który uczy, jak sprawdzać poprawność tworzonych metadanych, jak je publikować, a równoczeÅ›nie dlaczego konieczne sÄ… normy i standardy wymagane przy pracy z metadanymi. Autorzy książki, Leszek Litwin (ISPiK) i Maciej Rossa (GDOÅš), przekonujÄ…, jak Å‚atwo używać edytora metadanych i jak nie bać siÄ™ XML-a. RównoczeÅ›nie z publikacji dowiemy siÄ™, jak korzystać z katalogów do wyszukiwania danych przestrzennych. Zatem książka bÄ™dzie przydatna zarówno tym, którzy tworzÄ… i publikujÄ… metadane geoinformacyjne, jak też wszystkim użytkowników danych przestrzennych. PÅ‚yta CD doÅ‚Ä…czona do książki zawiera edytor metadanych MEDARD wraz z obszernÄ… dokumentacjÄ… i scenariuszami jego użycia, dziÄ™ki któremu można w praktyce przećwiczyć tworzenie metadanych zgodnie z wszelkimi wymaganiami. Książka wydana przez „ Apropo GEO” liczy 215 stron.

Publikacja jest dostępna w Księgarni GEODETY

AW


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS